1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Meleklerim tekrar yumurta dizdi

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde atlantis tarafından 14 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Bir süredir eş tutup yumurta dizmeye başlayan meleklerim yine deniyorlar..Bazen ilgisizliğimden bazende kendilerinden kaynaklı sorunlardan dolayı yavru çıkaramadılar bir türlü..Bugün 14:30 civarında tekrar dizmeye başladılar..kaçırmadım diziş anlarını ve resimledim..Bu arada konu ile ilgili önerileriniz nelerdir,yardımcı olursanız sevinirim..Buyrun resimler..

Saygılar..

2. *KONT*

*KONT*

Sağlıklı ve kayıpsız büyütürsün inşallah,çok güzel yavrular çıkacağına eminim Mura abi...

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Murat abi İnşallah bu sefer yavruya doyarsın. naz:

Meleklerden yavru almak sorun değilde yavruları kayıpsız büyütmek mesele. Çok hassas oluyorlar. :(

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

naz: Maşallah Murat Hocam, yine yumurta döktü derken gerisi gelmiyor gibi bir anlam çıkardım. Mantarlaşma gibi durumlar mı söz konusu ?

5. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Maaşallah hocam... naz:

İnşallah sorun olmaz, en güzel ve sağlıklı şekilde yavruları büyütmek nasip olur...

Şimdiden sağlıklı yavrular.

6. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

İnş. yavru alıp sağlıklı sorunsuz bir şekilde büyütürsün super:gif super:gif

7. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Teşekkürler arkadaşlar..Evet Temel hocam maalesefki bu 3.cü döküşleri..İlkinde çok kalabalık bir akvaryumdaydı çiftlerim,savunma yapmaktan yoruldu ve bıraktılar yumurtaları..2.ci aldığımda ise yeni ayırmıştım tanklarına,su değerleri ,ısı,filtreleme herşey yolundaydı ama,. gene benim hatam sonucu kaybettik..Benim hatam diyorum çünkü çok sağlıklı bir şekilde bakıyorlardı yumurtalara,son geceleri idi sabah yavrularda kuyruk hareketleri izleriz derken ışıkları açık bırakmayı unutmuşum..Uykuya dalan ebeveynlerin havalandırmayı bıraktığı yumurtalarda tabiki mantarlaştı ve yem oldu anaçlara :(
    Dün vbideosunuda çekmiştim dizim anının fakat henüz düzenleme yapıp yüklememiştim..Süre 15 dakika olunca küçülttüm boyutu..Biraz bozulmuş oldu ama süreden kaybetmedim enazından.. :basardim:
    Buyrun video:
    http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-melekler-yumurta-diziyor/1155372

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Uzuldum Hocam, ancak konu biraz senin uygulamalarindan farli. Bazi yanlislar goruyoruz. Birincisi isiklari acik birakma konusu bir kere bu anaclarin dogasina aykiri ve hepsinden onemlisi sure duzenlemelerine ters etki yapar. Asiri yorguluk ve yumurtalari yeme isteklerini durtukleme demek.

Konu yumurta kalitesiyle baslar yani anaclarin beslenmesi yumurtalarin kalitesini belirler.Kaliteli yumurtalarda mantarlasma daha zor gerceklesir. Yavrularin normal gelisim surecine kadar normal gun dongusunde isiklar sondugunde karsi taraftan hafif akinti yumurtalara dogru yonlendirilebir. Bunu saglayan motor yavrularin cikmasina yakin kapatilir cunku mantarlasma gerceklesmesi bu surecten sonra zordur. Mantarlasmaya diger onemli etken yeterince asidik olmayan ve dusuk olmayan ph degeri neden olur. Cep mesaj oldugundan dusuncelerimi bu noktada birakiyorum.

Farkli yeni bakis acisi oldugunu dusunebilirsiniz. Kisa bir konu degerlendirmesinden sonra sizin dusuncelerinizi almak isterim acikcasi.

Cep mesaj...

9. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Hocam haklı olmanız muhtemel,fakat benim ışık dediğim sadece küçük bir aydınlatma..Loş bir ışık bırakmam önerilmişti yumurtanın bırakıldığı ilk geceler için..Filtre kullanmadığımdan bir akıntı çok söz konusu olmuyor hocam..Hava motoruna bağlı resimlerde ve videoda görülen sünger taban filtresi var..Onun verdiği akıntı ve hava ile düzenek devam ediyor..
    Aslında amacım anaçların yavru çıkarma tecrübelerini arttırması için kendi hallerine çıkarmasını sağlamak..Yoksa yumurta dizme işlemi sonrasında metilen mavisi destekli hazırlanacak bir tanka alınarak yavru edinmek belkide daha kolay yol..Şu ana kadar her hangi bir aksilik izlenmiyor..Bu kez olacak İnşallah..

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Murat abi yumurtalara yakın bir bölgeye bol hava veren bir hava taşı koyduğunda ışıklandırmayı kapatabilirsin. Yumurtalar hava taşının yarattığı dalgalanma ile birlikte havalanacatır. Ve istersen ebeveynleri yada yumurtaları ayırabilirisin.Metilen mavisi solüsyonlu küçük bir akvaryuma alıp yumurtaları bence orda oluştur abi. Doğal yoldan oluşsun dersen çok uzun ve meşakatli bir yol seni bekliyor. :) Nasip olurda yavrular yüzmeye başlarsa ilk bir hafta yumurta sarısı,ardından artemia ile besle. İlk birinci haftada yumurta sarısı inanılmaz büyütüyor yavruları. ;) Ondan sonrada deli gibi saldırıyorlar artemiaya. :)

11. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Melek yavrularını yumurtadan sorunsuz çıkarmada yeni trend UV sterilizatörler.Yakında kendin yap UV sterilizatörü portalda paylaşacağım inşallah.Bu yöntem aynı zamanda discuslar için de kullanılmakta saygılar:gif

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Degisik fikir Cem UV filtresinin mantarlasmaya nasil bir etkisi varmis ? Degisik bir konu olacak.

Cep mesaj...

13. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Suda dolaşan sporları etkisiz hale getiriyor,mantarın yayılmasını engelliyor Abi.2 gün boyunca devamlı açık kalması gerekiyor sadece.Kafamda birkaç pürüz kaldı.Bugün inşallah KAraköy'e gidip lambasını alacağım.

14. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Teşekkürler arkadaşlar ilgi ve bilgiler için..Bu arada Cem hocam merakla bekliyorum çalışmanızı..

15. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Harika görüntüler çok güzel. İnşaallah fire vermeden hepsini çıkarırsınız yumurtadan.

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Doğru...

İnşallah sağlıcakla büyütürsün abi. Hayırlı uğurlu olsun.

Saygılar...

Sayfayı Paylaş