1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mayalı CO2 Sistemi Çalışması Hk.

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde protokol tarafından 11 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. protokol

protokol

Deprem Sonrası Allah canımızı bağışladı ve tekrar aranızdayız yavru kayıplarım olsada depremde yinede devam edecez bu yaradanın güzelliklerine bakmaya....

Konuya geleyim;

Mayalı Co2 sistemi şu an çalışıyor kabarcıklar çıkıyor saniyede çıkan kabarcıkları sayamıyorum bile çok olursa balıklara zararı varmıdır? araya vana taktım ama kısmadım kısmak gereklimidir? fazlası balıklar için sorun teşkil eder mi? birde Co2 girişi sırasında iç filtre çalışması dahamı yararlı olur diye düşünüyorum su dalgalı olacagından Co2 kabarcıklarıyla su daha çok sürtünmeye girecektir suda daha çok Co2 kalmasını sağlayabiliriz diye düşünüyorum.. Bu konudaki fikirlerinizi merakla bekliyorum.. Tşk şimdiden..

2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Geçmiş olsun Ahmet Bey...

Mayalı sistemi tecrübe ederek bitkileriniz için gerekli Co2 yi akvaryuma daha rahat verebilrsiniz aslında zamanla...Kimin hangi malzemeleri kullanarak hangi miktarlarda karışım elde ettiğini bileemyiz..Dolayısıyla gaz çıkışları da farklı olabilir.

Sudaki çözünmüş co2 miktarı arttığında balıklarınız bunu size belli edecektir su yüzeyine yaklaşarak. Ama bu durum dip balıkları için tehlikeli olabilir...

Co2, oksijene göre suda daha zor çözünür. İç filtre ile su yüzeyinde yapacağınız dalgalandırma suya bol bol oksijen kazandıracaktır. Ayrıca taktığınız vanayı kısmak yada kapatmak hazırladığınız düzeneğin patlamasına sebep olabilir..Aman dikkat .8.

3. stablizer

stablizer

Ahmet Bey gereğinden çok çıkarsa zararı olur.Suyunuzun Ph'ını düşürür.Vanayı kısarsanızda teşkilatı patlatabilirsiniz.Filtre çalışması konusundada şahsi kanaatim çözünmeye yardımcı olur,fakat yüzeyin dalgalanması olumsuz etki yaratabilir.

Konu ile ilgili link.
    Bu arada Türker aynı anda cevap yazmışız

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  4. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Evet Ahmet Bey, yorum yazan arkadaşlar önemli noktalara temas etmişler, mayalı sistem her ne kadar maliyeti çok düşük olsada, kullanımı zordur, dikkatli ve gözlemci olmalısınız... Co2 ihtiyacı çok olan bitkileriniz varsa pek sorun yaşamazsınız ama olması gerekenden fazla çıkış oluyor ve/veya çıkan tüm co2 yi çözündürebiliyorsanız Ph aşırı düşecektir, bunu balıklarınızın oksijen almak için suyun üst kısmına çıkmasından anlarsınız. Ani ph değişikliklerinde balık kaybı çok yaşanmıştır. Zamanla mayalı sistemde ne kadar karışım yapmanız gerektiğini çözersiniz ama daima kontrolünüz altında tutmaya çalışınız ve ışık tertibatını kapattığınızda co2 yi kesiniz. Co2 yi kesmek için sistemin vanasını kapatırsanız petin içinde artan gaz patlamaya neden olabilir, tankdaki bağlantısından çıkarıp hava almasını sağlamanız en doğrusudur. Co2 verdiğiniz zamanlarda tankınızda (eğer varsa) hava motorunu kapatınız. Işıklar söndüğünde de co2 yi kesip havalandırmayı açınız. Bitkiler, fotosentez yaptıklarında (ışık açık olduğunda) sudan co2 alırlar, ışıklar söndüğündede oksijen alıp suya co2 verirler.
    Sağlıklı bitki ve balıklar dilerim.

5. protokol

protokol

Türker Serdar & Akgün beyler öncelikle vaktinizi ayırıp açıklama yapma nezaketinizden ötürü teşekkürü borç bilirim.

Vaziyet aynen tarifleriniz ve görüşleriniz üzere gelişecektir..

Saygılar...

6. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Rica ederim, bildiklerimizi paylaşmak, bilmediklerimizi öğrenmek için burdayız...
    Selamlar.

Sayfayı Paylaş