1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercan Ölüyor mu?

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde ErcanBrs tarafından 17 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. ErcanBrs

ErcanBrs

İsim:
    Ercan
    Arkadaşlar merhaba adını bilmediğim bir ay önce bir hobiciden aldığım sert mercan ilk iki hafta çok güzel büyüdü açıldı. Üzerinde kaktüs çiçekleri gibi beyaz çiçekler açtı. Ama son bir haftadır hiç açmıyor ve sanki üzerinde sümüklü böcek yürümüş gibi saydam dokular var. Acaba mercan öldü mü? Bu durumda ne yapmam gerekir. Teşekkür ederim

Ekli Dosyalar:

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ölmemiş ama keyifsiz.
    Akvaryumun durumunu, su değerlerini bilmeden yorum yapmak zor.
    Kısaca bir tanitsaniz daha çok yardımcı oluruz

sernur83 bunu beğendi.
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Üstü parlaklaşmaya başladıysa deri değişimine de giriyor olabilir, parlaklık arttı mı?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercan sert mercan değil leather coral. Zaman zaman deri atarlar ve bu şekilde kapatırlar. Deri atılınca düzelir ama kayalarda ve kumda biraz diatom görünüyor, uzun sürebilir. Kullanılan Ro veya damacana ne ise suyu kontrol etmek gerek. Tabii akvaryum yeni kurulmuş vs değilse.

sernur83 ve veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Leather mercanlar kh değerine de tepki verir, test yapmanızı öneririm. Tank tanıtımı da gerekli.

sernur83 bunu beğendi.
  6. ErcanBrs

ErcanBrs

İsim:
    Ercan

Arkadaşlar geçen hafta yaptığım testlerde su değerleri bu şekilde. Ben pek bir aksilik göremedim. Tankım 100x50x50 diğer mercanların hepsi keyfi yerinde. Yaklaşık 1-2 ay kadar önce kendi yaptığım led armatürü taktım o Zaman dan sonra mor be kırmızı alg oluşumu çok arttı. Dediğim gibi diğer mercanların keyfi iyi. S-M arası bir tane imparator var tankta acaba o sıkıntı yapıyor olabilir mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

sernur83 bunu beğendi.
  7. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    aynı mercandan bendede var üzerine dokunduğum zaman kapatıyor daha sonra zamanla tekrar açıyor biraz zaman alıyor açması şuan hiçbir sorunu yok Allah'a şükür belki dediğiniz gibi balık rahazsız ediyor olabilir tekrar toparlar hayırlısıysa inşaallah

8. ErcanBrs

ErcanBrs

İsim:
    Ercan
    İnşAllah bakalım uzun Zaman oldu ama açmayalı belki arkadaşların dediği gibi deri değiştiriyor olabilir.

sernur83 bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    imparator da etken olabilir. Uzaktan gözlemleyin derim.

10. ErcanBrs

ErcanBrs

İsim:
    Ercan

Arkadaşlar merhaba leader mercanımın neden öyle olduğu ortaya çıktı. Akıntı olmayan yüzeyde kaldığı ve ışık şiddetinden dolayı üzerinde yosun oluştuğu için açamamış. Ben üzerini elimle dalga motoru önünde temizledim ve bol akıntı alan bir noktaya koydum ertesi gün açmaya başladı.
    Yardımlarınız için teşekkürler

burak ozu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş