1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

melek balıkları üretimi hakkında bilgi

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde kayhan tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. kayhan

kayhan

Yer:
    izmir
    İsim:
    coskun
    merhaba arkadaşlar benim sormak istediğim melek balıklarım eş tuttu ayrı bir 80 lik akvaryuma aldım bunlardan yavru alabilmek için ne gibi bir yol izlemeliyim yavru alanlar varsa yada bilgi sahibi arkadaşlar bilgi verirseniz sevinirim...

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Merhaba, öncelikle balıkları rahatsız etmemek çok önemli, bazı kişiler loş bir ortama alınması gerektiğini söylesede normal ışık düzeninden vazgeçmeyin yoksa balıkların üreme sikluslarıda durur. Gece bile hafif bir ışıklandırma yapılması çok önemli. Melekler çiftler halinde, 10-20 li sürüler halinde yaşayan hayvanlar. Zifiri karanlık yapılmanası ve az bir ışıklandırma hayvanların eşlerinden gece ayrılmamasını ve yumurta ve bölge savunmasının diğer meleklere karşı devam etmesini ve eşler arasındaki beraberliğin bozulmamasını sağlar.

akvaryuma üzerine yumurtlayabilecekleri boru, şişe veya en güzeli yumurtlama huniside denen seramik malzemeden koymalısınız. Melekler bitki yapraklarına yumurtlamayı daha çok severler ama, pratik olarak eğer akvaryum bitkili değilse bitki bakımına üreme tankında girmek doğru olmayabilir.

Kaliteli yemle iyi besleme üreme için yeterli, bir çok kişi damızlıkları canlı yemle beslemenin iyi olacağını söylese de, temini ve suyu çabuk kirletmesi problemi var.Ben tüm meleklerimi tetramin ile yumurtlattım.

Büyük ihtimal çiftler ilk yumurtalarını heba edecekler ama sorun yok, iyi besleme ve su şartlarında melekler durmadan üremeye başlarlar. Bazen yumurtlama sonrası çiftlerde aşırı kıskançlık sonucu kavgalar yaşanabiliyor. mesela bu durum başka meleklerinde olduğu büyük akvaryumlarda yaşanmıyor, çünkü hayvanlar dikkatlerini ortak tehdite karşı yönlendiriyorlar. Bu yüzden çiftlerden birine akvaryumdan almak gerekebiliyor. Yavruların çıkımı başladığında enellikle annede damızlıklar akvaryumdan alınıp artemia ile günde birkaç kez yavru beslenmesi yapılıyor.

3. kayhan

kayhan

Yer:
    izmir
    İsim:
    coskun
    ben akvaryuma 50lik pvc boru ve fayans koydum birde hava ile çalışan filtle koydum ışık açık devamlı su değişimi nasıl olmalı boruyu temizliyorlar ama şu sıralar sitrese girdiler temizleme işinide bıraktılar akvaryumu kople etrafını kapasammı diye düşünüyorum

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Su değişimi yaparak balıkları rahatsız etmemeli, şu anda hiç bir şeye gerek yok, ısıyı iyi kontrol edin oynama olmaması lazım, fazla yemleme yapmayın. 3 tarafını kapamak yeterli, eğer ön tarafıda kapatırsanız, kontrolleriniz sırasında ön tarafı açarken hayvanları daha çok panik yaptırırsınız.

Sayfayı Paylaş