1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Melek Balıkları Hakkında Genel Bilgi ( Beslenme - Bakım - Üretim )

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 12 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  MELEK BALIĞI (Pterophyllum scalare)

  [​IMG]

  Akvarumlarımızın vazgeçilmez balıklarında birisi olan Pterophyllum scalare'ler yani melek balıkları Güney Amerika kökenli bir balık türüdür. Doğal yaşam alanı, Amazon nehri ve kollarıdır.

  Melek balıkları, boylamasına gelişim gösteren bir türdür,16 cm - 17 cm 'e dek büyüyebilirler. Tabi, bu büyümede ana etkenler, beslenme, hacmi geniş bir akvaryumdur.Sanılanın aksine her akvaryumda bakılmaması gereken bir türdür. Bu balığı beslemek istediğiniz akvaryumunuz en az 120 litre olup, yüksekliği 40 cm - 45 cm olmalıdır. Akvaryumun enlemesine ve boylamasına geniş olmasının nedeni ise, bu balığın hareketli bir tür olup akvaryumda strese girmemesidir.

  Melek balıklarının ideal su şartları 25 °C ile 28 °C 'dır. 30°C ve üstü, 25 °C ve altı sıcaklıklar, balığın hayatını tehlikeye sokar. Akvaryum suyunun pH derecesi ise, 6.5 - 7.5 arası seviyelerinde olması gerekmektedir.

  Melek balıklarının, çarprazlamalar ile günümüzde çok çeşitli türleri ve renkleri üretilmiş olup en değerli türü Altum Melek Balığı'dır. Ancak şunu da söylemek gerekir ki, bu türe ülkemizde çok sık rastlanılmaz.

  Melek balıklarının cinsiyet ayrımı 6 cm - 7 cm olduktan ve üreme hareketleri sergilemeye başladığında anlaşılabilir.Üreme dönemi yani kızgınlık dönemi gelmiş erkek melek balığının alnında hörgüç biçiminde bir çıkıntı çıkar. Dişilerin ise alınları simetrik veya düz iner. Ayrıca üreme organları olan tüpçüklerde farklılaşır. Erkek melek balığının tüpçüğü ince ve sivri, dişi melek balığınınki kalın ve yuvarlak uçlu olur.

  Melek balıkları durgun veya hafif akıntılı suları seven bir türdür. Bu nedenle akvaryumunuzun iç veya dış filtresi balığı zorluyacak debide olmamalıdır. İç filtre kullanıyorsanız, şelale tipi filtre bu balık için idealdir. Ancak melek balıkları su kalitesine hassas bir tür olduklarından dolayı su kalitesine her daim önem vermeniz, düzenli su değişimleri ve dip çekimi yapmanız gerekmektedir.

  Besin olarak, bitkisel ve hayvansal yemlerle beslenmelidir. Artemia, su piresi, haşlanmış ıspanak parçaları, marul melek balığının karşı koyamayacağı yem çeşitleridir. Ancak yemleme yaparken tıpkı Discuslarda olduğu gibi, balık yemi yedikçe yem vermeniz gerekmektedir. Bunun nedeni ise artık yemlerin tabanda birikerek su değerlerini bozmaması gereğidir.

  Ömür süreleri, balığın bakım şartlarına göre değişmektedir. İyi bakıldığında 10 yıldan fazla yaşayan melek balıklarının olduğu bilinmektedir.

  Melek balıklarının davranış biçimleri de yaşına göre değişmektedir. Örneğin gençlik döneminde toplu halde gezen melek balıkları iki yaşından sonra sadece eşleri ile gezmektedir. Ayrıca balıklara olan saldırganlığı da, yaşına oranla değişmektedir. Örneğin genç ve ufak bir melek balığı, lepisteslere saldırmazken ilerleyen zamanlarda lepisteslere saldırdığı bilinir.

  Üreme yönünden melek balıkları kendi eşini kendi seçen türler arasındadır. Eş tutmuş mele balıkları akvaryumda bir bölgeyi sahiplenir ve orada yumurtalarını yerleştirirler.
  Kızgınlık dönemi gelmiş eşler, akvaryumda yumurtalarını yapıştıracakları yer aramaya başlar. Bu dönemde sizin yapmanız gereken, akvaryumunuzun su seviyesine uygun olarak bir düz tabakayı (Suda salınım yapmayan mermer, seramik, porselen, cam gibi..) yerleştirmektir. Eşler, koyduğunuz bu tabakayı temizlemeye ve yapışkan sıvıyla doldurmaya başlar.
  Daha sonra dişi melek balığı, bu yüzeye yumurtalarını bırakır. Erkek melek balığıyla beraber yumurtalara bakmaya, ilgilenmeye başlar. Yumurtalara düzenli olarak, çift tarafından su püskürtülür. Su değerlerinin bozuk olması nedeniyle mantarlaşan yumurtalar ise, çift tarafındna yenilir. Yumurtalar genellikle 48 saat sonunda çatlamaya başlar ve çıkan yavrular ilk günler anne ve babaları tarafından ağızlarında taşınır. Bir hafta sonunda yavrular tek başlarına yüzmeye başlar.
  Ancak anne ve babalarından kendi istekleri ile ayrılmaları takriben bir ayı bulur.

  Üreme döneminde gerek yavrulara gerek anne babaya bol proteinli yemler verilmesi gerekir. Yavrular ilk 1 aylık süre zarfında günde 4-5 kez olmak şartıyla artemia ile beslenmelidir. Çift ise, su piresi yiyebileceği büyüklükte hayvansal gıdalarla beslenmelidir. Böylece gerek yavruların hızlı büyümesi, gerekse yorgun düşen çiftin diğer yumurtlama dönemine dek kendini toparlanması sağlanmış olur.
  Saygılar...
  Tüm hakkı saklıdır.
  www.akvaryumportali.com
   
 2. cankuru

  cankuru

  Mesajlar:
  1
  Temel bey teşekkürler benim gibi melek türüne yeni geçen arkadaşlarımıza deneyimlerinizi derlediğiniz için... ;) super:gif
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bizler teşekkür ederiz, platformda üretimini yapan ve yapmaya çalışan arkadaşlar mevcut, metilen mavisi kullanmaktan helak oldular yumurtalar mantarlaşmasın diye. :F Umarım sizinde desteğinizle arkadaşları daha asidik su için ikna ederiz. ;)
   
 4. sedatı_ego

  sedatı_ego

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  sedat mutlu
  Cevap: Melek Balıkları Hakkında Genel Bilgi ( Beslenme - Bakım - Üretim )

  Elimdeki melek balıklarını dinlendirilmiş 2 günlük suya alıştırdım ve mümkünse 2 günde bir %20 su değişimi yaptım . şuan için her türlü koşula uyum sağlar oldular ve inanılmaz canlılar ( maşallah) günde azar azar atılan yemi 7 melek 2 cüce gurami var 15 saniyede tüketecek şekilde 6 defa atıyorum . akşam 20:00 ile sabah 08:00 arası yem vermiyorum . tetra pro , tetra rubin pul yem ve sera flora ile besliyorum haftada 2 defada sera daphnien (kurutulmuş akvaryum piresi) veriyorum. aldığım dükkandaki kardeşlerinin 2 katı çok rahat oldular . büyüme hızları ve canlılıkları mükemmel . bence melek balığının gizli sırrı ve herkeze tavsiyem bol su değişimi mümkünse 2 günde bir %20 su değişimi . yanlış bilgi verdiysem affola ( bunlar sadece kendi balıklarımdaki gözlem ve tecrübelerim ) .

  saygılar
   

Sayfayı Paylaş