1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Meleklerim yumurtladi, acil yardım lazım..

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde keremjan tarafından 31 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Selam arkadaşlar. Benim akvaryumumda 4 melek, 6 vatoz, 10 neon, 8 lepistes var.. Meleklerimden bir çifti yumurta bıraktı,
    Sormak istediğim soru, akvaryumumdaki hangi balık cinsi bu yumurtaları yemeye çalışır.? Eğer tehlikeliyse Yumurtaların tutunduğu yaprağı kesip yavruluğun içine, hava motorunun altına koymayı düşünüyorum.. Geçen yumurtladıklarında akşam ışıkları kapattım, sabah yumurtalar yoktu.. Siz ne diyorsunuz usta akvarist abilerim?

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Ordaki bütün balıklar yer özellikle vatoz ve lepistes yer akvaryumu bölme imkanın varsa böl akvaryuma o bitkiyide o böldüğünüz yere koyarsınız sorun olmaz. Umarım kayıpsız büyütürsünüz. Hayırlı olsun.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Merhabalar, akvaryumunuzdaki tüm balıklar yumurtalar için birer tehlike arz eder. Anne baba birzaman yumurtalarını koruyacaklardır fakat kalabalık akvaryumda strese giren ebeveynler bu sefer yumurtalarını kendiler yer. :hasta:

Siz en iyisi yunurtaları bulunduğu yaprakla birlikte varsa ayrı bir akvaryuma alın. Tabi ana tanktaki suyla beraber. Isıyı 28 derecede sabitleyin ve yumurtalara zarar vermeyecek şekilde yumurtaların çok yakınına bir hava taşı koyun ve suya birkaç damla metilen mavisi damlatın. Akvaryumun ışığını ise kapatmayın 24 saat devamlı yansın. Birkaç güne kadar yumurtalar çatlamaya başlayacaktır. ;)

B_rgen bunu beğendi.
  4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Olcay abi 24 saat yumurtalar için ışık mı yanar? huh: Benim bildiğim ışık uzun süre açık kaldığında yumurtalara zarar verir yada ben yanlış biliyorum. saat:gif

5. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

yaprağı kesip aynı akvaryumun icinde yavruluğun içine koysam ne olur? altındanda hava versem? huh:

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Olmaz bence yavrular rahat edemez. Bence akvaryumun bir bölümünü bölün o yaprağı oraya koyun.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam bahsettiğiniz yavruluk nasıl birşey ? saat:gif Eğer tül yavruluksa olmaz. Çünkü yumurtalar bir-iki gün içinde yapraktan dökülecekler ve dibe düşecekler. Ve tül yavruluktan diğer balıklar yumurtaları vurarak patlatıp hüpletirler. Ve ayrıca melek yavruları doğduklarında bit kadar birşey oluyor. Onları koyduğunuz yavruluğun deliklerinden kaçarlar. Ve ana tanka metilen mavisi damlatman lazım eğer illaki yavruluğa alacağım dersen.

Eğer yumurtaları ayırabileceğiniz başka bir akvaryumunuz yoksa onada çare buluruz.Burası akvaryumportalı. ;)

Hocam yumurtalarınızı ayırmak için basit bir 5 litrelik pet şişenin üstünü açıp,içine bir hava taşı ve yumurtaların bulunduğu yaprağı koyabilirisniz. super:gif 5 litrelik pet şişede su sıcaklığını sabit tutmanız neredeyse imkansız. O yüzden onada bir çare bulalım.Pet şişseye yavruların kaçamayacağı incelikte iğne ile delikler açıp pet şişeyi akvaryuma vantuzlar sayesinde sabitleyin ve akvaryumun ısısını 28 dereceye sabitleyin.[​IMG]

Ancak şunu unutmayın,yavruluğa koyacağınız hava taşı hafif hafif yumurtaları havalandıracak şekilde yumurtalara yakın bir yere koymalısınız ve ışıklar 24 saat yanacak. ;)

Başka bir sorununuz ? saygılar:gif

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Evet ışıklar 24 saat yanacak Yavuz. ;)

Yumurtaları ayırmasan bile ışık gene 24 saat açık kalacak çünkü ışıkları kapattığınızda ebeveynler uykuya geçer ve yumurtalarını havalndıramazlar. Ve sonu yumurtaların kaybı olur. Ayrıca akvaryumda vatoz var. Vatozlar gündüzleri çok sakin görünsede geceleri müthiş birer avcıdır. burda:gif

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Olcay hocamın dediği gibi dişi melek balıkları havalandırmak için yüzgeçlerini kullanır ve küflemeye başlayan yumurtaları temizler ışık kapalı kalırsa yumurtalar anne tarafından havalandırılmadığı için kayıp olur.

10. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

Kilerde 120 ltrelik bir akvaryumum daha var.. onu tül ile ortadan ikiye ayırdım, iki tarafında da birer çift melek var... onlarda eş tuttu, oraya aldım.. ama onlar daha o akvaryuma alışamadı.. olmazsa o akvaryuma koyarım bunları.. bakalım artık...

11. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

balıkları 120 litrelik akvaryuma koydum, yumurtalarıda koydum.. afiyetle yediler,, hepimize hayırlı olsun çak:gif

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sağlık olsun birdahaki sefere İnşallah. Peki neden yumurtalarla balıkları aynı akvaryuma koydunuz ? huh:

13. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

Varsa ayri bir akvaryum varsa oraya koyun dediniz, birde anne havalandırmazsa kayıp olur dediniz bende anne babayla yumurtaları ayrı bir akvaryuma almaya karar verdim. Demekki ben yanlış anlamışım..

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Sağlık olsun abi. İnşallah en kısa zamanda yine yumurta döker balıkların.

15. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Geçmiş olsun Kerem abi. Canın sağ olsun umarım birdaha dökerler.

16. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

Dökerler, dökerler.. :) 3 çift Melek var 2 akvaryumda.. 120 litreliği 2 ye böldüm, 2 çift orda, bir çiftte burada.. bir çifti satacağım zaten.. zor oluyor böyle..

Sayfayı Paylaş