1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Melek Balığı Ansiklopedisi.

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde LostRua tarafından 14 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Melek balıklarına başlamak;

Melek balıkları "Güney Amerika Cichlidleri" olarak bilinir. Normalde uysal davranışlar sergileyen ve çiftini kendi seçen bir balıktır. Zevklere göre akvaryumda yer edebilir. Yetiştirmek kolaydır ama çift çıkana kadar zorlayacaktır. Akvaryuma uyum konusunda sıkıntı çekebilirler. Su pH değeri bakımından asidik olmak zorundadır. Bu yumurta dizme sırasındaki akvaryumu masmavi yapmamıza engel olur mantarlaşmaların önüne geçer. Çiftimizin ilk yumutraları yediği ve kısen yavru kayıplarının fazla olduğu dönemdir ama unutmayın ki onlarda bu işe yeni başladı ve öğrenmeleri gerekecektir. Etçil ve otçul beslenirler. Kısacası ne bulursa yer diyebiliriz. İştahları çok iyidir. Mideleri misket gibi ortaya çıkabilir. Fazla etçil yemlerden yemeleri sindirim problemlerine yol açabilir. Her bir melek balığı için 25-20 litre suya ihtiyaç vardır. Çok hızlı büyürler. 6 ay olduktan sonra eş seçimine başlarlar. Cinsiyet ayrımı zordur. Ve yapılmasıda uygun değildir. Çünkü kendi çiftini kendisi seçecektir. Genellikle bitkili akvaryumlarda rahat ederler. Kütük ilave edilmeside çok yerinde olacaktır.

Melek balıklarını seçmeye gidiyoruz.

Akvaryumcuya gittik ve yavru boyda sağlıklı 8-10 adet civarı yavru aldık. Yavru alırken yüzgeçlerdeki deformasyonlara. Ve yeme gelip gelmemeye özen gösterdik. Boyutları birbirine yakın aldık.

Melek balıklarının akvaryuma yerleştirilmesi.

Her zamanki uygularımızı yaptık su sıcaklığına alıştırdık sudaki kimyasallara alıştırdık ve suya bıraktık.

Melek balıklarının akvaryuma alışması.

1 aya kadar tam anlamıyla akvaryuma alışacaktır. Alışma süresince hep aynı yerde kalabilirler sonra her yeri gezmeye başlayacaklardır.

Melek balıklarının çift olması.

Melek balıklarınız büyüdükçe yaklaşık 6-8 ay olunca çift olmaya çalışacaklardır. Çift olan balık genelde yan yana gezer başka balıkları yanına almak istemez. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız o balıkları gözlemleyin kesin emin olduğunuzda ayırın ve bakalım yumurta vereceklermi...

Melek balıkları için çift hazır.

Çiftlerimiz hazır en verimli çifti seçiyoruz. Akvaryumumuz ne kadar büyük olursa olsun tek çift bize yetecektir. Öbür türlü kavgalar olacaktır. Bir çift yaklaşık 50-60 cm bölgeyi yer edinir.Akvaryum dekorasyonu yapılabilir. Bitki çok güzel olacaktır. Kök ilaveside hoş duracaktır.

Melek balıklarımızdan yavru almaya başladık şahsen ben doğallıktan yanayım ve hiç dokunmam balıklarım herşeyi halleder. Suyunuzun fazla akımlı olması balıklarınızı rahatsız edecektir.Yavru bakımını çift üstlenir ve yapar bazı forumlarda artemia vb... yemler önerilmiş ama benim için sorun yok melek balıkları yavruları sudaki partikülleri yiyecektir. Sorun yaşamayacaklardır. Bitkili akvaryumda bitkilerdende besleneceklerdir. Ve filtre üzerindeki oluşan mikroskobaik canlılara bayılırlar.

Bendeki bilgiler bunlar sizinde ilaveleriniz ile bu başlığı bir melek balığı ansiklopedisine dönüştürelim. Resimleri paylaşmak istemedim örnek resimleri sizlerden bekliyorum. :heyo:

Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş