1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Melek balıklarımdan yavru almak istiyorum, Yapamıyorum.

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde keremjan tarafından 26 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Arkadaşlar birkaç aydır 2 ayrı akvaryumda 2 çift melek balığım var, 6-7 kez yumurta döktüler ama hala yumurtaları yiyorlar. Artık onlardan yavru almak istiyorum, yumurtaları balıklardan ayırdım yavruluk içine koydum, dibinede hava motoru koydum ama maalesef yumurtalar 2 gün dayandı ancak, 3. gün mantarlaştılar. 2 gün dayandıklarına göre döllenmemiş olamazlar. Acaba benim su değerlerindemi birşey var.
    Akvaryumlar 100 litre, bir çift melek 1. akvaryumda yanlız yaşıyorlar. 2. çift diğer akvaryumda neon, vatoz ve kerevitlerle yaşıyorlar..
    Ana sorum şu... cikletlerin yumurtaları için felan el yapımı yumurta havalandırma aparatları görmüştüm bir videoda. Bu melek yavrularının yumurtadan çıkana kadar temiz kalacağı ve hava alacağı bir yöntem/aygıt varmı?
    Bir sorum daha var, bu konuyla alakası yok ama yeni konu açmamak için burada sorayım, Procambarus Clarkii aldım 2 hafta önce, benim bitkilerin hepsini kestiler :D Bu kerevitlerin bitkilere, bitki yapraklarına garezleri nedir bilen varmı ?
    Cevaplar için teşekkürler.

2. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay
    Cevap: Melek balıklarımdan yavru almak istiyorum, Yapamıyorum.

Bende de Amerikan zebra vardı tam 5 kere yumurta döktüler ama sadece 1i çıktı. Bunların çıkması için 27 dr olması lazım. Ben de 29 derece imiş yavrular öldü, sonra başka yunus aldım. Sende onları ver Yunus sp mp bp gibi balıklar al. Yumurta dökenleri tavsiye etmem.

:heyo:

3. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

Kerem bey merhabalar yumurta döken çiftinizin olması ve bu yumurtaların 2 gün dayanması güzel bir haber. Bende bir kaç aydır melekler ile ilgileniyorum ve bolca yavru alabildim. Size kendi yöntemimi maddeler halinde yazim uygulamak veya uygulamamak sizin tercihiniz . Başka forumdada daha önce paylaştığımdan direk kopyala yapıştır yapıyorum umarım işinize yarar.

Kısacası yumurta diziminden ve larva oluşumundan serbest yüzüş evresine kadar geçen sürede izlediğim yoldan ve kullandığım yemlerden maddeler halinde biraz bahsedeyim.

Öncelikle tank ebatlarım ve kullandığım ekipmanlar

1-)akvaryum boyutu :100*35*40 cm
    2-)eheım 2226 filtrasyon(Emiş borusuna büyük parça sünger bağlayıp plastik kelepçe ile iyice sıktım yavrular kaçamaz pipo filtreleride çıkardım )
    3-)atman 300 watt ısıtıcı(normalde güvenmem jager patladı malesef)
    4-)18 watt gün ışığı tasarruf ampul(24 saat açık)
    5-)3 lü kartuş filtre 3 gözündede aktif karbon

Kullandığım yemler

1-)Tetra tetramin granules
    2-)Tetra discus
    3-)canlı ve kurutulmuş artemia
    4-)Kurutulmuş su piresi
    5-)Kurutulmuş tubifex(Today's markasından uzak durun parazit sarıyor)şu anda seranınkini kullanıyorum
    6-)Canlı un kurdu
    7-)Gammarus ve krill(krillerin arasında istavrit yavrusuna benzeyen küçük balıklarda var açık olarak aldım marka yok)
    :cool:Sera flora ve tropical flakes
    Yemleri sıralamaya koyup sabah ondan akşam bundan haftada bir bundan diye uğraşamam doğada ne bulurlarsa yerler mantığı zaten yemlerim karanlık dolapta duruyor kapağı açıp hangisi gelirse alır atarım şanslarına ne gelirse şikayet ettiklerini hiç görmedim

Akvaryum temizliği su değişimleri ve üretime hazırlanma

Normal dönemde hergün dip çekimi ve %50 su değişimi %25,%15,%10 sabah akşam bölerek dişi tüpçük çıkarana kadar devam ediyorum. Tüpçüğü gördükten sonra su seviyesini yarıya kadar indirip yarım tüp teramisin merhemi sıcak suda eriterek sularına katıyorum(çürüyen yumurtalara mantarlaştı deniyor fakat çürüme sebeblerinin en büyük faktörü bakterilermiş bir kitapta okumuştum bu sebeble 2. batında teramisin kullandım(yıllardır sıklıkla kullandığım bir ilaç olduğu için döngüye ve balıklara doz aşımında dahi herhangi bir zararı yok suyu hafif sarımtrak yapıp birazda berraklaştırıyor).Bu işlemlerden sonra yemlemeyi azaltıp filtrasyonu yarıya kadar kısıyorum normal zamanda debisinin şiddetine falan bakmıyorum su çıkışını arka cama verip fiskiye olan delikli kısımlarıda ön cama doğru çevirip debiyi sonuna kadar açıyorum sonuç kristal gibi su. Bu işlemlerden sonra yumurta dizim işlemi tamamlanınca yumurtaları su yüzeyine yaklaştırarak üzerlerine bolca metilen döküyorum ve debiyi tekrar yükseltiyorum.Metilen kullanımını litreye göre değil fırsat buldukça bir kaç damla şeklinde direk yumurtaların üzerine damlatıyorum zaten contra gibi kalitesiz metilen olmadığı için dakikalarca metilen yumurtaların üzerinde kalıyor bu durumu gören anaçlarda yumurtalarına birşey olacak diye sürekli havalandırmaya başlıyorlar. 2. günün sonlarına doğru kuyruk sallamalar yaklaştığında debiyi pipo filtre debisi kadar ayarlayıp anaçların yavrularını kolay taşımalarına yardımcı oluyorum.Bu saatten sonra yemlemeyi kesip debiyi ellemiyorum günde sadece bir kaç aded tetra discus ve tetramin granules. Yavrular sırta çıktığını ilk gördüğümdede bu sefer artemiaları bastım afiyetle midelerini şişirdiler.Bu aşamaya kadar başarı elde ettiğim için işine yarayacaklar olabilir diye paylaştım yavru büyütme hakkında henüz geçerli bir başarı elde etmediğim için bundan sonrasın başarı elde ettiğim zaman paylaşırım. Bu batında 3-5 aded mantarlaşan anca olmuştur onlarda en üstteki yumurtalardı sanırım döllenmeyenler.Ek olarak Su ısısıda ilk yavru aldığımda 26 derece 2. sinde ise 29 derece. İlk yavrulamadan sonra yavruların hızlı büyümesi için 29 a ayarlamıştım 2. batında öyle kalmış kasten yapmadım fakat yavru sayısındaki artış ve mantarlaşmadaki oran ilk batına göre fark yapacak boyutta büyük.Filtre malzemelerimde en alt 1.kovada ufak boy seramik yüzük 500 gr üzerinde elyaf 2.kovada en altta seramik yüzük büyük boy 300 gram üzerinde biyolojik mavi sünger. Bu arada yavrular kuyruk sallamaya başladığı gün metilen kullanımını kesip filtreye aktif karbon ekliyorum.

4. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker

Koray abinin yazdıklarını sıkılmadan okumalısın sonrasında yavruları alırsın.Yapamıyorum diye bir şey yoktur.Yapana kadar deneyeceksin ve sonrasında eminin ki alırsınız..

Sayfayı Paylaş