1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercan Beslenmesi Glutatyon ve Sistein

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 29 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercan beslenmesi konusunda birçok öneri, yazı, fikir, ürün, malzeme, diyet, zooplankton, bakteri plankton, aminoasitler, DIY yapım besinler vb gündeme gelir gider. Ben mercan beslenmesi konusunda kendi araştırmalarıma, deneme, gözlem, tecrübelerime göre bu görüşü sizlerle paylaşıyorum. Benim açımdan konu nettir ama tecrübe paylaşımı olmasıyla denemek veya denememek konusunda ne haliniz varsa görebilirsiniz.:) Glutatyon iyisi pahalı olan bir malzeme. 5 gr aldığım Merck marka glutatyon 190 ile 220 TL :cool: Daha uygunu var, isteyen alternatif bulsun. 5 gr elbette az miktar değil çünkü Merck çok saftır çok çok az kullanılır tek seferde.

Mercan Beslenmesi Aminoasit.jpg

Mercan Beslenmesinde Bu Noktaya Nasıl Gelindi?

Öncelikle resif ortamında mercan yaşamını anlamaya çalışmak gerekiyor, kapalı sistemlere adapte olma kabiliyetleri ne kadar şaşırtıcı olsa da sevmedikleri su değerleri veya bir takım unsurlara karşı savunma mekanizmaları sağlam olmalı ama kapalı sistemlerde bu çok kolay olmayacaktı. Bunu başarmalarını sağlayan nedenleri bulmak yanında aslında benim asıl hedefim olan mercan beslenmesi tarafında açığa çıkarılacak arzuydu. Doğada bunu da yardımcı olan unsurlar vardı. Yani mercana 'hadi şimdi tam zamanı' diyen bir unsur.:) Bu unsur mercanların bünyesinde bulunun basit ifade ile alglerin ortaya çıkardığı glutatyon, prolin, sistein gibi maddeleri algılayan mercanların tetiklenerek her bir polibin tatmin edilene kadar beslenmesinden ibaretti. Bu maddeler aynı zamanda oksik temizleyiciler olarak da görev alıyordu. Resifler oldukça yüksek tahribat alan bölgelerdir, tüm turistik faaliyetler mercan beyazlamasında etkendir ama canlı hücreleri bu tehlikeli zararlılar ile uğraşmak için bazı oksidanlar kullanır. Yani C vitamini, E ve glutatyon gibi anti-oksidanlardan destek alır.

Mercanlar Üzerindeki Etki ve Hazırlama

mercan amino sistein.jpg

Bu malzemeler hammaddeler com ve benzer yerlerden temin edilebilir. Öncelikle distile su eczaneden alınarak kullanılırsa daha iyi olur. Cam tüp içine hacim oranında veya canlı yükü oranında su ekleyerek ve yine canlı yüküne göre 2 minik test kiti kaşığı ile sistein ve glutatyon ilave ederek çalkalıyoruz.

Glutatyon kullanımı.jpg

Özellikle seçilmiş kısmen sorunlu ve sağlam karışık mercanlar üzerindeki alınan sonuçlar oldu. Çok uzun süreli gözlem olduğunu söylemek zor ama alınan fikirler oldukça güzeldi, zaten bu maddeler bilimsel olarak da kullanım açısından destekleniyordu.

Polip tepkisi, kısa polipli ve kısmen renk kaybı olan acropora fotoğrafı.

acropora polip.jpg

Sun Coral Tepki; Yanan Işık Altında alınan tepki ciddi şaşırtıcı.

sun coral beslemek.jpg

Plate coral etkileşimi;

IMG-20140711-WA0029.jpg

Montipora Polip tepkisi;

IMG-20140710-WA0020.jpg

Frag kısa polip geyik boynuzu mercan tepkisi;

IMG-20140711-WA0025.jpg

Akvaryum Portalı

nhtkmn, zipkinteam, Nadir ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Sun coral'a bunu yaptıran ürünleri insan denemeden zor durur. Ellerine sağlık Temel Abi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Temel hocam şöyle bir şeyde var, sert mercan beslemedim pek bilgimde yok, fakat bu şekilde, açan polip, anemon, zoa vs vs mercanlardan beslemekteyim. Bu bahsettiğim mercanlar herhangi bir organik hareketlilikte hemen açıveriyorlar. Yani balık yemini ezip suyla karıştırıp akvaryuma dökmem yetiyor, yada balıklara karides verirken ezilmiş suyunu veriyorum ha keza, su değişimi yaparken ara sıra kumu karıştırıyorum, yine aynı şekilde açılma olaylarını görebiliyorum. Sanırım mercanlar ortamdaki en ufak kimyasal yada organik değişimi hissederek refleks misali açılıyorlar.

Burada önemli olan mercanların açıp açmaması veya verilen yemleri tüketip tüketmemesi değil sanırım. Tüketilen ürünün mercan için ne kadar gerekli olup olmadığı.Aslında tüm canlılar içinde bu şekilde değil mi? Yenilen ürün değil, kalitesi önemli kanımca.Bu kaliteyi de mercanları uzun zaman gözlemleyerek anlayabiliriz.

kaninez, gogol, TencoMelih ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tespitler çok doğru hocam ama beslediğimiz mercan türlerini baz alarak bu uygulamaların bizlere uyup uymadığını hesaplamak durumundayız. Sözünü ettiğin zoa, anemon gibi soft ve yine bazı LPS mercanlar dediğin gibi her durumda açabilir ama zaten bu türler kısmen kolay sınıfa girer, bu da zaten bu alışkanlıklarından gelir. Fakat, konuda sözü edilen glutatyon ve sistein ilavesinde ortada açık bir zoa polip göremezsin çünkü hepsi kapatır.:) Beslenme sonrası veya besin yakalama sonrası kapatma değil, direk geçici kapatma yaşanır.

Bu ilginç tecrübenin altını net çizerek yazabilirim, bu da bize bu uygulamaların basit olmadığını ve yine her türün farklı tepkiler verebileceğini gösterir. Sert mercanların polip açılımı sözünü ettiğin uygulamalarda pek olmaz, bu açıdan gözlem sonuçları da ağırlıklı olarak onlar üzerinden verilmiştir.

TencoMelih ve Saruman bunu beğendi.
  5. serhat_reef

serhat_reef

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    serhat gök
    Bunuda litrelik olarak hazırlayamazmıyız kafa karıştırma olmaması için?

Sayfayı Paylaş