1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

mavi prenses yavrularım 3 aylık

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde captainclaw tarafından 17 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Merhaba arkadaşlar,
    3 ay önce 15 adet mavi prenses yavruları aldım. Şimdi aynı anne yine hamile. Ama yavrular halen küçük akvaryumda duruyorlar. Boyları ortalama 2-2.5 cm civarında. Ana tankta ise 9-10 cm lik balıklar mevcut 7 adet. Üçü mavi, ikisi yunus,biri sarı, biri beyaz . Şimdi bu yeni doğacak yavrular için bir akvaryum daha açamayacağım. 2-2.5 cm lik yavruları ana tanka koysam sorun olur mu? Olur ise yavru tankı nasıl ayırabilirmi? Kusturma yapmayacağım bu sebeple anneyi yavrulamadan bir iki gün önce ayırmam gerekli.

M.D 5

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Merhaba,

Ana tankın boyutları ne kadar ? Ana tankta kaya varmı ? Resim ekleyebilirseniz daha kesin bir sonuç alırsınız. Eğer akvaryumunuzda bol kaya varsa 2-2.5 cm lik yavrular saklanırlar ama boş ise diğer balıklar tarafından hırpalanıp öldürülebilirler.

Ayrıca akvaryumunuzu şu şekilde bölebilirsiniz ;

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t2701.0.html

3. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç

80x40x30 ana tank boyutları, dip çok kalabalık değil saklanabilecekleri çok bir yer yok. O zaman yavru akvaryumu ikiye bölmek kalıyor. Gönderdiğinb adrestekine benzer bir uygulama ile akvaryumu böleceğim.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Akvaryumun 96 lt. Zaten küçük. Birde sen bölersen iyice küçülecek. Bölmek yerine akvaryumu kayalandırmayı düşünürsen yavruların daha iyi büyür ve diğer balıkların yumurta tutar. Eğer akvaryumunu bölersen küçük bir alan kalıyor damızlık balıklarına. Bu küçük alanda erkek ağzı dolu balığı rahatsız eder. Bunun sonucunda yavrularını atar ve hüsranla biter. Bölme yerine kayalandırma yap derim ;)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

+ 10.000 katılıyorum. Bu muhtemel olası bir sorundur ve iyi bir tespittir. Akvaryumu bölmek iyi bir yöntem olabilir ama bu yeterli hacimlerde daha iyi sonuç verir.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İşte bu hobinin en sevmediğim yanlarından biriside bu.Küçük yavruyu bir batın önce doğanların yanına koyamıyorsun,büyük yavruları ana tanka salamıyorsun,başka bir akvaryum kurmaya kalksan evde sıkıntı oluyor vs. dön:gif

Fatih aslında doğru düşünmüş ama bazı eksiklikler var. Aslında akvaryumu bol kayalıklı dekore etmek biryere kadar işe yarar doğru ama bu durum eğer yavrular o akvaryumda doğmuşsa geçerli.Yani anne yavrularını gidip bir kayanın dibinde kusmuşsa ve birkaç gün onlara orda bakmışsa yavrular otomatikman o kayadan dışarı çıkmanın tehlikeli olduğunu anlar. Ama genede yeme olan ilgi,merak vs gibi sebeplerden dolayı bulunukları sığınaklarından çıkarlar ve diğer balıklara yem olmaktan kurtulamazlar.Tabi arada zeki olanlar yada içgüdüsel ordan çıkmayan yavrular kendini kurtarır. Ama gel gelelimki,ayrı bir akvaryumda byümüş 2-2,5 cm lik yavruyu alıp o akvaryuma koyarsanız hernekadar bol kayalık olsada daha yavru kayalıkları keşfedemeden,oraya saklanması gerektiğini kavrayamadan direk diğer balıklara yem olur. Bu yüzden yavruları ana akvaryuma almayın.

Yeni doğan yavrularınızı Bir müddet ana tanka yapacağınız bir yavrulukta besleyebilirsiniz. Diğer yavrular 4-5 cm boya ulaştıklarında ana tanka alırsınız ve yavruluktaki yavrularıda yavru tankına alırsınız ama bu durum sizi nekadar idare eder orası tartışılır. saat:gif ünkü ardından yeni yavrular gelecek ve gene aynı sıkıntıları yaşayacaksınız. Bu durumda yavruları ya satmak yada hediye etmek durumunda kalacaksınız. yada imkanlar dahilinde yeni bir yavru akvaryumu daha kuracaksınız.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hocam bence akvaryuma salmalı. Kayalık ortamda kurtulurlar diye düşünüyorum. Benimde 1 tane mavi prensesim var aldığımda 2 cm boyundaydı şuan 3-4 cm + 3-4 cm de 2 tane yunusum var. 7-8-9-10 cm yunuslarla ve 5-6-7-8-9-10-11-12 cm sarıların arasından kurtuldular. Şuanda rahat rahat geçiniyorlar. Bence birşey olmaz. Ama benim akvaryumumda kayalar var. Ayrıca diğer yavruların 4-5 cm boya ulaşabilmesi için ideal büyüklükte bir tank varmı ?

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Olcay hocam gerekenleri söylemiş sormak istediğim balıklarınızda diş erkek oranı nasıl? Akvaryum hacminiz fazla değil özellikle Snow prens ve mavi dediğiniz galiba Maylandia callainos bu iki tür agresif balıklardır.Mavi çikletler çifleşme döneminde bile dişilerine karşı saldırgan olmaktadırlar.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih dikkat edersen yukarda birşey yazdım. burda:gif

Sen 4 cm balığı akvaryuma salmışsın. Evet bende olsam kayalıklı bir akvaryuma 4 cm balığı salarım.Ama 2 cm balıktan bahsediyoruz. O balık kendini kurtaramaz. Ve işin kötü tarafı o yavru o akvaryumu hiç tanımıyor. Yavruyu ana tanka atar atmaz kayalıkların arasına kaçacağınımı sanıyorsun ? Yavruyu o tanka saldığında yavru otomatikman afallayacak ve akvaryumun tabanında bir yere çökecek. Ve bu durumdada diğer balıkların dikkatini çekecek akabindede yavru daha o kayalıklara ulaşamadan yem olacak.4 cm balık başka 2 cm başka yani. 9-10 cm lik balık kendi cüssesinin yarısı kadar olan 3-4-5 cm lik baığa kolay kolay zarar vermez. Ama kendi süssesinin çeyreği büyüklükteki balığı afetmez.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Benim balığımda 2 cm idi yazmışım sanırım gözünden kaçmış.

Hocam ben iki kere okudum gözümden kaçan birşeyde olmadığını düşünüyorum :)

Peki hocam alternatif olarak ne düşünüyorsun ? Ben o zaman yeni doğan yavruları 1-2 hafta yavrulukta bakmasını ve 1-2 hafta sonrada 2 - 2.5 cmlik yavruların bulunduğu akvaryuma salmasını öneriyorum. Zaten sarı prenseslerin ağızları oldukça küçük 2-3 cmlik balık 1 cmlik yavruyu yiyebilirmi ? Ayrıc delikli kayalar koyarsa yavruların bulunduğu akvaryuma hiç bir sorun kalmaz diye düşünüyorum. Sen ne düşünüyorsun bu konuda ?

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih senin iki cm lik yavrunun kurtulmasını tek kelimeyle şansına bağlıyorum. Bu durum bir istisna ve biliyorsunki istisnalar kaideyi bozmaz.

Aslında çok haklısın 2-2,5 cm lik bir yavru kalkıp tabiki 1 cm lik yavruyu yiyemez. Ama çok fena hırpalar ve yavrunun ölümüne sebep verir. dön:gif Ve ayrıca 1 cm lik yavru herzaman büyüklerin yanında streste kalır ve onların korkusundan yeterli şekilde beslenemez ve geç gelişir. Yani nereye vurursan vur sıkıntı.Sen benim evime neden 18 tane 400-500 litre akvaryum kurduğumu sanıyorsun ? :)

12. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Her şekilde Olcay abiye katılıyorum saygılar:gif

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hocam başka çara varmı peki ? Bence akvaryumu bol bol kayalandırıp akvaryuma salsın. Bana kurtulurlar gibime geliyor. Başka çare varmı ?

14. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Ben bir yerde görmüştüm.Akvaryumun içine 5 Lt'lik pet şişenin ağız kısmını keserek koymuşlar.İçinede ağzına yumurtalarını almış Mavi imparator dişisini koymuşlardı.Diğer yavrularda yanındaydı.Diğer yavrular yaklaşık 1.5 cm civarındaydı.Bu şekildede yapabilirsin gibi geliyor bana.Herşey yerinde kalsın sadece ana tankta yumurta ağzında olan dişi bu şekilde ayır.Bence olumlu bir sonuç alırsın.Bu şekildede zaman geçtikten sonra diğer yavruların 4 cm olunca onları ana tanka alırsın.Pet şişenin içinde olanlarıda yavru tankına koyarsın.

Sayfayı Paylaş