1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

mavi prensesin yüzgeç yanında yara...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde captainclaw tarafından 28 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Merhabalar, uzun bir aradan sonra foruma kavuştm artık.

Bu sabah mavi prensesimin yüzge. yakınında 4mm ye yakın yuvarlak şekilli bir yara mevcut. Yara rengi gri haffi kızarık. Balığı küçük bir akvaryuma aldım ve çok az tuz ile tuzlu su yapıp ilave ettim. Şimdi beklemedeyi. seranın baktopur unu kullanmam gerekli mi ya da ne önerirsiniz? foto makinem olmadı için resim ekleyemedm.

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Şimdilik tuzla idare edin derim. Eğer devam eder yahut bu hastalık ilerlerse siz buna kanaat getirirseniz ilaç kullanın derim. Muhtemelen bir yaradır.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hasan bey öncelikle geçmiş olsun.

Resim olmadığı için balıkta oluşan yaranın bir bakteri sonucumu,yoksa bir darbe sonucumu oluştuğunu bilemiyoruz fakat sonuçta açık bir yara mevcut anladığım kadarı ile. Balığınızı aldığınız akvaryumun suyunun temiz olmasına azami dikkat edin ve bir pamuğun ucu ile yaraya çok az miktarda baticon sürün. Baticonu az sürün yani sadece yaranın ebatı kadar bulaşsın balığın vücuduna. Baticonu sürdükten sonra balığı suya tekrar geri salın. Bu tedaviyi üç gün boyunca günde bir sefer uygulayın. Burda tek dikkat etmeniz gereken şey; çok az miktarda sürmeniz. Baticonu aşırı sürer ve balığın hertarafına bulaşırsanız balığın mukozasına zarar verirsiniz.

Saygılar.

4. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Olcay abi merhba,
    3-4 gün tuz tedavisi uyguladım. Yara büyümesede derinleşmeye başlamış. Aceba tuz miktarınmı fazla koydum olabilir mi? Baticon dediğin ilacı eczaneden temin edebilir miyim? bende teramicyn var o işe yarar mı?

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hasan, tuz açık yaraya pek fayda etmez balığın canını yakmaktan başka. Üstelik tuzun ayarını biraz fazla kaçırırsan balığın deisini mahvedersin. Açık yaralarda baticon çok iyi bir ilaçtır. Kendimde yıllardır kullanırım. Ama dediğim gibi sadece yaraya temas edecek kadar az miktarda sürmelisin. Aşırısı balığa zarar verir.

Baticonu tüm eczanelerde bulabilirsin fakat koskoca şişeyi almana gerek yok. En yakın bir sağlık kuruluşuna elinde küçük bir şişe vb. gibi birşeyle gidip rica etsen verirler. ;)

6. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç

olcay abi, batikon buldum, kulak temizleyici pamuğu ile az miktarda yara üstüne uygulayacağım.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Çok uygun bir malzeme bu. em34:

Hasan ama bak çok dikkatli ol. Yara dışında balığın hiçbir yerine ilaç değmesin ve yaraya ilacı değdirir değdirmez balığı suya geri sal. Ve suyu devamlı temiz tut sık su değişmi ile.

Sayfayı Paylaş