1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Melek Balığım Felçmi Oldu?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde umutkrgl tarafından 27 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu

Canlı Türleri Sayısı :10
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:8 March 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Sabah akşam azar miktarda(yere düşmeyecek kadar)
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Akvaryumumda sorun yok fakat akvaryumumda 4 melek balığı var birisi diğerlerinden ufak kaldı zaten gelişmedi.İşte sorun o melek balığımda 3-4 gün önce yan yüzmeye başladı bekledim ama hiçbir düzelme olmadı yemini gayet çıkıyor üste yiyor akvaryumda yüzüyor ama yan yüzüyor dik durmuyor ölecek dedim ama ölmedi gayet tepki verip yem yiyor fakat en önemlisi alt uzun uvuzları hareket ettiremiyor ne oldu balığıma anlamadım :S
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: su değişimi
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 120 litre
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    ısıtıcı florasan mavi gün ışığı dış iltre hava taşı..

Fotoğraflar
    fotoğrafını şuan çekemem.

Diğer Sormak İstedikleriniz
    yok

Bu yazı umutkrgl tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Melek Balığım Felçmi Oldu?

Balığınızın yüzgeç ve solungaçlarda kızarıklık varmı?Eğer bu belirtilen varsa amonyak patlaması sonucu balıkta zehirlenme olmuştur.Şuan yapmanız gereken damacana suyu ile %30 su değişimi yapmak.Bu değişimde akvaryum suyu ile değişim yapılacak su ısıları aynı olmasına dikkat edin.

3. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu

Hayır kızarıklık yok ayrıca diğer balıklar gayet sağlıklı yüzüyor ve su değişimi yapalı 1 hafta bile olmadı tamamen dengesini kaybetmeye başladı dönüp duruyor taklalar da atıyor yüzgeçlerini kullanıyor ama alt uvuzları hiç kıpırdamıyordu sanırım ölecek artık yapacak bir şey yok en nefret ettiğim yeri burası işte aylar sonra ölmesi :(

4. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu

Ölmedi semazen gibi dönüp duruyor sabahtan beri bir yardımcı olun ne yapayım kimse bilmiyor mu?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Umut geçmiş olsun. Anlattığına göre balığın durumu kötü. Dönüyorsa sürekli sağa sola iç organ hasarı, solungaç sorunu gibi bir hastalığı vardır. Zaten alındıklarından bu tarafa balığın zayıf olduğunu yazmışsın, alındığında da sorunlu olabilir. Sağlıklı balıkların olduğu akvaryuma böyle bir geçmişi ve sorunu olan balık için müdahale etmek doğru olmaz. Balığı ayrı bir yere alıp orada tuzlu su banyosu kısa süreli yaptırıp parazit gibi bir sorunsa atmasını sağlayabilirsin. Fakat zor sorunlardır görünen bir rahatsızlık olmadığından tedavide zordur.

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Aynı derdi ben de yaşadım. 2 meleğim vardı, 1 ay kadar sorunsuz yaşadılar. Hatta öyle ki her türlü amonyak patlamasına, çamura dönen suya bile dayandılar.. Yanlarına 2 melek daha aldım. o günün akşamı 1 tanesi öldü. ertesi 3 gün boyunca da 4 melek peşer peşer öldüler. Bu arada ben ne yaptım?

Hasta olan bir meleği başka bir kavanoza aldım. Metilen mavisi döktüm, canlı yem verdim, kurtaramadım. Ama ben onu fark edene kadar o kumun üstünde yatmaya başlamıştı. Bu aşamadan sonra kurtarmak mümkün olmuyormuş zaten. Yalnız bir şey fark ettim. Bir ara hasta olan melek veya başka bir balık hangisi olursa artık, onu başka bir hazneye alıp üzerine vitamin kompleksi dökünce hayvan rokete takmış gibi oluyor ve kısa sürede toparlıyor. Belki size de faydası olur bu bilginin. Kesin yapın demiyorum, ben yaptım oldu. Belki de yapılmamalıydı.

Yorum sizindir...

7. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu

Sağ olun yorumlarınız için.. Balığı yeni doğduklarında almıştım 4 tane melek yeni doğmuş şimdi kocaman oldu 3 ü bu onlardan ufaktı aya zaten.. Bende ne yapacağımı şaşırdım ayrı bir yere alsam kurtarabilir miyim bilmiyorum başıma ilk defa geldi böylesi kıvrıldı balık hafiften sürekli dönüyor alt yüzgeçleri de çalışmıyor sadece yanları çırparak dönüyor denge sağlıyamıyo onun için ölmeyecek ama felçi oldu diye düşündüm :S hani daha önce 2-3 tane öldü ama ertesi gün olmadan ölür balık ters dönünce bu tam 1 haftadır hız kesmeden yorulmadan dönüyor resmen bende dayanamıyorum özümün önünde acı çekiyor gibi artık ölsün diyorum yada düzelsin...

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

- Dışkısı nasıl balığın ?
    - Yem yiyor mu?

9. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu

Dışkısı yem yemesi 1 haftadır normaldi fakat dün yem yemedi hiç sabaha ölür dedim ama hala aynı dönüyor..

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Temel bey'in de dediği gibi balığı ayrı bir karantina tankına alıp tedavisini yapmayı deneyebilirsiniz. Tüm mikropları bakterileri öldürmesi için karantina tankına yeter derecede (abartmadan) metilen mavisi dökülebilir. Sonuçta bir canlının hayatı söz konusu. Ayrıca iç hastalık olması veya organ zararı olması ihtimali nedeniyle suyun sıcaklığını da arttırabilir veya düşürebilirsiniz. Uygun sıcaklık yerine metabolizmasını hızlandıracak sıcak su veya yavaşaltaack soğuk su ve aynı anda kullanılan değişik yöntemlerle balığa verilecek sarımsak da tedavide başlıbaşına bir etkendir diye düşünüyorum.

Bu söylediklerim/söylediklerimiz birer öneridir, kesinlikle yapın demiyorum, diyemiyorum/diyemiyoruz.

Suyun değerleri nedir, ölçüm yaptınız mı?

11. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu

Yok ölçüm yapmadım imkanım yok ona da konuyu açmadan 3-4 gün önce den bugüne kadar hala aynı balık yem yiyor fakat alt yüzgeçleri çalışmıyor dönüp duruyor kendi etrafında denge sağlayamıyor.

12. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu

Mesaj yazdığım günden bu yana dediklerinizden bir kaç tanesini yapmaya çalıştım fakat bir sonuç alamadım hala aynı alt uzantılarını oynatamıyor dönüyor yerlerde geziyor fakat yem yemeye çalışıp yiyor az bir miktarda olsa sanırım yapacak bir şeyim kalmadı böyle devam edecek... Sağ olun yardımcı olmaya çalıştığınız içim.

Sayfayı Paylaş