1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Medya Reaktörü Yapımı-Çift Filtre Malzemesi Kullanımlık

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Medya Reaktörü Yapımı vardı aklımda uzun zamandır. Aslında vardı elimde ancak sump küçük olduğundan sığma sorunu vardı ve asıl beni rahatsız eden filtre elemenlarını değişmek için sumptan çıkarmak gerekiyordu ve sump dağılıyordu. Bugün aslında Son kalsiyum reaktör çıkışlarında Ph yükseltmek amaçlı kullanılan bir pleksi boru buldum. Medya Reaktörü yapımı ve modifiyesini istediğim amaca uygun şekilde çevirebileceğimi düşünerek yapmaya karar verdim.

Motor takabilmek için yerini matkapla hazırladım. Şık oldu sanırım ve portatif olacak.

Medya Reaktörü yapımında bu kısım üst kısım olacak, delik deldim ve çıkış suyunu sumpa vermek için ince boru ile dirsek kullanarak suyu aşağı çevirdim. Boruyu tangit kullanarak yapıştırdım ve ağırlık koyarak kurumaya bıraktım.

Sevdiğim ve alıp yapmama neden olan yeri bu kısmı oldu. Çevirmeli kapak olacak. Üstten istenildiğinde açılacak. Yarın bitmiş halini yayınlayacağım.

Akvaryum Portalı;

TencoMelih bunu beğendi.
  2. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Cevap: Medya Reaktörü Yapımı-Çift Filtre Malzemesi Kullanımlık

Abi ne uğraşıyorsun medya reaktörü ile, yap bir yosun duvarı, ne fosfat derdin olsun nede silikat derdin. Medya reaktörü yapmakla da bitmiyor şimdi para verip içine medyada alman gerekeçek :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özkan yaparım yapmasına da protein skimmeri gördükçe vaz geçiyorum. Aslında kullanmam bu tarz şeyler ama SPS mercan olunca ve bir de yakın olunca mercanlar kullanıyorum ara ara. Fosfat tutucu ise bildiğin gibi kendi yaptığımız kalsiyum, magnezyum ve Kh sıvıları yüzünden kullanıyorum.

Üşenmeyeceğim bir gün aniden kalkabilirim ayağa benim sağım solum belli olmaz.

4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Abi proteinskimer dursun, çalışmasına devam etsin, medya reaktörlerini çıkar onların yerine 15cm*10cm bir yosun duvarı yap ne yosun derdin olur nede fosfat ve silikat derdin olur, tek kalemde hepsini halledersin. Protein skimer toplaması da okadar azalır ki ayda bir değilde 3 ayda bir temizlersin, benden demesi....

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yapabiliriz her an küçük bir model Özkan, beraber yaparız yalnız ona göre.:) Beceremem belki bakarsın, o işlerde tecrübeli olanlardan destek almak lazım.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Reaktör tamamlanmıştır. Çift kimyasal filtre malzemesi kullanılabilir.

TencoMelih ve taakaa bunu beğendi.
  7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Maşallah çok jan janlı olmuş çayda yanında hediye mi?

8. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Konu çok eski ama Seachem Phosguard gibi Fosfat tutucularda şöyle bir ikilem var, hangisi doğru ben de bilmiyorum:

* Reaktöre mesela 200-300lt / saatlik küçük bir motor bağlanacak ve reaktörden-medya arasından su geçişi ince ince, yavaş yavaş mı olacak?
    * Yoksa mesela 1.000-2.000 lt / saat bir motor takıp reaktör içindeki medyayı fokur fokur kaynatacak mıyız?

Bunun hakkında herkesten farklı birşey duyuyorum...

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    ikisi de değil, reaktörün boyutlarına göre verilecek su debisi değişir.
    Hafif hafif fokurdaması lazım, çok fazla değil. Kriter bu.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

10. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

İşte galiba bu yüzden fokurdamanın miktarı çok göreceli olduğundan herkes farklı birşey söylüyor :)

Ben bir ara Fosfat reaktörü yapsam mı diye düşünürken motora karar veremediğim için yapmamıştım.

İnternette birçok "fokurdama" videosu var ama doğru miktarı hangisi gösteriyor bilemiyorsunuz tabii. Kolayda bir link vb. var mı elinizde tam olması gereken miktarı gösteren?

11. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Ben 1-2 sene önce araştırmıştım bu fokurdama miktarını ama o zaman hiç doğru düzgün video bulamamıştım. Şimdi bir sürü buldum. Gözüme uygun görünen bir tanesi aşağıda. Sanırım Phosguard vb. için uygun fokurdama bu...

Phosban 150 + Phosguard - YouTube

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Doğrudur, az bir miktar daha kısılabilir. Her iki durumda iş yapar.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

13. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Canlı almaya gittiğim bir hobicide görmüştüm, 450lt gibi çok güzel bir SPS akvaryumu vardı. Aynen aşağıdaki tatlı su iç filtresinden almış, aradaki bölme ayraçlarını çıkarmış ve tek bölme yapıp içine de Seachem PhosGuard koymuştu. İç filtre sadece en alttan emiyordu bu modelde, yanlardan emme deliği yoktu. Su en alttan en üste kadar medyanın içinden geçiyordu ve fokur fokur kaynatıyordu. Bana da uzun süredir böyle kullandığını ve memnun olduğunu söylemişti.

Ben kendim denemedim ama fokurdadığını gördüm ve işe yaradığını söylemişti. Aynı motordan bir tane de carbon için yapmış ama onu bir hafta çalıştırıp bir hafta çalıştırmadığını söylemişti. CA reaktörü hariç her tür medyada bu motorları kullanabilirsin demişti bana...

Otuz.com » Akvaryum » OTUZCOM » Filtreler » İç Filtreler » Asian Star FE-1903 İç Filtre 1500 Litre

14. Chiclet25

Chiclet25

İsim:
    furkan bağış
    Çok güzel olmuş tebrik ederim :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Ocak 2015

Sayfayı Paylaş