1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercan Fraglama

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mercan fraglama deniz akvaryumu mercan üretimini ve mercan frag yapımı ile çoğaltılmasını ifade eder. Deniz akvaryumu canlılarının çoğaltılması kuşkusuz yaşam ortamımızda yer verdiğimiz akvaryum hobisinin en güzel taraflarından biridir. Mercan fraglama genel olarak farg taşı kullanarak yapılır. El alışkanlığı ardından oldukça kolay bir işlemdir. Mercan üretiminde aslında frag taşı kullanımı zorunlu değil. Acil anlarda, elimizin altındaki tüm kaya parçalarını fırsat buldukça kullanabiliriz. Mercan fraglama yapımını ortaya seren güzel bir videomuzu sunarak devam edelim. Büyüyen, gelişen, mercanları artırmanın en kolay yolunu ilk defa mercan fraglama yapacak arkadaşların izlemesini istiyorum.

  Mercan Fraglama Nasıl Yapılır ve Nasıl bir mercan Yapıştırıcısı Kullanmalıyım

  Videoyu izlerken mercan fraglama işleminde kullanılan malzemeyi merak edebilirsiniz, video da macun şeklinde görülen mercan yapıştırıcısı Epoxy mercan yapıştırı ürünüdür. Aquascape olarak bulunabilir veya farklı markalar altında satılanlar kullanılabilir, aynı zamanda çok kolay bir kullanım sunan Cg coral glue adı altında satılan katı sıvı yapıştırıcıyı kullanmanızı öneririm. Yeni mercan fraglama yapacak arkadaşlara bazı hatırlatmalar yapmakta fayda var. Bu tarz yapıştırıcılar daha çok SPS sert mercan ve LPS sert mercan türlerinde kullanılır. Mercan fraglama işlemini yapacağınız mercanınızı en ideal olarak frag taşı kullanarak yaparsınız. Elbette bu işlemi Frag Taşı Yapımı sonrası elde ettiğiniz taşlarla da yapabilirsiniz.

  Üst kısımda belirttiğim gibi, salınım yapmayacak taş malzemeler mercan fraglama için uygundur. Videomuz ardından sert mercan türlerini fraglama konusunda bazı detaylara devam edeceğiz. Yukarıda sıralanan mercan yapıştırıcıları akvaryum esanafında satılır, epoxy alacağım diyerek yapı marketlerden akvaryum suyuna etki eden yapıştırıcıları almayın. Video Görkem kardeşimize ait, teşekkürler.;)  Mercan Fraglama Neden Yapılır, Yapmazsam Ne olur

  Mercan fraglama nedenleri arasında birkaç neden aklımıza geliyor. Mercanlarınız büyüyordur ve aşırı birbirlerini yakınlaşmaya başlıyordur veya bir mercanınız alttan sağlık bozulması sonucu beyazlıyor olabilir ve sağlıklı alanları kırarak kurtarmak istiyor olabilirsiniz. Eğer birinci nedenden dolayı mercan fraglama yapacaksanız frag yapımı için kırılacak, kesilecek dalların yer ve konumu akvaryum dekorunun şekillenmesi anlamına geleceğini unutmamanız gerekir. Agresif bir mercana yakın olan mercandan fraglama yapacaksanız, sürekli o bölgeyi kırmak her zaman faydalı olmaz. Sert mercanlar akvaryum koşullarına göre fazlaca üzerine gidilen ve darbe alan bölgelerini 'bu yönden artık hayır gelmez' diyerek öldürüp ve beyazlatır. Bu gibi durumlarda mercan ölmeye başladı diyerek mercanın sağlam alanlarını parçalamaya başlamayın, biraz sabırlı olarak beyazlamanın ne kadar ilerlediğini gözlemleyin.

  Mercan Fraglama Soft Mercan ve Frag Taşı Kullanımı Nasıl Olur

  mercan fraglama.jpg

  Mercan fraglama konusunda en zor yapıştırılan mercan türleri yumuşak mercan türleridir. Bu yüzden ben en ideal olan yöntemi denerim, yani bir şey yapmam ama sadece yanına, altına, sağına ve soluna uygun yere atlamaları için frag taşları veya normal canlı kaya parçası koyarım. Tabii tüm soft mercan türleri yapıştırmayı imkansız kılmaz, zoa polip, Mushroom coral, xenia gibi mercanlar 404 yapıştırıcılar veya Cg coral glue ile dikkatlice yapıştırılabilir, tabii bu mercanlar aynı zamanda etrafına koyulan kayalara yayılarak da çoğalabilirler. Yine aklıma geldi yazmadan edemem, bazı mercanların her zaman frag yapımı zamanı gelmiş olduğu için fraglanmaz. Esnaftan bütün kaya alarak 40 parçaya bölüp satanlar var, bu yazımızda bu kafadan olanlara mercan fraglama öğretmiş olmayız umarım. :) Eğer birçok mercan fraglama yaparak fazla frag parçası elde ederseniz akvaryumda sağlıklı saklayacak alan gerekir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere yapı marketlerden delikli sele alıp akvaryuma asabilirsiniz. Farg taşlarının bazı modelleri alttan boynuzludur, boynuzlu kısmı sele deliklerine takar ve frag parçalarınızı daha güvenli saklayabilirsiniz.

  Akvaryum Portalı
   
  zipkinteam, TencoMelih, Nadir ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Temel abi eline emeğine sağlık,sayende devamlı öğreniyoruz...:)
   
  BulentS bunu beğendi.
 3. seckinmucteba

  seckinmucteba

  Mesajlar:
  727
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  seckin dogan
  hairy mushroom için de 404 kullanılabilir mi ? malum 1 tanesi hariç diğer hiçbiri yapışmıyor.
   
 4. SoulSlayer

  SoulSlayer

  Mesajlar:
  18
  İsim:
  Oktay ÖZGÜN
  Pennywise bunu beğendi.
 5. seckinmucteba

  seckinmucteba

  Mesajlar:
  727
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  seckin dogan
  şu an kuma düşmüş durumda.3 gündür kuma düşüyor.ben artık inanın bıktım usandım.pencere çok yakınımda.sokağa uçması an meselesi
   
 6. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.669
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Seçkin öyle bir kabın içine koydun mu?
   
 7. seckinmucteba

  seckinmucteba

  Mesajlar:
  727
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  seckin dogan
  Şimdilik kayada duruyorlar,geceden beri 3 tanesi düşmemiş, biri düşmüş. Bunlar yürüyor galiba ondan düşüyor. Dalga bile olmasa dusebiliyorlar
   
 8. devrim1907

  devrim1907

  Mesajlar:
  44
  İsim:
  yusuf devrim
  frag en keyifli böyle olsa gerek:)

  Ticari amaçlımı yoksa gercekten ölenlerin yerinemi yapılıyor aslında önemli olan bu.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
 9. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Videoyu kast ediyorsanız ticari amaç yok, zaten videonun sonunda ölü mercan olan koylara aşı yapıyorlar...
   
 10. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.669
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Ama bu şekilde koylarda ticari amaçlı çalışan firmalar da var diye biliyorum.
   
 11. seckinmucteba

  seckinmucteba

  Mesajlar:
  727
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  seckin dogan
  benimkinlerde sorun vardı :D hiçbir yöntemi kabul etmedi
   
 12. ka2n

  ka2n

  Mesajlar:
  4.354
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kaan AYDINOĞLU
  Senin mercanlarda sorun yoktu abi, bi rahat birakmadin ki tutunsunlar ;)
   
 13. seckinmucteba

  seckinmucteba

  Mesajlar:
  727
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  seckin dogan
  rahat bıraktım .3 yada 4 gün bekledi ellemedim hiç.durduk yere uçmuş gitmiş. :D ben artık yapışmış olanını alacam
   
 14. devrim1907

  devrim1907

  Mesajlar:
  44
  İsim:
  yusuf devrim
  Arkadaşlar mercanları frag taşlarından bir süre sonra cıkarıyormuyuz.sadece merakımdan soruyorum frag taşlarına yapıstırdıktan sonrakı aşamayı merak ettim.
   
 15. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Çıkmıyor...
   
 16. Erdo15

  Erdo15

  Mesajlar:
  981
  Yer:
  Kıbrıs
  Şimdi bu sorum saçma olabilir ama Mercan yapıştırıken japon yapıştırıcısı kullansak olurmu?(çünkü deniz akvaryumlarında japon yapıştırıcısı kullanan duymuştum)
   

Sayfayı Paylaş