1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Meraba acılen mumnukse frontoza ve calvus hakkında yardıma ıhtıyacım var

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde okan058 tarafından 13 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Calvucum karın bölgesinde bir beyazlanma ve sislik var ve bu iki gündür giderek büyümekte . İki gün önce aynı beiırtiler frontozalarımda oldu ve dün öldüler . Ne yapabilirm yada bu hastalık nedir şimdiden yardımlarınız için teşekkürler ...
    Kısaca akvaryum hakkında bilgi vereyım
    - Isı 28 derece
    - Dip çekimi haftalık 3/1 her pazar
    - Kullandığım yem sera granür ve sera granü gren
    - Sadece contra dezenfekte ( dip cekıldıkten sonra reçetedeki tarife göre )
    - 480 LT. Tank
    - Ve bügün o beyazlık dahada büyümüş ve karın bölgesi şiş
    - Yaklaşık 4 yaşında ve erkek ( calvus )
    - Tank daki balıklar
    - Calvus black kamerun ( yetişkin 1 erkek 2 dişi )
    - 10 frontoza daha 5 cm civarı
    - 1 erkek 4 dişi leleupi 5- 6 cm
    - 5 birikardi 4 cm(FORAGE) Bir balık türünün besin maddeleri

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle geçmiş olsun.

Diğer balıklarınızda da olması bakteriyal bir hastalık olduğunu gösteriyor. Balıkların bağışıklık sistemini güçlendirmek için yem alıyorlarsa yeme sarmısak suyu emdirerek balıklarınıza günde iki kez verin. % 20 su değişimi yapmanız yine balıklara nefes aldıracaktır. Oksijen ornını artırmanızı yine öneririm.

İlaç olarak ise,

Aquarol kullanabilirsiniz. Balıklardaki mantarlara (özellikle sprolegnia türü),bakteriyel enfeksiyonlara(özellikle yüzgeç hastalığı) ve paraziter hastalıklara (ıchthyophthirius, costia, chilodenella vb.)karşı kullanılır. 2 gr aquarol 25 litre suya katılır. Banyo tarzında balıklara günde 1 saat ve 3 günden tekrarlamak suretiyle uygulanır.

Akvaryumun suyunu kademeli olarak değişmeniz yine size destek olacaktır.

Geçmiş olsun...

3. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Temel abi çok teşekkürler . Sarımsak suyunu ezerekmi çıkarayım yoksa haşlayarak falanmı ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ezerek çıkarabilirsiniz.

Ezilmiş sarmısağın minik parçalarınıda alıyorlarmı diye deneme amaçlıda verin verin, eğer o şekilde alırlarsa daha da güzel olur.

5. baksu

baksu

İsim:
    Bahadır Aksu
    Sarmısağı balıklara sağlıklı oldukları dönemde de verin. Bağışıklık sistemini gerçekten güçlü tutuyor. Ben malesef yeme emdirmeden veremiyorum, keşke yeseler parçaları.

6. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Balıklarıma sarımsağı verdim ilk gün yediler hatta direk parçalarını yediler bugünde yeme emdirerek verdim . Calvusum hala hayatta bugün 4 gün oldu hastalanalı fiziksel olarak bir iyileşme göremedim ama sanki biraz daha toparlamış gibi kendini . Ama şimdide yem yemiyor şimdi ne yapmalıyım yem alması için ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merhaba acilen mümkünse frontoza ve calvus hakkında yardıma ihtiyacım var

Yem almaması elbette iyi bir şey değil. İlaç tedavisini uygulayın bence.
    Yem almayı kesen balıklara tekrar yem aldıracak bir formül malesef yoktur. Durum tamamen düzeltilen su şartlarına ve tedaviye verilecek olumlu tepki ile alakalıdır. Su değimlerini aksatmayın.

İyi haberlerinizi bekleriz inşallah,

Saygılar...

8. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Çok teşekkür ederim ilginiz için su değişimlerini 7 günken 5 güne düşürdum . tabi uygun ve dinlenmiş bir suyla . İlaç tedavisinede artık yarın alıp başlıyacağım yemden kesilmesi baya bir canımı sıktı.

9. gerçeküstad

gerçeküstad

Ölen balıklarınıza üzüldüğümü belirtmek isterim. Akvaryum dostları için en acı sonuç olsa gerek. En iyi tedavi yöntemi en başında alınan önlemlerdir. Akvaryumunuzda balıklarınızın genel anlamda hasta oldukları görülmekte. Yukarıda size yardım amaçlı mesaj yazan arkadaşlarıma teşekkür ederken, önerilen doğru uygulamalara eklemek istediklerim var.

Zor teşhis koyulan hastalıklara veya tehşisi yapılamamış olan hastalıklara yardımcı olmak çok zordur. Önerilen tüm yöntemler doğru olabileceği kadar, tamamının (Benim mesaj dahil) yanlış olabileceğide bir başka doğrudur. Balıklar hastalıklara düşük kaliteye sahip akvaryumlarda yakalanırlar. Su kalitesi yüksek bir akvaryumda hasta balık bile iyileşir. Su kalitesi düşük akvaryumlarda dengeye yapılan en küçük müdahale, hasta balık eklemesinde, akvaryumun sağlık sistemi çöker. Önerim su değişimine daha fazla ağırlık vermeniz ve gerekirse iki güne yayarak tamamını kaliteli bir su ile değişmenizdir. Önerilen sarmısak çok yerinde olup balıklarınız kabul ettikleri sürece haftalık öğün içerisine eklenmelidir.

Akvaryumlarımızın sağlık sistemi çökmesin...

10. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Verdiğiniz bilgiler için ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim . Temel abinin yazdığı ilacı bulamadım ! Baska bir ilaç olabilirmi . Ve su değişimlerini 2 güne indirip inşallah 4 yada 5 güne komple değişmiş olurum . Ayrıca balığımın karnı tam olarak şişmiş durumda ve pullarını kabartıyor ayrıca gözlerindede farklılık var muhtemelen dropsy diye düşünüyorum . Resim ekliycektim ama netteki sorun yüzünden ekleyemedim .

Balığımın durumu kötüleşti iyice. Son fikriniz neler ?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sanırım isminiz Okan ?

Okan kardeşim, ilerlemiş bir hastalık durumuyla karşı karşıyasınız. Böyle derin bir yara derhal temizlenmelidir. Temizleme işleminde yakmayan çocuk tendtürdiyotu ile temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğu temizlik işleminde kullanılabilir. Son çare bunlar elbette, ancak başka şans yok bence deneyin.

Akvaryumun suyunu tamamen değişin son çare olarak. Tabi ısıya ve içme suyu olmasına dikkat edin. Geçmiş olsun.

12. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Hocam cok tesekkurler . Bu son resımlerden sonra bu hastalıga bı ısım verebılırmıyız ? Yada nedır bu hastalıgın ısmı ?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su kalitesine bağlı olarak bir çok tanıma sokmak mümkün. Buradan buna isim takmak çok zor. Kadife hastalığı, deri kurtları, bakteriyal olarak neden çok. Temeli su kalitesi düşüklüğü sonuçta. Akvaryumun şartlarını mutlaka düzenlemniz gerek.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016

Sayfayı Paylaş