1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Melek Balığı Üretimine Başlıyorum...

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde LostRua tarafından 11 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Fotoğrafların güzelliği ne makineden nede benim profesyonelliğim sadece bu kadar içten anne sevgisi baba sevgisi kolay olmuyor güney amerikanın beyaz prensesleri... Bugün ısıtıcımın üst kısmına yavrularını koymuşlar. Sanırsamda yumurtalar iyi durumda. Gelişmeleri göreceğiz. Buradada resimlerle paylaşarak neler yaptığımı neler yapmaya çalıştığımı paylaşacağım.

Buyrun çiftim ve yumurtalarımız.

Metilen mavisi gibi kimyasal kullanmadım. Yumurtaların sağlığı dişimin elinde. Zamanla fotoğraflarla konuyu destekleyeceğim. Buyrun sizi fotoğraflarla baş başa bırakıyım. Çiftimin ilk deneyimi. :nazar:

2. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Tebrik ederim .Doğuş abi bendede melek var bunların eş olup olmadıklarını nasıl anlarız ?

Ve karma akvaryumumdaki bütün balıkları melek mi? yapmam lazım. Yumurta almak için .

LostRua bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrikler Doğuş, mantarlaşma olmaz inşallah bütürsün yavruları. :nazar: Akvaryumun suyu hoşuma gitti berrak görünüyor.

LostRua bunu beğendi.
  4. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Doğuş abi, yumurtaların mantarlaşmaması için pH düşük olmalı. Bir yerden bulabilirsen test kiti bi ölçüm yap bir seferliğine. Yeterli değilse düşürmeye çalışırız. :)

LostRua bunu beğendi.
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Anlamamak mümkün değil Kerem çok kolay bir işlem akvaryumun bir köşesinde 8 balık saklanıyorsa ve diğer yerdede 2 balık cirit atıyosa kesin çifttir zaten çift tutar tutmaz bu konuma geleceklerdir. :F

Karma akvaryumda bakmadım hiç çünkü melek kendinden küçükleri avlamak isteyecektir yavrusu hariç yinede bir tadına bakmak istiyor.

Teşekkür ederim Temel Hocam. Mantarlaşma olmuş ama çiftim temizlemiş onları hemen. Sabah uyandığımda baktığımda yaklaşık 15 civarını yemişler sanırsam mantarlaşanları ve mantarlaşmaya yüz tutmuşları çoğalmasın diye yapıyorlar bu işlemide. Umarım böyle devam ederler. Çok sağlıklı bir çift gözüküyor. Yumurta bakımı güzel. Ve bu annelik babalık duygularını daha fazla öğrendikçe dahada güzel davranışlar olacaktır. Saatlerdir başlarından ayrılmayan ve sürekli kollayan koruyan bir çift. :nazar:

Toprak evet haklısın pH değerinin düşük olması bir önlem olarak kullanılabilir. Ama bu melekler yavrudan büyüdü ve kendi su değerlerime alıştı diye düşünüyorum. Ve %100 mantarlaşma olmayıncaya kadar müdahalede bulunmak istemiyorum. Zaten sadece yem verip günlük ve iki güne bir su değişimi yapıyordum yumurta olması önemli değildi önemli olan sağlıklı gelişmeleriydi. Bundan sonrada yumurta olduğu için su değişimi yapmayacağım.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Doğuş tebrik ederim güzel bir çiftin var.Geçmişte birzaman melek üretmiştim.Güzelliği yanında çokta uğraştırıcıdır melek yavrularını büyütebilmek.Yumurtadan çıktıklarında artemiayı bile yiyemeyecek kadar küçük ağızları oluyor.İlk bir hafta yumurta sarısıyla beslerdim bu yüzden.Ve sudaki en ufak bir anormallikte takla atıyorlardı.

Tabi bunlar sonraki konular.Hayırlısıyla yavrular bi çıksında bunları uzun uzun konuşuruz.Doğuş,ana tankta yavru almak çok zordur.Muhtemelen yumurtalar bozulacak.( moralini bozmak gibi olmasın :))Yerinde olsam yumurtaları ayrı bir kaba alır,metilen mavisi ekleyip,yumurtaları havalandırmak içide bir hava hortumu koyardım.Eğer illaki ana tankta bırakıcam,yumurtalara ebeveynleri baksın diyorsan,akvaryumun aydınlatmasını hiçbirzaman kapatma.Anne baba uyursa yumurtalar havalanmaz ve mantarlaşmalar başlar.İnşallah sağlıklı birşekilde yavruları büyütürsün,bizlerde bu görsel keyfi büyük bir zevkle tadarız.:nazar:

LostRua bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İnşallah Hocam. Bende ilk başta anne baba neler yapabilecek onları görmek istiyorum o yüzden yaptığım sadece yemlemek bende ilk başlarda yumurta sarısını düşünmüştüm. Ayrı bir kaba almayı düşündüm ama sonrasında yok kalsın ne yapacaklarını anlayalım diye birşey yapmadım. Şimdi balıklarımı sınava soktum diyebilirim. 1. günleri geçti önümüzde birkaç gün daha var. Yavruları görebilirsek beslenmeleri hakkındada uzun uzun konusuruz... :)

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İnşallah yavruları görürüz Doğuş.Anne babanın ilk deneyimleri olduğundan açıkcası pek ümitli değilim ama genede yavru çıkmasa bile moralini bozma.Daha genç damızlık bunlar ilerde seni yavruya boğacaklardır.Bu arada aydınlatmayı kapatma akvaryumda.

LostRua bunu beğendi.
  9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Vallahi Hocam akvaryumda aydınlatma bile yok. :) Dün gece hiç uyumadan çalışmışlar erkeğinde başarısı iyi sadece 15 yumurtayı dölleyememiş. Gerisi sağlam. Sadece çiftleşme döneminde dişi erkeğin sağ yüzgecini ortadan yırtmış galiba. Ama yüzüşünde sorun yok. hatta onla bile havalandırma yapıyor. Işığıda balıkları uyutmamak için öneriyorsunuzda hocam. Zaten ışık yansada yanmasada eğer bakmayacaksa yavrulara yer diye düşünüyorum. O yüzden gerek duymuyorum. Zaten ilk yumurtaları olduğu için dediğim gibi ilk bir performanslarını görelim. Mesela ilk yavrulamada 50-60 arası yavru sağlam olsa bile yeter olmasada yinede yumurtaları yemediler buda gayet iyi...

10. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Diğer sürekli geziyorlar ,saklanma yok . Ama sürekli biri nereye giderse diğer melekte oraya gidiyor.

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Kavgaları görene kadar bence bekle derim boş yere kürek çekmemiş olursun. Bu arada bazı yumurtalar beyazlaşıyor. Ama şimdilik iyi gibiler bakalım. 2. güne geçtik şu yumurtadan çıksalar sorun olmayacak ama bakalım yumurtadan çıktıktan sonra 7 gün melek balıkları anne ve erkek düşen yavruları temizleyip temizleyip tekrar yapıştıracak büyümelerini sağlayacak sonra serbest yüzüşe geçecekler... Bakalım ne olacak bende heyecan artıyor. :)

kerem11 bunu beğendi.
  12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İnşallah görmek nasip olur küçük afacanları.Seninle birlikte bizde heyecanla bekliyoruz Doğuş.

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet ilk denememizde çok sayıda yumurta mantarlaştı... Bende bugün bari kalanlara birşey olmasın diye yumurtanın yakınlarına metilen mavisi döktüm... Sırada yapacağım iş ise Diğer yumurtlamada ilk günden metilen mavisi dökmek olacaktır... Bu arada metilen mavisi çok eski bir sorun çıkartırmı yoksa yenisini mi almam gerekir... ?

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Doğuş akvaryuma mı metilen döktün ?

15. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Doğuş Abim akvaryumum yüksekliği 35 Yeterlimiydi ?

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hocam yumurtaların üzerine 1 ml şırınga ile sıktım su ilede karıştırmıştım... Yumurtaların üzerine döktüm. Evet ana akvaryumumdaydı hocam hayırdır yanlış birşey mi yapmışım... :/

Aslında en az bir 40 cm olsun diyoruz ama kum yüksekliğin düşük olursa sadece kütüklerle vede kütüklerin üzerine ssardığın mosslarla dekor verirsen sorun olmayacaktır... :)

17. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Bitkiye başlıyorum.Zemine ne lazımdı ? Ve nasıl bitkiler yavaş yavaş başlayayım. :D

18. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    İlk ışıklandırmayı hallet diyeceğim ama sen sanırım halletmiştin. Bütcen varsa hagen kum al, bir de misket gübre al. Bir şelale filtre al. Hem biyolojik filtrasyon olsun hem de sirkülasyonu artsın diye. Son olarak da bir sirkülasyon motoru al. Minik bir filtrenin kafasını kullanabilirsin. ;) Sıvı gübre işine daha sonra gireriz.

kerem11 bunu beğendi.
  19. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Işıklandırmada değişmesi lazım . Ne önerirsiniz yüksek wattlı hazır florasanlarda alsam.

Sayfayı Paylaş