1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

mavi prensesimin kursağı çok şişti ...yardım....

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde captainclaw tarafından 10 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Merhaba arkadaşlar,

dün dikkat etmedim ama bu akşam baktığımda mavi prensesimin kursağı hayli şişti. R4esimleri ekliyorum. İnşallah hamiledir kendisi :) yüzerken biraz sarhoş gibi ama bilemedim. umarım hasta değildir.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    mavi prensesimin kursa1 çok _i_ti ...yard1m....

Merak ettim acikcasi fotograf goremiyorum ama bir sorum olacak, karni biraz iceri cekildi mi ?

Evet dersen agzi dolu demektir. Zaten baligin agzina dikkat et yumurtalari cevoiriyordur agzi doluysa.

Cep mesaj.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hadi bakalım. Yeni torunlar görünüyor galiba. :)

4. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    temel abi karnının çekildiğini tam olarak anlayamadım ama ağzında döndürüyor gibi ama emin değilim, anlayamadım neden resim yükleyemiyorum. Birde kursağı şiştikten sonra mı 12 gün sayıyorduk? Bi soru daha, halen erkek dişiyiy rahatsız ediyor. neden?

birde şuna dikkat ettim, nefes alırken solungaçları çok fazlla ve seri açılıp kapanıyo..

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

malesef türün genel davranışıdır. Dişilerin salgıladığı koku yüzünden erkek çiftleşmeye ağzı dolu olsa dahi zorlamaya devam eder. Doğada dişi kayalıkta korunurken akvaryumda bunu yapamaz. Bu tacizler yüksek olursa bazen yumurtaları kusmasıyla sonuçlanır. Hemen 12 gün müydü diye sorun emi ? Aman 12.ci günü kaçırmayın kusturun başınız göğe ersin. :F

Hasan sen hiç tehlike anında yavrularını ağzına toplayan anne balık gördün mü ? Bunu merak edip gördüğünde iyi bir hobicisin. burda:gif

6. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    valla temel abi benim aslında ilk görmek istediğim şeydir o, annenin tehlike anında yavruları ağzında toplaması, konu hakkında tecrübesiz ve bilgisiz olduğum için okuduğum kadarı ile kusturmayı düşündüm. Eğer anne yavruyu yemeyecekse ben bu durumu aylarca izlerim. Ne yapabilirim bu durumu görebilmek için? Anne yavruları yer mi?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bunun için gereken tek şey ayrı bir yavru akvaryumuna anne balığı 15. gün sonunda almaktır. Eğer anne balığa rahta vermiyorlarsa daha erkende alınabilir. Bu sayede anne balığı stresten uzak rahatca yavruları çıkarmasına olanak sağlayabilirsin. Bu tarz akvaryumda anne balık ufaltılmış yem parçalarıyla önceleri dikkatlice kendini daha sonra yavruların oluşmasıyla ağız içindeki yavruları bu küçük parça yemler ile besleyebilir. Balıktan balığa tehlike anında toplama konusu değişir ancak mesela Leptosoma yaygın olarak yapar. Mavi prenses beslemediğimden bu alışkanlıklarının yaygınlığını bilemem.

8. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Temel abi, yavru için 40x20x25 lik bir akvaryumum var. Anne balığı bu akvaryuma koyabilirm. Ancak 15. gün sonunda yavrularını çıkartıp yemeyeceğincen nasıl emin olacağız? Birde yavruadıktan sonra anneyi almak istersek yavrular annenin ağzına doluşmazlar mı? Eninde sonunda kusturma mı yapacağım?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Anne balık yavrularını yemez. Anne balık bir süre daha yavrularını kollamaya devam eder ve sonunda tehlike anında ağıza doluşma süreside biter. Kısaca yavrular yavru akvaryumunda anne ağzından çıktıktan sonra 7 gün zarfında anne akvaryumdan alınabilir sorunsuz olarak.

10. safak

safak

Eğer halsiz hareketsiz ise kumun üstünde duruyor iştahı azalmış,Karnıda çok şiş olmasının sebebi büyük ihtimalle iç parazit.Eğer bu dediklerimin tam tersi bir tek karnı şiş ise hamile olabilir.Şişlikte siyahlık varmı oaurt bölgesine doğru?

11. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç

merhabalar,
    balığın karnından ziyada kursak bölgesi çok şişmiş durumda. Balığı ayrı bir akvaryuma aldım. 13.gün bugün. kaç gün daha beklemeliyim? Birde kaç gğnden sonra kendim yavrulatmalıyım?

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Merhabalar Hasan,

Mavi prensesler sarılara nazaran yavrularına biraz daha sadık balıklardır. Doğal yoldan yavrusunu salması 20 günü bulur hatta geçer bile. :hasta: Hatta en ufak bir tedirginlik sezerse yavrularını ölene kadar bırakmaz yada kendisi yutar. :hasta: 20 güne kadar bekle ama 20 güne kadar kendisi bırakmazsa balığın sağlığını riske atmamak için bence kustur.

Normal kuluçka süresi 14 gündür. Bu süreden itibaren istediğin zaman kusturabilirsin. burda:gif

13. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Teşekkürler Olcay abi,
    biraz daha bekleyim olmassa kusturacağım. Bir sorum olacak. İdeal su sıcaklığı ne olmalıdır sarı mavi prensesler için?

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu balıklarda ideal su sıcaklığı 26-28 derecedir Hasan. burda:gif

15. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    hele şüküüüüüüüüüüüüüüüürrr yavrular geldi :)

Bu sabah baktığımda annenin kursağı inmiş ama yavruları göremiyorum. Orada sote bir yer yapmıştım. Anne içerisine yavrulamış. ben kusturmadım. Geç kaldığım için sayamadım ama 10 taneyi geçmez gibi. Acep halen yavru tutuyor olabilir mi? kusturmayı deneyim mi? Bir de anneyi tankta bıraktım yarın ana tanka geçireceğim. Sorun olur mu yemesin yavruları?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gözünüz aydın, kendiliğinden kusmuş bir anneyi bu şekilde belki yavru vardır diye zorlamayın bence. Özellikle balığın ilk yavru tutuşu ise asla yapmayın.

17. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç

sağolun, tamamdır Temel abi...

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hadi gözün aydın. toka:gif

19. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç

Sağol Olcay abi..

Sayfayı Paylaş