1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercan Besini Yapımı

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercan türlerini ve balıkları beslemek için yapacağım yemde kullanmak için Teoman abiyle deniz kenarında denizanası aradık. Denizanası alıp yeme ekleyecektik ama kıyıda yoktu. Bu yüzden Yem içine giremedi. Yem içeriğindeki malzemeler şöyle;

1) Somon balığı 1 dilim. Fiayatı 5 Lira.

2) Karides 250 gr. Fiyatı 2 Lira.

3) Midye 9 adet. Fiyatı Beleş.

4) Dana çiğeri 150 gr. Fİyatı 3 Lira.

4) İçeriğinde yengeç eti, tahıl ürünleri, yumurta akı olan hazır paket gıda. Fiyatı 6 Lira.

Toplam maliyet. 16 Lira.

Malzemelerimiz ve karıştırılışı. Mikser veya blenderla iyice karıştırıyoruz.;

palyaço balığı yemi.jpg palyaço besini.jpg

Uygun bir kaba koyuyoruz ve dondurucuda saklayıp haftalık veriyoruz. Buzdolabı buz yapma kapları aslında daha uygun tabletler halinde olur. Ben hanımdan izin alamadım ne yaparsın.

Videomuz;

Akvaryum | İzlesene.com Video

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Mercan Besini Mutfak (DIY) Yapım

Video konuya eklenmiştir.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Yarın ilk iş olarak aynı karışımı hazırlıyorum. Mandarin yemi alacak başka çaresi yok, dünde yazmıştın Temel Abi; yeme gelen bir balık değil biliyorum;ama ateş çemberinden geçirmeden rahat edemiyorum:)

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Abi karışım süper. Benim bir sorum var. Benim hanım hamile biliyorsun. Doktor doğum işi bitene kadar kesinlikle midye yememesini tavsiye etti. Nedeni ise midyenin dip canlısı olması nedeni ile bünyesinde yoğun bir şekilde ağır metalleri taşıması. Yanlış bilmiyorsam Avrupa Birliğinde de satışı ve tüketilmesi bu yüzden yasak. Sorum ise bu ağır metaller mercanlarımıza yararlı mı yoksa midyeyi menüden kaldırmalı mı? Bir de marketlerde satılan hazır buz poşetleri vardır. İçini su doldurup ağzını bağladıktan sonra buz yerine konulan ve donunca buzlar içinden alınan. Bu poşetleri kullanabilirsin Abi belki.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özgün midyeler marketlerde de dondurulmuş olarak satılıyor burada. Dip canlısı değil midye hatta bugün aldıklarımı suyun dışında ama dalgalar vurdukça ıslanan bir kayanın üzerinden aldım eğilerek.

Üstelik Doktor ağır metal demiş ama midye ağır metal süzmez sudan partükülleri süzerek beslenir. Biz canlının içini açıp etini alıyoruz, ağır metal barındırdığına inanmıyorum şahsen ama tam bilgim de yok olup olmadığıyla ilgili.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  6. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Ah ah tuzlu su ,böyle karışımları diskus bakarken hazırlardık Hasanla şimdi sadece o hazırlıyor :)

Elinize sağlık

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Temel abi eline sağlık süper bir karışım olmuş,bunu diğer etçil tatlı su balıklarında'da haftada bir veya iki kere rahatlıkla vereleceğini düşünüyorum.Midye hakkında'da bir proğramda Ntv'de doğada tek başına adlı belgeseli çeken Serdar KILIÇ dile getirmişti.Midyelerin iç kısımda bulunan toparlak yerler ağır metal barındırıyormuş dedi ama içini atıp afiyetle yedi.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Temel abi ellerine sağlık. Bu hazırladığımız karışı sen ham halde donmasına müsade etmeden veriyorsun sanırım. Peki bu işlem sudaki nitrat - fosfat dengesinde problem yaratmıyor mu? Yani gördüğüm kadarı ile suya epey karışan bir yapısı var. Biz malum, malawilerden kuru yem ve türevlerine alışık biri olarak suya bu kadar karışan bir yeme yabancıyız. Bu suya karışma mevzusu kafamı kurcaladı abi, biraz bu konuda biraz açıklama yapabilir misin?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Videoyu çekmek için bir miktarı donmadan alıp verirken gerisini donmaya bıraktım. Suya dağılması asli amaç zaten yani daha da dağılmasını sağlamak gerek. Amaç balıklar değil tamamen sert mercanlar ve diğer tüketebilecek canlılar. Mercanların beslenmesinde kullanılan tüm sıvı veya türevi besinler suya dağılır yani satın alınanı da aynıdır. Suda yüzdükçe toplanır mercanlar tarafından ama tamamının tüketildiğini söylemek zordur. Fakat biyolojik döngüden önce mikro canlılar ve kabuklular tarafından da tüketilip en alt seviyeye indirilir.

Haftada bir düzenli vereceğim. Suya yükü Nitrat olarak olabilir ancak iyi bir sistemde yani bendeki gibi 0 Nitrat değeri çıkan bir akvaryumda bu tarz besin verilmesi mercanların beslenecek olması yanında ölçülemeyecek oranda da olsa Nitrat ihtiyacını karşılamak demektir. Onu vermezsek, bunu korkarak verirsek zaten hedeflenen sağlığı yakalayamayız ama sistem olarak zayıf akvaryuma sahip olanlarda aşırı kullanımı söz ettiğin sorunlara yol açabilir, gerçi o tarz akvaryumlarda sorun zaten kuru yemde de çıkabilir.

Relax olmak lazım.:hasta:

ozgun_cyprus ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Temel abi bilgiler için teşekkürler. Mercanların sudan besin aldığını düşündüm ama dediğin gibi, tecrübe edilene kadar veya nitrat testi yaparak kademeli olarak verilmesi uygunmuş demekki. Benimde aklıma geldi ama, hepsinin tüketilip tüketilmeyeceği soru işareti idi kafamda.

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Temel'im ellerine sağlık aynısını ben fazla bulamaç yapmadan orfoza verdim neredeyse akvaryumdan fırlıyacaktı ama az verdim , dilim somon ,karides,yengeç ayağı 2 kaşık zeytinyağı, domates,sarımsak ,acı yeşil biber güveçte fırına verdim benim nitrat tavan yaptı .:heyo:

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Esnaftan satin alinacak olan besinlerin durumu da aynidir. Hatta sivi satin alinanlar bana gore daha da sistemde kalicidir. Mercanlar icin suya dagitilan, eritilen, dokulen, ilave edilen hicbir besinin tamaminin tuketildigini hic kimse soyleyemez. Eger bizler mercan beslemeyi ozellikle SPS turlerinde hedefliyorsak miktari dengeleyip sisteminde haddini bilerek gerceklestirmeliyiz. Diger yontem ise sadece baliklari besleyerek balik diskilariyla mercanlarin beslenmesini saglamaktir ve aslinda bu sekil aslinda gunluk beslemek demektir. Videodaki besleme sekli ise genelde haftalik yapilir amac en az duzeyde atik yuku yaratilmasidir.

Cep mesaj...

muratmuratt bunu beğendi.
  13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Temel abi videoyu zevkle izledim. Sen zaten balıkların için hep farklı yemler denemişsindir ve başarılı da olmuşsundur.

Canlıların çok sağlıklı görünüyorlar. 41 kere maşallah...:nazar:

14. ahmetzbfb

ahmetzbfb

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ahmet UMUROĞLU

Afedersiniz bişey sorucam. Yem yemleme, yem markaları hangi türlere hangi yem. Bu konuları bulamadım nerde bulacağımı söylermisiniz. Zevkle takip ediyorum formu daha yeniyim çok şey ögreniyorum.

15. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Yem araştırma bölümünde bulabilirsiniz yada bu bölüme bir konus başlığı açıp merak ettiklerinizi sorarsanız yardımcı olunacakatır...:yaz::yaz:

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler yorumuna Ahmet. Aslında soru çok kapsamlı bir soru. Bu konuda forum içinde birçok türlere uygun yemler hakkında makaleler ve konular var. Ben fikir verecek linkler eklemek isterim.

Tatlı su akvaryumun varsa yem arşatırma bölümünden bilgi alabilir veya beslediğin türleri yazarak bir konu açıp sorabilirsin. Konu açılımında beslediğin balıklara uygun öneriler alabilirsin.

Tuzlu su akvaryumları içinse su kimyası bölümüne konu açılabilir.
    canlı yemlere ait.Tamamen otçul türlere pek verilmez ama verilmesi gerekenler de vardır.

konusunda üye tecrübeleri var.

linkinde bence ana hatları belirleyici bir makale var.

Düzenleme: 16 Ağustos 2015
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kaçırmışım bunu ben hayret. :D:D:D:D Ben sana onları ye diye mi verdim, balıklara verecektik. Oturmuş güveç yapmışsın sonra da Benim de Nitrat tavan yaptı diyorsun.:D Benim mi Nitrat tavan yapacaktı. Oh afiyet olsun.:heyo:

18. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Bende elimde olan seylerle bir yem yapayim dedim. Karides, kum midyesi, nori ve artemia. Sanirim iyi bir karisim oldu. :) Temel abi annem sagolsun buz kaliplarina koymama izin verdi yemi. :)

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

19. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Bu karışımlara İtalyan mamaları deniyor bildiğim kadarıyla, özellikle İtalyan' lar çok verirmiş bunları mercanlarına. Beslemeyi gece mi yapıyorsunuz yoksa gündüz mü acaba? Mercanlar gece beslenir deniyor?

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bu italyan mama falan değil halis muhlis Türk malı Yıkıkfood bu.

Sayfayı Paylaş