1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mbuna Tankı Kurulumuna Katkıda Bulunur musunuz_?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde umitdulger tarafından 27 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Arkadaşlar şu anda 105x55x50 ölçülerinde bir tank yaptırıyorum ve bu tankda mbuna türleri beslemeyi düşünüyorum. Size sorularım şunlar olacak.

1. Sırf otçul olan bir balık ile hem etçil hem de otçul olan bir balığı aynı akvaryumda beslesem ve 4 gün bitkisel 2 gün proteinsel yem versem, haftada 1 gün de aç bıraksam olur mu_?

2. Afra Jalo Reef - 3 cm - 7 lira
    Mpanga - 3 cm - 3 lira
    Saulosi - 3 cm - 2 lira
    Afra Cobue - 3 cm - 4 lira
    Afra Hara - 3 cm - 8 lira
    Neon Spot - Damızlık - 10 lira
    Mpanga - Damızlık - 9 lira
    Saulosi Coral Red - Damızlık - 12 lira
    Hongi - 3 cm - 2 lira
    Hongi - Damızlık - 10 lira

Bu balıklar için verilen fiyatlar uygun mudur_?

3. Sizce, akvaryumun kendi masrafını karşılaması isteğimi de göz önünde bulundurarak yukarıdaki türlerden hangilerini beslemeliyim_?

4. Balıkları yavru olarak mu alsam daha iyi olur yoksa damızlık koloni olarak mı_?

Şimdiden herkese çok teşekkürler arkadaşlar...

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    1.) Bence hem etçil, hem otçul türleri bir arada beslemeyin. Bunun zararı olur mu bilemiyorum ancak bildiğim şey şu, bu hayvanlar doğalarında (otçulsa) bilmiyorlarmı etçil av avlamayı da otçul oluyorlar? Ayrıca kayaların üzerinden yosun kazırken minik kabukluları da tüketiyorlar ancak; haftada 2 öğün protein ağırlıklı yem kadar çok protein aldıklarını düşünmüyorum doğalarında. Zararı olurmu bilemem dediğim gibi, ancak doğa şartları ne gösteriyorsa o doğaldır, dolayısı ile doğrudur diye düşünüyorum.

2.) Afrta hara yavrusu pahalı geldi bana biraz. Bu arada eğer dediğiniz gibi 3 cm ise, damızlık altı yavru oluyorlar. Mbunalar 3 cmden üstünü çok kısa sürede atlatıyorlar. Önemli olan 3 cm e kadar gelebilmiş olmaları ve gerçekten de 3 cm boylarında olmaları. Soluosi hayatında o rakamlardan satıldı mı acaba :) O da pahalı geldi bana. Diğer rakamlar uygun fikrimce..

3.) Soluosi eğer yavru almayı başarabilirseniz satılması en kolay, izlemesi zevkli, dişisi erkeği renkli seyir zevki güzel balıktır. Mpanga ve soluosi kolonisi kurabilirsiniz. Yada hara ve Soluosi kolonisi. Ben olsam Hara ve Soluosi kolonisi kurardım. Mpanga ve Polit kolonimden sonra denemek istediğim ilk balık türleri onlar olacaktır. Sizin açınızdan; balık kolonisi kurmak istiyorsanız, internette yavru almış kişilere başvurun. En kısa ve en pahalı yöntem budur. Yavru almış ve yavru satan kişilerden onların damızlıklarını isteyebilirsiniz. Bu, en kısa sürede yavruya kavuşup sizi akvaryum masrafını (eğer satabilirseniz) çıkarmanızı sağlayacaktır. Ancak normalde 10 lira olan damızlığın tanesine 15 yada 20 lira bile verecek olabilirsiniz.

4.) Ben olsam; yavru olarak alır, kendi kolonimi kendim kurardım. Ama sabır ister. 7-8 ay balıklarınıza yavru almadan bakmalısınız. Ben öyle yaptım, 20 tane 2 çeşit balıktan 10 ar adet alıp 6 ya 1 oranında koloniler kurdum ve herkes bilir nasıl yavru aldığımı.. Satamıyorum ayrı konu :D

Saygılar.

3. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Cevap: Mbuna Tankı Kurulumuna Katkıda Bulunur musunuz_?

Teşekkür ederim Erman kardeşim. Ben de son karar olarak 11 tane aynı batın afra hara, 12 tane aynı batın afra cobue ve 20 tane saulosi almaya karar verdim yavru olarak. Gerçi afra cobue'lara anaçları gördükten sonra karar vercem. Dişilerin renklerinin albenisi yok gibi geliyor bana ama fotoğrafla olmaz, bir de yakından göreyim bakalım. Umarım 11 tane afra hara'dan ve 12 tane afra cobue'den bir koloni çıkar ilerde. Bu konuda çok şanssızım. En son aldığım 5 demasoni de erkek çıktı :)

Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş