1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mavi Mercan

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 7 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Aşağıda fotoğrafı bulunan ölü mavi mercanı akvaryumuma eklemek istiyorum.Bu ileriye dönük bir sorun yaratırmı endişem ile sizlerden bilgi almak istedim.Öncelikli amacı dekor ama yapısı sayesinde suyu süzeceğini ve canlılara ev sahipliği de yapacağı inancındayım.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Mavi Mercan

Sorun yaratmaz ileride. Akvaryumlar bir dönem bu ölü mercanlarla kurulurdu. Ölü mercanların başına gelen iş güzelliklerinin kalmayacak olması. Üzerleri zaman içinde alg kaplıyor. Fakat biyolojik olarak ve bazı mercanların yerleşmesi için zemin olmaya uygundur.

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bana da öyle geldi Temel Bey. Görsel olarak fiji kayalarınıda andırıyor.Üstelik onlarda daha fazla göz eneğe sahipler.Denizden gelmiş olmaları beni cezp ediyor açıkçası.Üzerlerinin alg ile kaplandığı konsun da da haklısınız bunu da araştırmıştım.Şahsen olmasını istemediğim bir durum alg kaplanması ama belki temizlik ekibi bana yardımcı olur umudundayım.Aksi taktirde görsel açıdan nasıl bir haz verir bilemiyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kesinlikle temizlik ekibi yardımcı olamaz. Normal şartlarda zaten sert yapıdaki coraline algle başlayan ve şartlara göre daha farklı yosun türleri kaplayacaktır. Tek yolu var ilk günki gibi tutmanın o da düzenli olarak çamaşır suyu eklenmiş bir kovada bekletmek ve temizlemek. Sonrasında çok iyi durulama yaparak akvaryuma geri koymak. Elbette bir sonraki 20 gün içinde başa sarmaya başlamak.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Vereceğiz haz hayalimdeki gibi olacaksa buna zaman ayırabilirim.Deneyip göreceğim.

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Coraline alg kaplanmış halini görmüştüm bir akvaryumcuda çok şık duruyor. Zaten sadece yüzey kaplandığı için mavi kırmızı güzel bir görüntü oluşuyor.

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Çok akıntı olacaksa sorun olmaz .:heyo:

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Neden çok akıntı Teoman Bey?

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Akıntının az olması durumunda çok fazla tortu ve pislik tutacağını düşünüyorum .

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bu ihtimali pek düşünmemiştim.Akıntı konusu ne yazık ki henüz projelendiremediğim ve üzerinde duramadığım bir unsur. Kafa motoru yüzey akıntısını kusursuz kılıyor hatta iç sirkülasyon ada bir hayli katkısı var bunu içerideki partiküllerin döngüsünden anlayabiliyorum.Bir süre boş olarak çalıştırıp bil hassa kirlettiğim akvaryumda tortunun hangi ölü noktada biriktiğini de gözlemledim.Tabi kaya ve bu gibi dekorlar ölü noktaların değişmesine sebebiyet verecek. Sirkülasyon için bir kaç tercihim var onlarda bir hayli güçlüler.Umarım öngördüğünüz sıkıntıyı yaşamam.

Sayfayı Paylaş