1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercan Besleme Aparatı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercan besleme aparatı yapalım dedim. Size basit ama bence hemen yapımına başlayacağınız ve diğer forumlarda da yakında peynir ekmek gibi kullanıldığını göreceğiniz bir aparat yapımını paylaşıyorum.

Mercan Besleme Aparatı Gerekli malzemeler;

Mercan boyutlarına uygun pet şişeler. Kaç boy lazımsa o kadar yapabilirsiniz. Boyutun önemi var bana göre daha fazla besin yakalamaları için.

Yüksekliğinize göre hava hortumu.

Cam taşlar vardı biz de siz de ne varsa ağırlık yapacak taşlar.

Limon doldurma şişesinin bas bırak kısmı.

Anlatımı gayet basit ve önce yapalım sonra faydasına bakalım.

[​IMG] [​IMG]

Pet şişeyi ortaya yakın kısımdan ikiye kesiyoruz.

Kapakları ortadan deliyoruz ve hava hortumunu takıp silikon ile etrafını sıvıyoruz.

[​IMG] [​IMG]

Daha sonra taşlardan şişe etrafına yapıştırıyoruz ki kolayca tabanda dursun. Limon pompasını sök tak kullanacağız hortum ucunda.

[​IMG] [​IMG]

İşlev;

Mercanın üzerine kopatacağız besleyeceğimiz zaman. hava hortumundan plankton gibi besinleri veya sıvı besinleri enjektör ile hortuma vereceğiz. Limon kolanyası doldurma veya tansiyon aleti pompası kullanarak planktonları aşağ iteceğiz. Pompa su çekip bırakacağından mercan etrafındakileri basınçla tekrar kaldıracak ve mercana besinlerin % 90 kadarı ulaşacak. Akvaryuma dağılma veya beslenmesi gereken birkaç parça mercan için plankton ve sıvıları akvaryuma dağıtmamış olacağız. Çok pratik ve tertemiz ve bir o kadar da etkili ve besini kullanma imkanı olacak.

Mercan yok şu anda bende bu tarz bir beslenme isteyen o yüzden akvaryum içi işlevi yayımlayamadım ama denemeyi bolca arkadaş yapacak ve konuya ekleyecek bundan eminim.

Akvaryum Portalı

zgrkaralar, kartal, Görkem ÇAKIR ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ben hep merak ederdim bu mercanlar nasıl besleniyor diye. Aletin bir de video su olsa, tadından yenmeyecek. Çünkü gerçekten hala merak ediyorum örneğin bu aletle kolay ancak daha önce elinizi mi sokuyordunuz akvaryuma? Ama bu alet sayesinde gayet basit olacak sanırım mercan beslemek.. Tebrik ederim Temel abi. toka:gif

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Temel abi senin şu dıy yapımlarına bayılıyorum abi..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Video çekmek sorun değil Erman ama benim mercanlarım bu tarz beslemeye uygun değil. Angel türüde ekliyorum bu ara ve bu yüzden bu tarz poliplerim ve mercanlarım yok. Fakat kesinlikle çok yapılacak paylaşan arkadaşlar olacaktır diye düşünüyorum. Şimdi gidip mercan almayalım bunun için. :F

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bu mercanlar kendileri beslenemiyormu abi? :bilmem: Biberona benzemiş aynı yaa.:)

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Obez mercan diye bişey duyarsanız ilerde şaşırmayın.. Aha tüm bütün bunların sebebi Temel beydir.. :)))

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tanımışsın abini Volkan kutlarım. Kullanan veya kullanmayı düşünen var mı yoksa gene ilk ben mi kullanmalıyım ? Bak daiyane buluş bu ve başka yerde yok ona göre. Eğer hak ettiğini görmez ise buluşlarıma ara vermek zorunda kalacağım. :D

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Söğüt Gölgesi Değil / Mercan Besleme Aparatı

Süper! Favori besleme reaktörüm oldu bile şimdiden :)

Sayfayı Paylaş