1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercanı Siz mi Seçersiniz, Yoksa O Mu Sizi Seçer

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 23 Eylül 2013 başlatılmıştır.

?

Mercan Alırken Kıstaslarınız Neler?

1. Renkleri Süper Mercanı Kaparım

28,6%
  2. Tam Açmış Güzel Mercana Yapışırım

9,5%
  3. Fiyatı Uygun, Sağlıklı Görürsem Yutarım

47,6%
  4. Sağında Solunda Zararlı Yoksa Güzelse Alırım

14,3%
  5. Renkli Az Gelen Mercanı Hüpletirim

4,8%
  6. Ben Anı Yaşarım Olay Evde Netleşir

28,6%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu mercan türlerini satın almak için şıklardan hangi kıstas size uygun? Sizin için önemli olan veya olması gereken nedir?

Belkide farklı düşünenler vardır, kim bilir?:)

Kızıldeniz Akvaryum ve Saruman bunu beğendi.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Aynı bitkili tanklar gibi, peyzajı (alacağı son şekli) tasarım aşamasında henüz kayaları tasarlamadan düşünürüm. Bol bol başarılı örnek araştırırım. Tanka girecek türler zaten bu aşamada belli olur.

Sonra tank hacmi ve su, aydınlatma değerlerime bakarım, akvaryumcunun değerleri ile karşılaştırırım. Canlının akvaryumcuda ne kadar süre durduğunu sorarım. Kayasında ve etrafında zararlı olup olmadığına bakarım. Dükkanda kötü görünen bir canlı, sizde bir iki hafta içinde kendini toplayıp güzel formuna kavuşabilirde.

Mercanların kaplayacakları alanları, varsa (LPS) avcı dokungaçlarının yaratabileceği sıkıntıyı gözardı etmemeye çalışırım.

Bazı yumuşak türlerin nano tanklarda (kimyasal özelliklerinden dolayı) sıkıntı çıkarması muhtemeldir. Bu nedenle nanolarda leather, sinularia gibi türleri (eğer muhteşem bir rengi yoksa) pek tercih etmemeye çalışırım.

Özetle, çizgisi baştan belirlenmiş bir sisteme girecek canlıları rastgele seçmem, mavi led altındaki görüntüler insanın iştahını kabartsa da sonuçta düşündüğüm "kendine has, özel" bir canlı varsa fiyatı da artık o kadar da önemli değildir.

Güzel bir konu olmuş elinize sağlık abi.

3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Temel ne verirse onu alırım.:D

Tugay Dereli, YMR_AY, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Mercan alırken ilk sorduğum ekstra bir bakıma ihtiyaç var mı yok mu ? Türlerle uyumlu mu ? Ertesi gün kaybedeceğim canlı bir mercandansa, bakımı kolay uzun ömürlü türleri tercih ederim. Genellikle suda oyanı buyanı salınan, ben yaşıyorum diyen türler hoşuma gidiyor.

5. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Aaa bu güzelmiş deyip vazo alır gibi alıp tanka atarım RUMUZ:Mercan katili:D

veysel ve harfuzmani bunu beğendi.
  6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Hobiye ilk başladığımda 1 numaralı seçim di...Çünkü mercanlar niye ölsün ki :) Sonraları 5 numaralı seçim oldu.

Paralar suyunu çoktaaaan çekti, şu aralar 3 numara bile gözümde büyüyor, çünkü fiyatı uygun mercan, diye bi şey yok :)

YMR_AY ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu tarz konu pek açmam malum ama bu sayede ben sahiden normal mi, yoksa anormal birimiyim anlarım dedim.:p

İki soru sorsam hangisini seçersiniz veya size daha çok haz verir, hiç tecrübe, bilgi vs girmeden o veya bu hangisi?

1. Sağlıklı renkli mercanı alarak aynı güzellikte bakmak.

2.Esnafta hobicinin bıraktığı, renk almayan, kısmen açmayan 'atıl' mercanı alarak ayağa kaldırmak.

Alparslan bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi ben bir diyorum ama bazen de iki oluyor...:)

9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Temel abi kendine güven meselesi.Eskimiş hobici birinci seçeneği zaten bir çok kez tecrübe etmiştir.İkinci seçenek ise bir sonraki aşamaya geçmek demek.Hobinin bittiği ve keyif vermediği nokta tam iki seçeneğin arasında kalıyor oda monotona bağlamak. Hobicinin otomatik yem makinesı ve dozaj pompasından ayrıldığı kısım ikinci seçenekte saklı.Temel abi şu geçmişte uğraştığın bicolor angel soruya bir cevap niteliğinde.

10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hangisi daha çok keyif veriyorsa o seçilebilir. Tankını iyi tanıyan ve canlı tepkilerinden anlayan, iyonik ve organik denge konularına hakim hobici için 2. seçenek sıkıntı olmaz.

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Benim gibi yeni başlayan ve tuzluyu yeni yeni öğrenen biri için seçeneklerin ilki geliyor diye düşünüyorum.

12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Seçim netten sipariş verme ile canlı canlı alma arasında çok farklı oluyor.Atıyorum netten sipariş verirken fotoğrafta güzel görünen (ki açmış haliyle ve kendini belli edecek ışıklar altında çekim yapılıyor) fiyatı bütçenize uygun, buda tankımda olmalı dediğiniz mercanları satın alıyorsunuz.Tabi gelen canlı çoğu zaman moralinizi bozabiliyor.Bu yüzden netten alım yapmayı bırakmak zorunda kaldım!
    Ancak sisteminize güven duyuyorsanız (mecburi de olsa ilk tank kurulumunda yapmıştım ve sonuç beni bu yöne daha çok alım yapmaya itmeye başladı) ölmeye yakın, formu bozuk canlıları çoğu zaman ücretsiz olarak alıp yaşatmak çok daha büyük keyif veriyor.Başardım duygusu onu diri diri alıp yetiştirmekten daha gurur veririci.Bir nevi ego tatmin ediyor diyebilirim.

Montimahir bunu beğendi.
  13. Vetman

Vetman

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Yağmur Gülsoy
    Akvaryumu kurduğumdan beri çok mercan almadım. Ama aldığım bir mushroom kayasından tanka digitate hydroid musallat oldu. Hatta sonradan aldığım zoalara da sıçradı ve zoalar artık doğru dürüst açmıyor. Kayalara yayılanlar da cabası. Çıktıkları delikleri yapıştırıcıyla kapatıp yemlemeyi azaltarak üstesinden gelebildim. Tam da bitmiş sayılmazlar. Arada görürsem hemen önlem almaya çalışıyorum. Tuzlu suda oldukça yeni sayılırım ama bence tanka yeni bir mercan gelecekse üzerindeki zararlılar bakımından kontrolde yarar var.

14. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Ben de merak ediyordum; digitate hydroidin zararı ne diye. Kayada gelen zoaların arasında var ama zoaların açmalarında bir sorun yok. :confused:

15. Vetman

Vetman

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Yağmur Gülsoy
    Yemleme sıklığınıza bağlı olarak çoğalıyorlar ve bir vakit sonra bulundukları kayaları resmen işgal ediyorlar. İlk farkettiğimde birşey olmaz demiştim. Çünkü mushroomlara hiçbir etkisi yoktu. Ama zoalara sıçrayınca zoaların keyfi kaçtı. Bir de bütün kayaları sarıyorlar. Heryerden uzayan iplikler. Bence aynı zamanda görüntü kirliliği.

Glsn bunu beğendi.
  16. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Demek besin bulamayınca çoğalamıyorlar.Yine olan balıklara; hep perhiz hep perhiz demek.

Sayfayı Paylaş