1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Melek balığımın üst yüzgeçlerde yırtılma.

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 10 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar melek balığımın üst yüzgecinde çok derin bir yırtılma var bir yere takılma ihtimali yok. Ama çok derin bir yırtık oluşmuş sakın yanlış anlamayın erime değil. Erimeleri su değişimi ile düzeltmiştim ama bu ışıkları kapattığım 3 saat içerisinde olmuş ne olduysa. :S Şimdi ne yapmamı önerirsiniz. Diğer balıklarımında üst yüzgeçelrde tırtıklanma var gibi. Balıklarım 10 tane 4-5 cm melek balığı 6 adet cüce vatoz. Bu arada kızgınlık vakitler geliyor mu ? Eğer çift çıkmaya başlamışsa kavgalar artar yırtılmalar olabilir diye okudum yoksa nazar mı değdi.:nazar:

Üstadlardan yadım bekliyorum.

Resim koyamadım hiçbirşey anlaşılmıyor ama tam açıklamak gerekirse.

Çizik olan yerlerde yırtılma var bazı balıklarda ise halka ile çizilen yer tırtıklanmış gibi.

Akvaryum hacmim 120 litre

Arkadaşlar karantina akvaryumumu hazırlıyorum içerisine koyayım kavgada olmuş olabilir her ihtimale karşı.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kavga gibi görülüyor karantina akvaryumuna ayırmanı gerektiren bir durum yok bence. Balık şu anda kovalanmıyorsa yani sürekli tacizde değise hiyerarşiye müdahaleye gerek yok. Karantina akvaryumu dönüşü tepki bu halinden daha beter olabilir.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Karantina akvaryumuna gerek yok Doğuş. Su değişimleri ile atlatırsın. Adaptasyon sorunu.

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Birde benim akvaryum yeni kuruldu fazla azotlu moleküllerin balıklarımı rahatsız ettiğini düşünüyorum şahsen bugün biraz fazla kaçtı yemleri. O yüzden hava pompalarımı dizdim güzel bir havalandırma yaptım yarında güzel bir su değişimi için sadece bu gece dayanmalarını istiyorum bu yöntemim işe yarar mı fazla miktarda oksijen. Çünkü azottanda korkmuyor değilim.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Zaman ile, biolojik döngü tam oturana kadar böyle aksaklıklar olacaktır, mühim olan balık kaybetmemen, buda çok doğal.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Cüce vatozlarım rahatladı Murat Abi oksijen ile. Amonyak ile zehirlenmeye başlayınca balıkları oksijensiz kalıyorlar o yüzden aniden su yüzeyine çıkma oluyor diye biliyorum. Bende o yüzden oksijeni bol tutmaya çalışıyorum sabahta güzel bir su değişimi ile halledeceğime inanıyorum ama bu biyolojik döngü oturana kadar daha çok uğraşacağım gerçekten bir balık bile çok üzüyor. Tüm hobiciler için ayrı bir yeri vardır ama gerçekten çok etkileyici bir durum benim için. İlk başlarda sürekli kayıplar yaşıyordum. Ama bu akvaryumumda olmasın diye başlamıştım inşallah olmayacaktır...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet Doğuş son günlerde azotlu mazotlu moleküller derken kendini yıprattın biraz. Fakat nacizane bu bilimsel terimlerin getiri ve götürülerini bilmsel anlamda mevcut akvaryumun üzerinde incelemelerini gerekli ölçüm aletleri ile yaparak terimlerin hakkını vermediğin sürece sana faydası dokunmayacaktır.

Bir akvaryum kurulumu öncesi ve sonrası gelinen nokta sadece bu geceyi atlatsınlar noktası olmayıp, zor şartlara standart akvaryumların üzerinde dayanması konusunda hazırlık yapmak senide istediğin noktaya yaklaştıracaktır. ( Vay be çok sevdim güzel olmuş ifade...fazla mütavazilik görgüsüzlüktür )

murer bunu beğendi.
  8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi biliyorsun bu biyolojik döngüyü sağlamak için hergün hazırda su tutardım ne olur ne olmaz zehirlenmelere karşı. Bugün sabah arkadaşla uzun uzun konuştuk ne güzel oldu hiç sıkıntı çekmiyoruz diye. Akşam evden çıktım bir düğün vardı gittim geldim gece yatmadan önce bir vedalaşmak istedim baktım. Hemen su doldurdum hava motoru bağladım hazırlıksız anıma dek geldi. Tedbiri elden bırakınca yaşandı. İnşallah sorun olmaz sabaha kadar nasıl geçecek zaman bilemiyorum. Ama sadece biyolojik döngü olmamış çokta darbe almış. Ne demişler sabah ola hayır ola. Beklemekten başka çaremiz yok.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balığın yüzgecindeki yırtılmayı biyolojik döngüye nasıl bağlıyorsun ?

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi kendimizden düşünelim. Bir ortamdayız çok havasız sanki boğulacak gibiyiz camları açmaya çalışıyoruz açamıyoruz. O anda bir uyku bastırır bir yorgunluk çöker. Bu bizim vücudumuzun kendisini savunma mekanizması gibi algılanabilir. Kendisini hayatta tutmak için bazı faliyetlerini düşürür. İhtiyaçlarını azaltır. Bir fabrikaya giren malzemeleri azaltır ama üretimin aynı olması gerekir giren maddeler 1000 ise çıkan maddelerde 1000 olması lazım. Ama o anda giren maddeler 800 çıkan maddeler 1000 oluyor. Vücut hayatta kalmak için kendi korumunu azaltıyor. Bu sayedede bakterilere dış parazitlere gün doğuyor. Onlarda fırsatını bulmuşken yer edinmek için saldırıyor. Tabikide balıklarda öyle büyük balık küçük balığı yer.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk soruma yanıtın yani yukardaki alıntıdaki cevabın beni tatmin etmedi diyelim ve bir soru daha ekleyelim.

O zaman şöyle sorayım...Nasıl bu yırtılmayı bakterilere bağladın ?

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi senin bu soruyu vereceğini tahmin ederek düzenleme yapmıştım hatta en sona ekledim. Ama ben düzeltme yaparken sen bu konuyu okuyordun galiba.

Bu arada hava motorunu koyalı bir 10-15 dakika oldu. Hasta balığım üst yüzgeci yırtılan balık yem aramaya ve yüzmeye başladı. Başka bir değişiklik olmadı suda. Sadece hava motoru ve hava taşı bağlanmıştı.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :F Tamam doğuş anladım ama birkaç düşüncemi yazayım nacizane.

Biyolojik döngünün oturması noktasında hobici genelde akvaryuma faydalı bakterileri hedefler. Bu döngü oluşmamış ise yeni sıfır bir akvaryumda zararlı bakterilerden söz ederken bu konuya tek taraflı yaklaşmamak gerekir. Döngüm oturmadı ama ne hikmetse anında ortaya zararlı bakteriler çıktı ve balığın yüzgecine saldırdı veya bu stresten balık diğer balığa vurdu son eklemen ile.

Buna karşı bir yanıt yazabiliriz. Örnek olarak yeni bir su ortamı, atık yok, değerler yerinde, ph stabil ve salınım yok. Balıklar bu uygun şartlarda daha aktif, daha bölgeci, üremeye daha istekli, baskın gelme mücadelesi daha fazla ve zayıf olan biraz hırpalanmış.

Ne düşünüyorsun ?

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Öyle de düşünce olabilir Temel Abi. Ama sen aynı olaya başka bir noktadan baktın ben aynı olaya başka bir noktadan yanıt verdim. : ) Hem dünkü yaptığım işlem oksijen ile kendine gelen balığım sabah uyandığımda yem yem diye zıplıyordu. Ama malesef biyolojik döngü için az protein az amonyak mantığı ile yemlememi biraz daha kıstım 20 litre su değişimi yaptım su ısı sabit herşey yerinde : ) BUgünde oksijen vermeye devam edeceğim bol bol bitkiler gelene kadar hava motoruna devam etmeyi düşünüyorum... Sonrada hava taşını direk mayalı Co2 ye bağlarım.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne demek istedigimi anladin sanirim. Yapmak istedigin uygulamalar yerinde diye dusunuyorum.

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi nede olsa sizin gbi üstadlarımdan öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Sizlerden aldığım bilgileri yorumlayarak kendi mantığımı oluşturuyorum. Ve bu gidişle inşallah uzun yıllar boyunca sağlıklı ve bir o kadarda mutlu balıklara sahip olurum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Bencede bireyler arasındaki kavgalar bu yırtıga sebep olmus olabilir.Meleklerinizin boyutları eş cıkarmak icin cok erken ,daha birsüre beklemeniz gerekecek.

Sayfayı Paylaş