1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mavi Mucize Moscow Balığı

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde stablizer tarafından 27 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Görüntü olarak Solid varyetelere çok benzesede genetik oluşumları açısından çok farklılardır.En çok bilinen Blue Moscow temel olarak melanophoresda(alt katman) bulunan siyah renk hücrelerinin üstüne iridophoresda(yansıtıcı kısım) bulunan mavi renk hücrelerinin oturmasıyla oluşur.Moscow'u diğer türlerden ayıran bir özellik vardır.Bu özellik kafası ile dorsala kadar bölümde olan melanin hücrelerinin balığın stres ve çevresel faktörlerine göre yoğunluğunda değişim göstermesidir.Yani siyah rengin kimi zaman görünüp,kimi zamanda kaybolması Moscowa bazen açık,bazen koyu bir renk verir.

  En alttaki siyah renk yoğunluğunun çok fazla olması ise Black Moscow olarak bildiğimiz varyetenin meydana gelmesini sağlar.

  Mavi varyetede tarif ettiğimiz oluşuma ek olarak xanthophores(yansıtıcı katman) üzerinde sarı bulunması Green Moscow olarak bildiğimiz türün oluşumunu sağlar.

  Blue Moscow'un kırmızı varyetelerle çaprazlanması sonucuda Red Moscow ve Purple Moscow türleri meydana gelmiştir.Çaprazlama sonucu doğan yavrulardaki kırmızı hücrelerin yoğunluğuna göre Purple(Mor) yada Red moscow meydana gelir.Kırmızı renk çok yoğun değilse mavi üstünde farklı bir yansımaya sebep olacak ve rengin mor olmasını sağlayacaktır(Purple Moscow).Kırmızı renk daha yoğun olarak belirdiğinde balığın rengi koyu kırmızı olarak belirir.Altta bulunan mavi kırmızıya koyu bir ton kazandırır(Red Moscow).Bilindiği kadarıyla Red Moscow varyetesi Amerikan Full Red ile çaprazlanma sonucunda elde edilmiştir.

  Moskow Genetiği:Moskow un fenotip özelliği cinsiyet belirleyen (sdr)Y link den gelir ve dominantdır,yani erkekten geçer.Dorsal ile kafa arasındaki etkisi coğu alellere baskındır ve tüm vücut üzerindede siyah renk hücrelerini yoğunlaştırarakda etkisini gösterir.Her ne kadar renk özellikleri erkek üzerinde görünsede bazı moscow dişilerine dikkatli bakıldığında mavi yansıma göze çarpar ve bazende kafa üstüne kadar yoğunlaşan siyahlıklar oluşur.Bunu birebir forumumuz üyelerinden Taner Abinin bir zamanlar sahip olduğu M.Blue dişisinde görmüştüm.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
 2. Tolga55

  Tolga55

  Mesajlar:
  93
  İsim:
  Tolga EROL
  Mavi Mucize Moscow

  Şöyle bir lepistesimiz olmadı ya :)
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Serdar güzel bir makele yazmışsın. Güzel ve özel bir tür.

  Piyasadan hobici hangi fiyatlarla alabilir ve her yerde bulunur mu ?
   
 4. tolgacetin72

  tolgacetin72

  Mesajlar:
  108
  Mavi Mucize Moscow

  Hocam heryerde bulunmuyor. Bulunduğunda tanesi 20 TL civarı oluyor smiley18.gif
   
 5. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Mavi Mucize Moscow

  Abi artık bazı yerler yavaş yavaş getirmeye başladı.Bu tip nadir türlerde Allaha şükür ülkemizde bulunabilir olmaya başladı.Bir süredir bizde Uğur Abiyle üretmeye uğraşıyoruz.Şimdilik bir problem yok
   
 6. Kinglepistes

  Kinglepistes

  Mesajlar:
  94
  İsim:
  Uğur ZAN
  Mavi Mucize Moscow

  Arkadaşlar,
  Bu tür safkan balıklar genelde heryerde bulunamıyor. Bulduğunuzda da bazılarının dert yandığı gibi fiyatları da yüksek oluyor.

  Lepistes üretmek sanıldığının aksine zor olmamakla birlikte; yapılan üretimin devamlılığı tecrube, daha çok ilgi ve daha fazla alan gerektirdiğinden zahmeti de çok oluyor.
  Çoğumuzun akvaryumunda çoğu Singapur'dan ithal renkli ve gösterişli lepistesler mevcut olmasına rağmen, bu balıklardan aldığınız yavrular ne annesine ne de babasına benzemiyor, benzeyemiyor!
  Öncelikle üreticilerin rekabete karşı koyma oyunları sattıkları balıkların dişilerini bir ülkeye gönderip, erkeklerini başka bir ülkeye göndermekle başlıyor. Başarılı bir pazarlama oyunu da hamile dişileri pazara sunmak; A varyetine ait bir dişi B varyetesine sahip erkekle çiftleştiriliyor ki safkan yavrular veremesin! Erkeği de dişiyi de aynı varyeteden bulsanız bu seferde farklı kanla çiftleşmiş dişi zorlu ithalat yolculuğunda aşırı hırpalandığından depoladığı spermlerden yaptığı en fazla iki doğumdan sonra asıl erkeğinizden yavru veremeden ölüyor.
  Hibrit diye adlandırılan gösterişli balıklar da bir diğer taktik; Farklı varyetelerin çaprazlamalarından doğan balıklar ilk nesilde her iki varyetenin üstün özelliklerini gösterdiklerinden gerçekten çok alımlı duruyor olmalarına rağmen ileriki nesillerde safkan olma konusunda tam bir fiyasko olarak karşımıza çıkıyor.
  Bir de buna vasıfsız yerli üretimleri de eklemek gerekir ki bilgisizce yapılan çaprazlamalar ilk seferinde güzel yavrular vermesine rağmen ileriki nesillerde gitgide yabani türe benzemeye başlıyor...
  Kaliteli bir üretim yapabilmek, kaliteli damızlıklara sahip olmakla başlıyor. Tabi bu durumda her güzelliğin de bir bedeli var. Yıllarca çalışıp safkan bir tür oturtabilmiş üretici çoğumuza fahiş görünen fiyatlarla balıklarını piyasaya sunuyor.
  Aslında her ne kadar yüksek fiyatta gibi görünseler de kısa sürede erişkinliğe ulaşıp 1 yıl içinde en az 3. nesil yavrularla birlikte yüzebilmeleri ve ileriki nesillerde verdiği yavrular da kendileri gibi kaliteli ve değerli olduklarından akvaryumcuya yem karşılığında bile vermiş olsanız sizi aslında karlı duruma bile sokuyor.


  Serdar kardeşimin de dediği gibi bu türler artık yavaş yavaş ülkemize girmeye başladı ve Serdar ile birlikte şu an toplam 30'dan fazla akvaryumla 5 ayrı varyeteyi "hobici olarak" üretmeye çalışıyoruz.

  Konuya yardımcı olabilmesi amacıyla birkaç fotoğraf da benden olsun...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş