1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mayalı sistem için teknik ( İç filtre + Maya )

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde wizi_emre tarafından 9 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Evde pet şişenin içerisine maya + ılık su + şeker ile karışımı hazırladım. Kapağı delerek hortum ile çıkışı hazırladım.İlk önce hartumu direk olarak suya bırakmıştım ama sonradan aklıma bu şekilde iç filtreye takmak geldi.

Sonuç olarak şişeden çıkan gaz tüm akvaryuma çok ufak tanecikler halinde yayılıyor. Ve her 1 sn de iki üç adet gaz kabarcığını suya dağıtıyor. Daha önceden de sizin aklınıza gelmiş olabilir. Sistem hakkında olumlu olumsuz görüşlerinizi alabilir miyim lütfen ?

sconat ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Emre paylaşım ve çizim için teşekkürler. Çok yaygın kullanılan bir sistem bildiğim kadarıyla, ben saniyede akvaryuma verilen kabarcık sayısını nasıl ayarladığını sormak istiyorum ? Bunu ayarlamak için bir düzenek kullanıldı mı ? İç filtreye bağlanması noktasında benim bir düşüncem olacak. Akvaryumun oksijeni eğer iç filtre ile sağlanıyorsa araya bir de CO 2 girmek bence pek kullanışlı olmaz. Çünkü oksijen ile birlikte ph değerinin normalden fazla düşmesine sebeb olabilir bir arada çözünürse. Oksijen farklı şekilde sağlanıyorsa sorun olmaz diye düşünüyorum.

3. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Çok basit anlatım olmuş çizim tebrikler.Kullanışlı olmuş ama ben korkuyorum bu malzemeden patladığını filan duydum bazen.

4. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Temel abi, 800L/s lik bir iç filtrem var. Normal olarak akvaryuma oksijen basar iken içeriye hava çekmesi gibi karışımdan da oluşan gazın çekerek suya girişini kolaylaştırıyor. Yoksa gazın çıkabilmesi için hortumun sokulduğu derinliğine göre belli bir basınç uygulaması gerekiyor. Bu basınç nedeni ile şişe içesinde de sıkışma oluyor ve daha fazla gaz elde etmemiz bir miktar engelleniyor. Böylece son birikintilere kadar kullanmış oluyoruz karışımın çıkardığı gazı. Motor saniyede 2 - 3 kere gaz bırakıp devam ediyor.

Merak ettiğim hava motoru ile hava vererek ve aynı anda bu sistem ile gaz verdiğimizde sorun oluşmaz mı ?

Ozan bey bence bu sistemin patlıyor denmesinin nedeni karışım hazırlandıktan sonra kapağının deliksiz kapak ile kapatılması. Yoksa fazla gaz delikten çıkıyor ve patlama mümkün olmaz ki :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Demek istediğim buydu aslında. Aynı iç filtre ağız kısmından hem oksijen ve hem de Co2 çıkarmanın bir eksi tarafı olabilir mi ? Bu konu biraz derin bir konu ancak bir arada çözünmeleri bana sanki ph değerinde oynamayı normalden daha fazla oynatır gibi geliyor.

6. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Emre bey emeğinizden ötürü tebrik ederim ancak, yaptığınız sistemde bazı hatalar mevcut.Eğer sistemi illaki böyle kullanacaksanız geceleri co2 vermeyi kesmeniz gerekir. Bildiğiniz üzere bitkiler fotosentez yapıyor.Geceleri suya co2 vermeye başlayacaklardır.Sizin verdiğiniz co2 ve balıklarında suya verdiği co2'i düşünürsek geceler suda ki karbondioksit oranı çok yükselicektir.Bu yüzden gündüzleri co2 geceleri oksijen vermenizi tavsiye ederim.Öte yandan söylemeliyim ki boruyu direk olarak suya vermeniz hiç bir şey ifade etmez.Co2'nin suya karışması için suda çözülmesi gerekir.Siz bu çözülmeyi yapmadan co2'i direk olarak suya veriyorsunuz.Zaten gözlemlerseniz borudan kabarcık geliyor ve direk olarak suyu yüzeyine çıkıp orada patlıyordur.Bu durumda vermiş olduğunuz co2 su içinde kabarcıkla yüzeye taşınıyor ordan da odanızın atmosferine karışıyor.Daha sonra filtreye bağlamışsınız buda bir çözüm ama gene co2'nin çözülmesini izin vermiyorsunnuz.Orada da daha küçük kabarcıklar şeklinde suya veriyorsunuz ve o kabarcıklarda direk olarak su yüzeyine çıkıyorlar.Bitkilerinizin sağlıklı co2 elde edebilmesi için, co2'nin sağlıklı bir şekilde suda çözülmesi gerekir bunun içinde reaktör ve difüzörler vardır.Bunlardan kullanabilirsiniz.Ayrıca Co2 verimi sırasında Co2 kaybını minimum'a indirmek için akvaryumunuzda i su yüzeyine mümkün olduğunca dalgalandırmamanız gerekiyor.Umarım söylemek istediklerim açık bir şekilde anlaşılıyordur.Anlamadığınız bir yer olursa çekinmeden sorabilirsiniz.Bu arada bu yazdıklarım akademik bilgi değil sadece etraftan edindiğim ve gözlemlediğim bilgilerdir.Sağlıklı balıklar.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Eğer bitkili akvaryumsa su yüzeyinin dalgalanması şart olacaktır. Hem gece bitkilerde oksijen ister bitki karanlıkta büyür diye boşuna denmemiş. Bende bu aralar çok farklı bir sistem deniyorum. Co2 ile ilgili bakalım bitkilerimde gelişim görürsem paylaşmak isterim. Vortexi beceremedim ben de başka bir yol buldum. Bana göre vortexten iyi geldi bu.

8. candar

candar

İsim:
    bayram fatih
    Doğuş bey su mercimeği ve pistia bitkileri için su üstü dalgalanmalar gereklimidir.Emre bey akvaryum kaç litre. Ömer bey DIY CO2 nasıl kesebiliri ancak dışarıya vememiz gerekir elde ettiğimiz gazı.ben akvaryumun litresini Ömer beye o yüzden sormak isterim.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Su mercimeği ve pistia hiç denemedim. O yüzden birşey diyemeyeceğim. Ama herkesin kendine göre bir sistemi vardır onu kendi doğrularına göre yaparlar. Eğer doğruysa başarılı sonuç alınır değilse başaramaz.

10. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Bayram bey sorunuzu anlayamadım kusuruma bakmayın.Soruyu biraz daha açabilirmisiniz?

11. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Bayram bey akvaryumum 128 litre. Su mercimeği suyun üzeri dalgalanmadığında daha hızlı çoğalıyor. Fakat su dalgalandığında kök salma eylemine giriyor.

12. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Evet cevap vermeniz üzere soruların size yönelik olduğunu idrak edebildim.

13. candar

candar

İsim:
    bayram fatih
    Ömer bey,Emre beye sormuştum kaç litre diye yanlışlık oldu.Size Bu dıy co2 yi akşamları nasıl kapatabilirim sorun olurmu onu sormak istemiştim.

14. candar

candar

İsim:
    bayram fatih
  15. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Bayram bey pet şişeden mi bahsediyorsunuz?

16. candar

candar

İsim:
    bayram fatih
    Ömer bey ben 135 net su olan akvaryumumda 2,5 litre pet cola şişesinde şeker ve mayadan elde ettiğim CO2 yi kullanıyorum ama ben dıy reaktör ile 24 saat çalıştırıyorum ortalama 10-14 gün CO2 veriyor.

17. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Java moss' um nedenini bilmediğim halde sararıyor. Sıvı gübre kullanıyorum. Işığı yaklaşık 12 saat açık tutuyorum. Java mosslar ışıktan 45 cm uzakta zemindeler. Şu an hepsini serbest halde bıraktım. Biraz dağıldılar. Kendilerine göre bir yerlere tutunup umarım yaşamaya devam ederler.

18. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Bayram bey, dıy co2 kapatabilmek için elinizde pek fazla seçenek yok.Bir kere mutlaka kapağından söküp şişeyi güneş görmeyecek ve mümkünse yatak odanız olmayacak(akvaryumunuz yatak odasında olabilir diye söylüyorum) bir yere almalısınız.Kapaktan reaktöre giden hortumu ya paketler için tasarlanmış mandal gibi bir şey ile sıkıştırın yada hortum arasına koyacağınız bir vana aparıtıyla kapamalısınız.Bunu yapmadığınız taktirde reaktör tank içinden suyu dışarı sifonlayacaktır.

19. candar

candar

İsim:
    bayram fatih
    Teşekkür ederim,araya CO2 sıkışmasın önlemek için depo olarak bir 2,5 litrelik ped şişe koysam uygun olurmu ?

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet bunun faydası olur bir nebze de olsa sıkışmaya.

Sayfayı Paylaş