1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Melek ailesi (anne, baba ve yumurtalar)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 2 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Yılbaşından önce aldığım minicik altı melekten biri, bir süre önce öldü. Geriye beş melek kaldı ve kendim büyüttüm. Ben "Acaba eş tutarlar mı, bir çift çıkar mı?" diye düşünüyordum ki, beş melekten iki çift çıktı. :) Bir çift geçenlerde yumurta yaptı, ama çift birbiriyle kavga ediyordu hep. En sonunda, yumurtaları yediler (bir saat içinde). Daha sonra, diğer balıkların ikisinin çift halinde dolaştıklarını fark ettim. Dün baktık ki yaprak temizliyorlar. Dişinin tüpü acayip belirginleşmişti. Erkek de aynı durumdaydı. Bu sabah baktığımda, yaprak yemizleme faaliyeti hız kazanmıştı. Öğle vakti baktım ki yaprağın üstünde yumurtalar var.

Anne adayı ve baba adayı meleklerimiz hiçbir balığı sokmuyorlar yuvanın olduğu alana. Normalde lepisteslere saldırmıyorlardı, şimdi acayip kovalıyorlar. Şükür ki lepistesler yabani tip (direkt doğadan alınma) ve hızlı kaçabiliyorlar. :) Normalde cama vurduğumda telaşlanıp kaçacak yer arayan o melekler gitmiş, yerlerine başka melekler gelmiş sanki. Cama hafifçe tıklattığımda baba balık "Ne var ulan?" der gibi bana bakıyor.

Bunlar henüz ilk yumurtaları. İlk birkaç yumurtlamada anne ve babaya bıraktım görevi. Acemiliklerini bir atlatsınlar. Yumurtalara ve yavrulara bakmayı beceremezlerse o zaman bir akvaryum ayarlayacağız yavrular için. :)

Yumurtalar:

Anne melek, yumurtaların başında:

Baba melek ortalığı kolaçan ediyor ve önüne geleni bir güzel dövüyor:

10.KÖY ve hasanaytekin bunu beğendi.
  2. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci
    Cevap: Melek ailesi (anne, baba ve yumurtalar)

Allah hayırlısıyla büyütmek nasip etsin...
    İnsanın içi gidiyor, heveslendikçe insan bu akvaryum işine daha da hevesleniyor...

Tebrik ederim. :)

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İnşallah yavrularıda görmek nasip olur Onur hocam. 5 melekten 2 eş çıkmasıda ayrıca güzel bir durum.:nazar:

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Başın sağolsun Onur Abi; İnşallah yavrularınla teselli buluruz.

Saygılarımla;

5. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Onur abi gerçekten çok güzel görünüyorlar. İnşallah yavruları daha sağlıklı bir şekilde büyütürsünüz.

6. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Çiftimiz halen yumurtaların başında duruyor. Sadece bir yumurta mantarlaşmış durumda. Bir günden fazla oldu, halen yemediler yumurtaları. :)

7. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Onur bey yemedilerse 1 gün içersinde , koruyorlarmış. O zaman hayırlı uğurlu olsun yavruların kısaca :):heyo:

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Haydi hayırlısı abi. Merakla bekliyouz gelişmeleri.

9. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Onur ağbi yanlız bişey sorcam bu melekler çok fazla yumurta yapmıyormuydu? Sanki yumurtalar az geldi gözüme.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Onur abi inşallah yavrularını görmek nasip olur. Bu arada resimler çok güzel. :nazar:

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Çok güzel bir duygu kesinlikle.Belgesellerde görüntülerini izlediğimiz olayların bir benzerini akvaryum sayesinde canlı izleyebilme imkanına sahip oluyoruz.Balıklarınız da resimler de çok hoş görünüyor.Umarım hep aynı heyecan ve zevk ile bu hobinizi sürdürürsünüz.Sevgilerimle.

12. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Sağ olun arkadaşlar.

Yumurta sayısı az gibi, ama bu ilk yumurtaları olduğundan sanırım. Balıklar henüz çok genç....

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Son durum nedir hocam ? Hala koruyorlarmı yumurtaları ?

14. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Çift son derece uyumlu. Diğer çift birbiriyle kavga ediyor sık sık, ama bu çift mükemmel. Az önce baktım, 3-5 yumurta kalmış. Sanırım mantarlaşma olmuş, veya çiftin acemiliği... Yumurtaların olduğu yaprağı koparttım, karideslerin yaşadığı bol bitkili ve dip kısmı karanlık olan akvaryuma bıraktım. Belki bir şey olur... :)

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akşamları akvaryumun ışığını kapatıyormusun hocam ? Eğer ışığı kapatıyorsan ebeveynler uyur ve yumurtaları havalandıramazlar.Böyleliklede yumurtalar bozulur.:smiley33: Bir dahaki yumurtlamalarında yumurtaları ayır istersen hocam ? Ayrı bir kapta biraz metilen mavisi kullanıp,yumurtalarında yakınına bir hava taşı koyarsın.:ay:

16. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Onur abi senin şu anaçların resimlerini bir atar mısın?Vallahi merak ettim,üstteki fotoğraflarda pek net değil anaçlar.

Sayfayı Paylaş