1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercan Frag Yapılması ve Zamanı Gelen Mercanlar

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercanlardan Frag yapılma zamanı gelen benim ilk Acropora sanırım. SPS mercanların bazı türleri daha dayanıklı ve hızlı büyüyor. Bu türde bunlardan biri. Burada kendi adıma sevindirici olan tamamen akvaryumda büyümeleridir. Aslında bir diğer mercana doğru uzayan dalları düzgünce keserek http://www.akvaryumportali.com/tuzlu-su-uretim-fraglama/frag-almak-11052.html bir dekor oluşturma anlayışıdır aynı zamanda. Çok fazla yaklaşmaları geceleri savaşmaları ve diğer mercanları da rahatsız edecek maddeler salgılamaları anlamına geliyor ki bu tarz durumlarda o bölümleri düzenli alarak fraglamak akıllıca hareket. Bu sayade akvaryuma şekil de verilebilir. Elbette mercan fraglamanın en güzel şekli akvaryumda düzenli büyüyen mercanların fraglanmasıdır. Bunun dışında zamanı gelmeden yapılacak olan mercan fragları pek keyif vermez gibi geliyor bana.

İlk alındığında uçlarının mavi olduğunu dahi bilmiyordum çünkü değildi ancak zaman içinde gövde ve uçlar mavi ton almaya başladı. İlk SPS ekleme sırasında bilinçli olarak rengini göstermeyen mercanları ve küçük parçalardan bir derleme yaparak eklemiştim. Acropora Mercan faraglamak adına Coral Frag Thumbnails gibi dış bir bağlantıya da bakabilirsiniz.

İlk Mercan Frag için Gözüme kestirdiğim Acropora:

Uzun zamandır gözüme kestirdiğim acroporayı keserek mercanı fragladım. Hızlı büyüyen bir tür ama en çok sevdiğim acropora mercan diyebilirim çünkü ilk mercanım benim.:)

Makasla kestim dalların geri kalanına zarar vermemek için. Frag yapacağımız taşımızı ve yapıştırıcıyı hazırladım ve işlemi tamamladım. Oldukça kolay bir yöntem.

[​IMG] [​IMG]

Karlı Cuma'ya hazır Mercan frag.:)

Gelecek hafta Frag olarak vizyona girebilecek acropora:

Sevgiler...

2. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Cevap: Mercan Frag Yapılması ve Zamanı Gelen Mercanlar

Tebrikler hocam..
    açık net bir anlatım olmuş..
    su içinde şekil vermek çok zevkli ama softlarda pek şansımız yok..

3. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Bunları verirkende zorlanacaksın gibi gözüküyor ilk sps ler nede olsa
    Artık isteyene makas kesmiyor falan bir 50 lik at da kessin yapabilirsin:helalolsun::helalolsun:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Soft mercanlarda evet biraz daha zordur ama onlardan da alınıyor sınuç olarak.

Makas kesmez bunları haklısın Mesut. Bakalım artık makasın arasına ne sıkışır.:)

Sayfayı Paylaş