1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercan Kırığı ve Kumu

Başlığı 'Katkılar ve Kimyasal Filtreler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mercan Kırığı ve Kumu konusunda son yıllarda fiyatları adına değil de başlayan furya ciddi anlamda akvaryum tarafında kötüleme, son derece akvaryuma zarar verici ve hatta uzun vade de akvaryumu çökerten bir deniz akvaryumu kumu olarak lanse edilmeye başlanmıştır. Halen durum budur. Sohbet tadındaki makalemiz mercan kırığı ve kumu malzemesini aklamaya çalışmak olacak ancak bunu biz yüzeysel yazanlar ve yine Ahmet yazdı diye bunu Mehmet'e taşıyanlar gibi değil de kafamızı çevirdiğimizde 13 yıldır gördüğümüz deniz akvaryumumuza bakarak yapmaya çalışacağız...

  Sanayileşme, teknoloji, ticari alanlar, yeni ürünler artıyor doğrudur. Mercan Kırığı ve Kumu haricinde birçok yeni malzeme piyasaya çıkarılıyor ve insanlara sunuluyor. Her çıkan yeni malzeme bazen öyle bir benimseniyor ki Babaannemin donuyla Hacı Mehmet Deresi'nde yüzdüğünü unutan babam bile tanganın peşinden koşabilir hale geliyor. Kimler ne kadar Mercan Kırığı ve Kumu kullanmış ve zararını görmüşte yazıyor, kim ne kadar Mercan Kırığı ve Kumu ile akvaryum sürdürmüşte bunları yazıyor belli bile değil. Tortu tutar, altında lağım oluşur, üstünden kuş geçmez, altından kervan geçmez bir kum olup çıkıyor. Oysa Mercan Kırığı ve Kumu mazisi ne kadardır, akvaryumda eriyen ultra x kumların mazisi nedir? Dikkat edin son zamanlar da ciddi anlamda mercan kırığına dönüşler vardır. İlk günden beri savunduğumuz bu düşünce aslında bizim ak yanlarımızdan sadece biridir. Çünkü yazılanların taban bilgisi olmadığından, ince kumun gerekliği nedir, Mercan Kırığı ve Kumu gerekliliği nedir aktarmadan, araştırmadan, bilmeden yazıla yazıla bu duruma getirilmiştir. Oysa bu kum tarzının bitkili akvaryumlar açısından da tartışılmaya başlandığını görüyoruz.

  Mercan Kırığı ve Kumu iyi diğerleri Kötü demek değil!

  Evet gerçekten Mercan Kırığı ve Kumu iyidir diğerleri değildir gibi bir ifade kullanacak kadar akvaryum konularını basite alan bir yapımız olmamıştır. Ancak biz kullanılan...seçilen malzemenin nasıl kullanıldığına bakar ve malzemenin de hakkını veririz. İşte o zaman hiç bir malzeme kötü olarak lanse edilmez. Taban kumları özellikle Mercan Kırığı ve Kumu kesinlikle sadece biyolojiye hizmet etmez. Akvaryuma kalsiyum takviyesi de yapmaz ve yaptığını iddia eden kumlarda akvaryumun başını göğe erdiremez...

  Mercan Kırığı ve Kumu akvaryum tarafı:

  [​IMG][​IMG]

  Yazının devamında katkılar ve su kimyası konusuna değineceğiz, öncelikle genel bakalım. Mercan Kırığı ve Kumu çok iri olmamak şartıyla Lps, yumuşak mercan yüklü akvaryumlarda rahatlıkla kullanılabilir. Üstte yazdığım görevi sadece ''bakteri alanı'' unsuru olmadığını ifadesi altında yatan sebep ise kum aralarının birçok farklı minik kabuklulara, tek hücreli canlılara ve yine solucanlaya ev sahipliği yapabilmesidir. İnce Coral Sand katmanlı kumlarda bu yaşam kesinlikle büyük oranda sınırlanır. Bu canlıların yaşamlarını sürdürmesi tortu ve katı atıkların var olmasına bağladır. Mercan Kırığı ve Kumu araları ve derinliklerindeki yaşam korkulan unsurları aslında tolere edilebilir boyutlara indirme kabiliyetine sahiptir. Işık yaşanan dünyada önemli rol oynar, ışığın ulaştığı katmanlar ve ulaşamadığı katmanlar farklı yaşam ortamlarına adapte olmuş bakterilere ev sahipliği yaparken yine birçok yukarıda söz etiğimiz canlılara ev sahipliği yapar. Düşük su akımı, düşük oksijen ve en düşük ışık olan katmanda baskın anaerobik bakteriler bulunur. Elbette bu ortamdan söz edebilmek için kum kalınlığı yani katman kalığı önem arz eder. Genellikle üste yakın ve orta kısımlarda su hareketi sebebiyle daha çok canlı bulunur.

  Orta boy ince taneli aragonit veya mercan kumu çoğunlukta ortalama 3 cm kalınlığında bir katman olarak kullanılır. Yaygın tercih de bu yöndedir.

  Plenum sisteminde kum kalınlık karması daha çok tercih edilir. Bu sistem düzgün çalıştırıldığında etkili su değerleri yaratabilir.

  DSB sistemi tercih edilecekse sırasıyla 1 mm kum, 0,5 mm kum, 0,25 mm kum, 0,125 mm kum, 0,063 mm ardından 2 mm ve son olarak 4 mm kum çapının serilmesiyle uygun taban oluşturulur. Kum çapı 0.250 mm -0,125 mm olursa tüm organizmalara çalışma ve yaşam alanı sağlamaz ancak ideal bir taban bu çaptaki kumla da oluşturabilir. Asi olan Mercan Kırığı ve Kumu ile konuyu sınırlamamaktır, nerede ne kadar besin varsa orada yaşama müsade var demektir ve yaşam o oranda şekillenir. Kuşkusuz yaşamı destekleyen gizli unsurlara nispeten uygun boylardaki kum aralıkları daha fazla imkan sunmaktadır. Kum tabanının oluşturulması eğer iyi tasarlanırsa katmanın her bir kademesi farklı bir temizlik unsuru haline gelecektir. Birçok yeni başlayan akvaryist zaman içinde kum katmanı üzerinde izler veya canlıların kendisini görür. Kısaca göz atmak gerekirse; 1-2 cm boylarında solucanlar kum yüzeyini tararlar. Kimi zaman bir çeşit anemon kum altında oyuk yapabilir. Bunlara sığıntı anemonlar denir. Solucanların bazı türleri ise kumun alt yüzeyinde görülüyor. Bunun gibi solucanlar boru tüp içinde de görülebilir ve aynen kum içinde de su hareketinden faydalanmak için girip çıkabilir. Gizli besin arıtma tesisi tabiri verilmesini hak ettikleri muhakkaktır.

  Canlı kum son yıllarda yaygınlaşan, piyasa çıkan kum türüdür. Akvaryum canlıların doğal ortamından makro yaşamıyla paketlenerek piyasaya çıkar. Raf ömrü ve marka kalitesiyle seçim dikkat ister. Canlı kum kullanımının doğru üründe faydaları bulunmaktadır. Daha erken biyolojik denge başlaması, kısa diatom süreci ve doğal olarak daha erken canlı ilavesi mümkündür. Bu kum çeşidi kullanılacaksa önce akvaryumun tuzu eritilmeli ve sonra eklenmelidir.

  Mercan Kırığı ve Kumu, diğer kumlar ve kumsuz akvaryumlar:

  Tercih edilecek kum ister Mercan Kırığı ve Kumu veya sosyetik kumlar olsun akvaryumun başarısını veya başarısızlığını günümüz teknolojisinde tabana bağlamayı mümkün kılmaz. Ancak iyi tasarlanmış kum katmanı başarıya destek olurken akvaryumun görsel güzelliğini tamamlayan önemli bir unsurdur. Biyolojik açıdan buralarda oluşacak çeşitlilik oturaklı kum katmanı sisteminin genel faaliyeti içerisinde aslında günlük canlı beslemeleriniz sonrasında atık yükü ile başa çıkmanıza da yardımcı olacaktır.

  Kum kullanılmayan akvaryumlar ise aslında titiz hobiciler için sıfır tortu yakalamaya olanak tanır. Tabanın temizlenmesi oldukça kolay olacağından daha stabil ortam yakalanabilir. Elbette bu sistemler daha çok güçlü ve kaliteli protein skimmerler ile desteklenir. Hobici açısından tartışılabilir yanları olacaktır, ekipman gücü, kum katmanı konusunda ancak canlı yükünün ve türünün belirleyici olduğu unutulmamalıdır.

  Akvaryum Portalı;
   
  burak ozu, zipkinteam ve harfuzmani bunu beğendi.
 2. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Kim ne derse desin bence deniz akvaryumunda mercan kırığından başkası hikaye, iri boy veya ince boy fark etmez en idaili de bana göre 2-4 mm arası.
   
 3. Blue Zaire

  Blue Zaire

  Mesajlar:
  12
  İsim:
  Ali AYDIN
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Banada mercan kırığı daha cazip geliyor.
   
 4. kupeli

  kupeli

  Mesajlar:
  1.477
  Yer:
  Ankara
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Taban kumum 3-5 mm mercan kırığı. Canlı kayalarım 5-10 mm mercan kırığı + gaz beton. Ne uçuşuyor ne başka bişey. Hem cebide yakmıyor. Çok memnunum. Tavsiye ederim.
   
 5. Cihan Toprak

  Cihan Toprak

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  cihan toprak
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Teoride mercankırığından yapılan kumlar tamponlama (ve burası çok önemli)
  ve tamponlarken verdikleri mineraller akvaryumumuz için idealdir . Boyut
  olarak 1-2 mm pislik tutmaması ve 3-4 cm yüksekliğinde oksijensiz bölge
  yaratması adına en idealidir . Gelelim pratiğe Argonit veya M.kırığını
  kum haline getirmek zahmetli olduğu için sahil kumları pazarlanır .
  Bu tür kumların içerisinde mkırığı dışında bir çok oluşum + sahil kirliliği
  eklendiğinde sonuçlar teorideki gibi olmamakda . Tamponlama esnasında
  istenmeyen mineraller suyumuza karışmaktadır .
   
 6. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Aragonit veya başka bir şey, salınım yapmadıktan veya arzu edilen tane boyutunda olduktan sonra çokta önemli bir konu değil. Kalsiyum içerikli Kumların ph tamponlaması yapacağına dair bir geyik var, bu durum yanlış değil ama deniz akvaryumu şartlarında bu durum imkansız, ve önemsiz denecek kadar az. Ph 6.5 in altına inmeden mevcut kalsiyum içerikli kum hiç bir şekilde salınım yapıp suya tamponlayıcı bikarbonat iyonları salamaz. Dediğimiz durum bitki akvaryumları içinse fevkalade doğrudur. Kumunuza taban malzemenizde kireçtaşlı kayaç parçaları veya midye kırığı karışmışsa, co2 gübrelemesi yapıyorsanız, yüksek kh ve düşmeyen ph dan dolayı adeta kafayı yersiniz.

  Daha önce bülent abinin paylaşım yaptığı gibi mercan kırığını akvaryuma hazırlamanın en emin yolu yoğun sodyum hıdroksitle yıkamak, böylece mercan kırığının içinde olabilecek organik maddeleri kostik etkisi olan sodyum hidroksitle (lavabo aç :) ) uzaklaştırıyoruz. Bu yöntem aslında gıda sanaayinde de ağır kirlenmiş ekipman temizliğinde kullanılan bir yöntem. Fakat sonradan kumun çok çok iyi yıkanması , bulundugu suyun ph'ını değiştirmediğinden emin olunana kadar durulanması gerekiyor.
   
 7. Cihan Toprak

  Cihan Toprak

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  cihan toprak
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Özdemir bey ph metrenizi alıp kumun dibine sokarsanız o dediğiniz phları ölçersiniz .
  Tamponlama dediğimiz olay kumun oksijensiz bölgesinde oluşur .
   
 8. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Cihan bey anaerobik ortamda ortama oksijen girisi az oldugundan dolayi dogal olarak karbondioksit miktarida dusuktur(sanildiginin aksine), yani bu bolgede ph dususunun esas sebebi karbondioksit olmadigindan dolayi karbonik asit degil, anaeorobik mikrobiyel metobolitlerdir, yani asetik asit, laktik asit ve humik asit gibi organik asitlerdir. Bunun karbonat tampon sistemi ile yakindan uzaktan alakasi yoktur. Elbet bu maddelerde kalsiyum karbonat ile bilesik vererek laktatlari' asetatlari olustursada, bu durum ciddi taban malzemesi kaybi getirmez. Zaten bu ortamin aneorobik olmasinin sebebi bu bolgede meydana gelen sirkulasyon eksikligidir.
  sirkulasyon eksikliginden dolayi zaten bu metobolitler burada hapis kalir, bir yerede gidemez veya cok yavas bir sekilde yuzey suyuna katilir. Bu konuda en guzel ornek kalsiyum reaktorleridir, dusuk ph'a ve yuksek sirkulasyona ragmen cozulme bu durumda bile oldukca sinirliyken. Taban alaninda bu tur olaydan bahsetmek imkansizdir.
   
 9. Cihan Toprak

  Cihan Toprak

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  cihan toprak
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Özdemir bey jaubert veya Dsb leri hatta çamur filtrelerin inceleyin .
  Jaubertin plenumunu özellikle inceleyin . Kimse katkı kullanmayın
  o işi kum yapıyor demiyor (onu diyende var ama ben demiyorum) .
  O tarz bir tamponlama söz konusu tabiki
  değil . Dilerseniz sadece ikimizin anladığı dilde (teknik lisan) bende yazarım fakat bunun
  ikimizin egosu dışında forumdaki hobidaşlarımıza yararı olmaz . Anladığım
  kadarıyla sizi kesecek tek şey bir yabancının bunu onaylamasıdır .
  Boomer in paragrafının altına ben imzamı atarım .


  Reef Central Online Community - View Single Post - Does aragonite sandbed really help in maintaining Ca/Alk?
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Aslında bu mesajlar sonrası makaleyi tekrar okudum. Düşüncemi hobici dilinde yazmam gerekirse zaten suya tamponlama yapacak maddeler salmaz diye düşünmüyorum ama bunun gerekliliği noktasında endişelerim var. Şöyle ki; SPS-LPS ve hatta Soft mercan tanklarında kalsiyum, karbonat, magnezyum, potasyum, iyot, stronsiyum herkesin elinin altında var. Akvaryumda da 10 kg kum olduğunu düşünelim. Örnek olarak üstteki alıntıda mesajı yazdığım Fatih kardeşimiz 6 ayda kumun yarısının eridiğini biraz da iyi olduğu anlamında kullanınca alıntıdaki mesajı yazmıştım. Yani Powder tang balığı bir türlü olduramadı, Ph salınımı, ph salınımı derken balık kaybetti durdu. Dedim ki benim powder tang balığını sana veririm ama gelir akvaryumu görürüm kafama yatarsa veririm. Neyse gittik öyle olmaz, böyle yapalım derken ekledik ve besledi ve hatta sattı sonra bildiğim kadarıyla.

  Demek istediğim kumun yarısı eridi ama tamponlama gerçekleşmedi.Şimdi diyorum ki nacizane aklımla biz zaten erime sonrası suya salınacak bu maddeleri günlük veya haftalık akvaryuma giriyoruz madem o zaman neden kumum 1-1,5 yılda erisin bitsin? Hatta diyorum ki, mesela kalsiyum, kh vb girmesek bile yeni ürünlerden dozluyoruz, madem dozluyoruz neden kum eriyor veya kuma verilen para neden eriyor? Biraz daha kalsiyum vb dozlasak da kum kalsa nasıl olur?

  Sadece balık akvaryumu olsa, su değişimi yaparak gidiyoruz zaten kum da tamponlamaya destek olur deriz ve bu tarz kumlardan destek alsak daha mantıklı değil mi?

  Biyolojik yaşam ve minik kabuklu yaşam farkılığına şimdilik girmedim.:)
   
 11. Cihan Toprak

  Cihan Toprak

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  cihan toprak
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Temel bey endişelerinizi anlıyorum ve gidermeye çalışacağım .
  Akvaryumlarımıza elbette katkı giriyoruz yalnız girilen katkılarla iyonik
  dengeyi koruyormuyuz ? Örneğin mercan ve Coralin alg ana tüketim
  yapan canlılarımız olsun . Günlük 100 birim MG , 50 birim Ca , 3 birim
  kh , 2 birim P , 1 birimde 22 minör element olsun . Şimdi bu tüketimi karşılamak
  için ayrı ayrı Ca Mg ve karbonat dozladığımızda ne olur ?

  [video=youtube;mI52IyBtjp0]http://www.youtube.com/watch?v=mI52IyBtjp0&feature=player_embedded[/video]

  Videodada anlatıldığı gibi ne kalsiyum nede karbonat tek başına işe yaramıyor .
  Videoda özetle Kalsiyum ve karbonat bir arada bulunursa çökelerek kirece dönüştüğünden
  bahsediyor. Bu çökeltinin mercanlar için hiçbir faydasının olmadığına değiniyor. Mercanlar
  suda çözülü halde bulunan kalsiyum karbonatı kullandığını belirtiyor. Doğada ve akvaryumda
  bulunan kalsiyum ve karbonatın çökmeden bir arada bulunmasını sağlayan şeyinde magnezyum
  olduğuna değiniyor. Sonuç olarak magnezyum düşük ise kalsiyum ve karbonat düşüş eğilimindedir.
  Magnezyumu yükseltmeden bu iki parametreyi yükseltemezsiniz. Yükseltilse bile kısa süre sonra
  yine çökelecektir. Dışarıdan eklediğiniz her katkı bir bileşikdir ve ana malzememiz kalsiyum
  karbonattır (CaCO3) . Örneğin CaCl2 (kalsiyumklorür) MgCl2 (Magnezyumklorür) ve
  NaHCO3 (Sodyum bikarbonat) akvaryumda katkı olarak kullanılan ana madelerdir .
  Dikkat ederseniz kalsiyumda ve magnezyumda Cl2 (klorür) var karbonatada hidrojen
  (H) ve sodyum (Na) var bunları mutfağımızda artan maddeler olarak adlandıralım.
  Ana tüketim malzememiz yani ihtiyacımız kalsiyum karbonattır (CaCO3) . Bu arada
  tüketim esnasında gereken 2 birim P , 1 birimde 22 minör elementi karşılamayı
  es geçiyoruz . CaCl2 (kalsiyumklorür) MgCl2 (Magnezyumklorür) ve NaHCO3
  (Sodyum bikarbonat) sürekli tankımıza eklediğimizde istenmeyen maddeler ve eklemediğimiz
  maddeler sorunu ortaya çıkıyor .İşte buna iyonik dengenin bozulması diyoruz .
  Bunu sağlamanın kimyasal yolları var fakat en az 5 li bilgisayar kontrollü dozaj pompasına
  ihtiyacınız olur . Kısacası yapay yolla yapılan her uygulamanın doğal dengeyi yani iyonik dengeyi
  yakalayamadığını anlamış olduk .

  Şimdi doğada oluşmuş daha önceki canlı tüketiminin bir parçası olan M.kemiğinden veya fosilinden "azda olsa"
  iyonik dengeyi bozmadan katkı verebiliyorsak mutlu olmalıyız çünkü iyonik dengeye katkımız oluyor .

  Evet Temel bey biz bir nebze destek alıyoruz kumdan fakat sadece balık tankında değil özellikle tüketimin çok olduğu mercan tanklarındada alıyoruz .
   
  onurexs bunu beğendi.
 12. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Cevap: Mercan Kırığı ve Kumu

  Mekanizmayı bu kadar düzgün ve yalın olarak aktardığınız için ayrıca teşekkür ederim.
   
  Çağatay Utku bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş