1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mbuna genel soru

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde emmi_06 tarafından 13 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Arkadaşlar,merhabalar.
    420 litre tankta:Afra white top,afra jalo reef,afra cobeu,msobo ve elongatus mpanga beslemekteyim.

Bilindiği üzere 1,5-2 yıl önce deprem nedeniyle tüm akvaryumlarımı ve balıklarımı hediye etmiştim.Eski 432 litre akvaryum,malzemeler ve 1 erkek 4 dişilik afra white topumu Basri kardeşime hediye etmiştim.

Basri,kardeşimde okulunun bu sene bitmesi nedeniyle hobiye ara verdi.
    Akvaryumların çoğunu elden çıkardı.Tabiki 1 erkek 4dişilik afra white toplarda boşa çıktı.Kendisi satmak istemiyor,ikimiz açısından bu balıkların manevi değeri var.

Afra white topları bana vermeyi düşünmüş.Balıkların dişileri 9 cm erkek 12cm.
    Bu arada benim akvaryumumdaki mbunalar 4-6 cm arası genç damızlık adayı.

5 yıllık mbuna maceramda balıklardan küçük veya büyük balık eklemedim.Acaba bu balıkları tanka eklesem diğer balıklarda sorun olurmu.?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özgür aslında zor bir soru sanırım ama şöyle bir durum var. Eklenenler sanırım akvaryumdakilerden daha büyük bu ilk zamanlar olası sürtüşmeleri engeller ama bir süre sonra belki az da olsa sıkıntılar yaşanabilir olsa da bence biraz sabırlı olursan kolonin büyür ve üreme karışık olarak devam eder. Balıklar genellikle rakip görmedikleri boyutlardaki gençleri hırpalamazlar.

3. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Temel abi,benim beslemediğim mbuna kalmadı sayılır.Afra white toplar bunların arasında en sert balık diyebilirim.Tabiki diğer türlere karışmasada karma tanklarda,akvaryumun hakimiyetini ele geçiriyor.Bölgesine diğer balıkları yaklaşmıyor.Eğer bu balıkları eklersem,şuan tankta bulunan 3 erkek afra white topu çıkaracam.Tabiki ben farklı boylarda balık beslemedim,besleyenler küçük balıkların renk almasında ve bölge edinmesinde engel oluyor diyorlar.

Tabiki diğer küçük balıklarda yanık kalma ihtimali varmiki diye düşünüyorum,ayrıyeten şuan tankta renk almayan balık msobo magungalar.Bu büyük balıkları ekleyince diğer balıkların rengi sönmesinden korkuyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Korkuların yersiz değil ama bunlar seninde dikkat çektiğin gibi aşırı agresifliğe, sindirilmişliğe, beslenmelerine engel olunmasına bağlı olarak ancak gerçekleşebilir. Diğer yandan büyük olanlar yanında olduğu kadar baskın olanın yanında diğer erişkin balıkların tamamı türe göre değişse de renk soldurur. Hatta dişi numarası dahi yapar.

Eğer gençlere aşırı yukarda yazdığım baskıları yapmazlarsa gelişirler ve renklerini zaman zaman gizleselerde alırlar. Günü geldiğinde de baskınlık el değiştirir ve hiç ummadığın biri ileri oranda renk güzelliği sergileyebilir.

5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Özgür, bence birşey olmaz. Malawi beslerken bu tarz balık eklemeleri bende yaşamıştım. Akvaryumun büyük ayrıca dekorunda var. Bol bol saklanacak yer var. Emin ol üreme zamanında erkek balık , dişilerle uğraşacağından hatta her zaman bitmek bilmeyen üreme arzusundan :) diğer balıklara dokunmayacaktır. White toplar için bir alanı geniş bırakırken diğer kısımlarda sadece ufak balıkların girebileceği mağaralar yaparsan riski en aza indirmiş olursun.

6. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Temel abi,eyvallah.

Can,büyük ihtimalle eklenecek balıklar.Şuan tankta 3 afra white top erkekği var.Sağ-sol-orta kısımlarda yuvaları var.Tankı istila ettiler diyebilirim.
    Damızlıkları ekleyince,inşallah yakalayabilirsem o 3 erkekği tnktan çıkaracam.

7. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Bugün tanka 9_12 cm arası 1 erkek 9 dişi eklenmiştir.

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Özgür kardeşim son durum nedir sıkıntı yoktur inşAllah güncel resimleri kısa zamanda bekliyoruz.

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Evet özgür abi adaptasyon durumları nedir balıkların? Umarız sorun yaşanmamıştır?

10. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    İsmail abi,şimdilik sıkıntı yok.Akvaryuma daha alışamamışlar.

Erman hocam,1_2 gün sonra akvaryumda terör estirmeye başlarlar.

Balıklar,geldi tanka ekledim gözüme astronot gibi gözüktüler

Sayfayı Paylaş