1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercan Kurtarma 118

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Montimahir tarafından 12 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    nhtkmn, YIKIKTEMO, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bülent'le bir esnaf kardeşimizde yarısı çürümüş anemonlar gördük. Esnaf atacağım suyu bozuyor demişti alıp şansımızı deneyelim dedik. Makasla yarısını kestim ve kalanı bekledim.

Bildiginiz gibi bu anemon 3 adet oldu çoğaldı.

IMG_8232.jpeg

anemonvepicasso.jpeg

Pennywise, nhtkmn, TencoMelih ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Son fotodakiler mavi Bubble anemon mu üstad?

İlginç bir konu ve bir o kadar da müthiş...
    Tebrikler usta nerelerden bulursun böyle konuları:)

Montimahir bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    nhtkmn, TencoMelih, Montimahir ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Pardon konu mercan kurtarmaydı araya balık kaçtı.

Teoman abimin 1 cm bir octopus parçası kırılmış tabana düşmüş ve ezilmişti. Alıp çöpe atarken van munit demiştim. O mercan asagidaki devasa her yerinden uç atan octopus mercandır. Teoman abi kızma çok olunca doğaldır çöpe atmak. :D

img0816o.jpeg

nhtkmn, TencoMelih, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Bende de albino brain coral var. Aldığımda koyu yesil kahve pembe çizgili kötü!!!! bir rengi vardı. Özel yöntemlerle albino hale getirdim. Gayet güzel şişiyor yayılıyor. Çöpe atıyorum mu diyeyim??? Sanırım çöpe atılacağını duyması mercanları canlandıran bir yöntem :)
    118 imdatttt Brain Coral ım eski rengine nasıl gelir???

nhtkmn ve veysel bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tahir abi noktayı koydun, evet mercan ve annemonlar genellikle kurtulduklarında albino oluyorlar ve öyle kalıyorlar, bendekiler hiçbir zaman eski haline gelmedi ama yinede böylede güzeller...:)

Tapatalk ile Sesli Gönderildi

8. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Modelcilikte kullandığım sprey boyalarla ben onları bir güzel boyayım bari :)

veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bahsettiğim konuyu açan arkadaşımız da aşağıda ipuçlarını ve yöntemlerini sıralamış(sorumluluk uygulayanındır) :). Konuyu incelediyseniz, adam resmen mercan hastanesi kurmuş.

İlk iş hasta mercanın seçilmesi:

Akvaryumcum zarar görmüş mercanları kurtardığımı bildiği için, ithalatta sağlıksız gelen mercan olduğunda mutlaka arar. Bunlar genellikle; aşırı sıcak/soğuk ortam, paketlemedeki özensizlik gibi nedenlerden dolayı yaralanmış ya da ihracatçıların ümidi kestikleri için bedelsiz olarak yüklemeye ekledikleri canlılardır. Dükkânların bunları müşterilerine satamayacaklarını bildiklerinden, ithalat ile birlikte ellerinden çıkartmayı tercih ederler. Bazı ithalatçılar bilerek sağlıksız canlı siparişi yapabiliyor, bu nedenle alışveriş yaptığınız dükkânı iyi tanımanız ve dikkatli olmanız gerekli.

Hasta mercanın öncelikle ağız kısmı incelenmelidir. Ağız yapısının ¾ ‘ ü bozulmuş/eksik olan mercanın kurtulduğunu henüz görmedim. Ağzı dağılmış olan mercan, artık yolun sonuna gelmiş demektir ve ancak akvaryumcunuz size bedelsiz veriyorsa denemeye değebilir.

Mercanın herhangi bir bölgesi “jölemsi madde” ile kaplanmışsa uzak durun. Ayrıca mercanın üzerinde nasıl uzaklaştırılabileceğini bilmediğiniz herhangi bir parazit varsa (flatworm, redbug vs.) yine almamanızı tavsiye edeceğim. Emin olun, tedavisini bilmediğiniz ya da faydalı ilacınızın olmadığı bir zararlıyı sisteminize sokmak istemezsiniz.

Kurtarma tankınız:

Hepimiz sistemlerimizdeki değerlerin uygun ve sabit olmasını isteriz, bu “sabit değerler” hastane tanklarında çok daha önemlidir. Şahsen hasta mercanları normal sağlıklı mercanlardan daha kısa süre iklimlendiriyorum (15 dakika sıcaklık sabitleme). Çünkü ölmekte olan bir mercan poşetinde/kovasında kaldıkça durumu daha da kötüye gider. Bu nedenle bir an önce su değerleri daha iyi olan ortama aktarılmalıdır(ülkemizde birçoğumuz nedense mercan iklimlendirmesine hiç gerek duymuyoruz o yüzden bu tavsiye bizim için geçerli değil).

Hastane tankında, ölü ya da ölmekte olan mercan dokularına saldıracak “hermit yengeci” gibi leşçiller barındırmamalısınız. Bu leşçiller ölü mercan dokusunu tüketirken sağlıklı dokulara da zarar verebiliyor. Bu nedenle tankınızda özellikle yengeç türü canlılar olmasın. Benim hastane ya da karantina tanklarımda sadece salyangoz bulunuyor.

Yeterli donanım ve ilaç:

Yeniden belirteyim, mercanın üzerinde zararlılar varsa öncelikle onları nasıl uzaklaştırılabileceğini bilmelisiniz. Bunun için ekstra uygulamalar (ilaç, solüsyon vs.) ve zamana ihtiyacınız olabilir.

İlaçlardan başka; japon yapıştırıcısı, neşter, kesici aletler, cımbız vs. bulundurmalısınız. Ancak mercan kurtarmadaki favori aletim şüphesiz; şeritli testeredir. Bununla hastalıklı dokuyu (enfeksiyonun yayılma ihtimaline karşı biraz da sağlıklı dokudan) kolayca keserek mercandan ayırabilirsiniz. Parazitleri doğru olarak teşhis edebilmek için büyüteç, mikroskop vs. de kullanılabilir. Tüm bunlar tedavinin başarılı olması için olmazsa olmaz değiller, ancak tedavi sürecinde kesinlikle işinize yarıyorlar.

Banyo (dip):

Çoğu mercan, öncelikle “kötü su kalitesinden” dolayı hastalanmakta ya da ölmektedir. Hastalıklar, enfeksiyonlar, yaralanmalar ve parazitler ikinci plandadır. Tüm bunların tedavisinde, piyasada Lugol solüsyonu ve CoralRx gibi bilindik banyo çözeltileri bulunmakta, ancak ben tüm evlerde kullanılan Bayer markasının böcek ilacını kullanıyorum(marka belirtilmemiş).

Yarım litre tank suyuna 0,5 ml. böcek öldürücü ekleyip, 15 dakika boyunca banyo yaptırdıktan sonra, yine tank suyu ile ilacın etkisi geçene dek duruluyorum. Bu alışılagelmedik tedavi, mercana zarar vermeden üzerindeki tüm parazitleri öldürüyor. Böcek ilacı ile uğraşırken kutu üzerinde yazan tüm talimatlara uymalı ve çok dikkatli olmalısınız.

Ayrıca mercan üzerinde herhangi bir yosunlanma varsa; 10 birim tank suyuna 1 birim hidrojen peroksit çözeltisinde 20-30 sn. bekletiyorum. Bu yine hem sizin hem de mercanınızın sağlığı için çok dikkatli uygulanması gereken bir tedavi. Mercanda herhangi bir stres ya da olumsuzluk gözlemliyorsanız, banyoyu yarıda kesip akvaryuma geri koymadan önce yine tank suyu ile iyice durulama yapmalısınız.

Mercanın tedaviye hazırlanması:

Parazitleri temizledikten sonra “çok önemli” bir safhaya geliyoruz: Mercanın üzerindeki ölü dokunun ve açıkta kalmış fazla iskeletin (gövde), şeritli testere ya da muadili bir aletle ayrılması. Bunu yapmanız “yeni oluşan dokunun” daha sağlıklı şekilde, “yeni iskelet” oluşturarak yayılması açısından önemli. Toparlamaya başlayan Mercanlar, ölü iskeletin üzerine yeniden yayılmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle büyüme hızlandıkça bunu, yeni gövde (kalsiyum karbonat iskelet) oluşturarak yapmaları daha sağlıklı.

Kesme işlemi bittikten sonra, açıkta kalan dokuları Japon ya da muadili bir yapıştırıcı ile gövdeye tekrar tutturmanız gerekli. Bu işlem, boşlukta kalan sağlıklı dokunun tankınızdaki akıntı nedeni ile ana gövdeden ayrılmasının önüne geçmektedir.

Mercanı bir ay boyunca Hermit gibi leşçil yengeçlerden uzakta tutuyoruz. Hastalıklıların yanında, büyümekte olan dokuya da saldırmaları mercanı kesinlikle ölüme sürükleyecektir.

Karantina:

Kurtarmak istediğiniz mercan sayısı arttıkça, düzgün çalışan bir karantina tankına da ihtiyacınız olacak. Benim sistemimdeki hastalar, parazit banyosundan sonra genellikle bir ay boyunca bu tankta kalıyorlar. Herhangi bir sıkıntı olursa, tekrar tedavi edip bir ay daha karantinada tutuyorum. Bu süre mercanın durumuna göre 6 aya kadar çıkabiliyor.

İlk karantinadan sonra fazlalık olan ölü iskeleti kesiyorum ve tekrar banyo uyguluyorum. Herhangi bir olumlu yanıt alamazsam, aynı karantina işlemi aylık periyotlarla tekrarlanıyor.

Çoğu hobici için bu karantina uygulaması ayrı bir külfet gibi gelebilir, ancak emin olun çoğu parazit beklenmedik şekilde geri dönebiliyor ve bu durumlarda böyle bir sistemin hâlihazırda kurulu olması çok işinize yarıyor.

Besin:

Tedavi aşamasının ilk ayı boyunca, mercanları sanki fotosentez yap(a)mıyorlarmış gibi dışarıdan besliyorum(haftada üç kere).

Bunun için; Taze istiridye, deniztarağı, karides, bulabildiğim diğer deniz kabukluları, kırmızı/yeşil/kahverengi yosunlar, şeker ve sarımsak’ tan oluşan bir karışım yapıyorum. Mercanı bu şekilde ilk defa beslemek başlangıçta kolay olmayabilir.

Mercan dokunaçlarını açmıyorsa, ışıklar kapandıktan bir saat kadar sonra amino asit dozlayarak bir saat daha bekliyorum. Sistemdeki tüm akıntıyı kapatıyorum ve mercanın her bir ağzına suda kolayca batan balık yemi bırakıyorum.

Bu şekilde bir süre sonra mercan refleks olarak ağzını açıyor. Ağız hala açılmıyorsa, bu sefer mercanı bu özel yeminizle karıştırdığınız su dolu bir kaba alabilirsiniz.

Mercan besin alacak durumda değilse asla zorlamayın. Ağız eğer hava almak ister gibi sonuna kadar açıksa, yemi buraya doldurmayın. Koyacağınız bu yem, içeride çürüyecektir. Bu şekilde mercan da çürümeye başlayacaktır. Ayrıca yemi 30 dakika içinde tüketmiyorsa, fazlasını sifonlamanız gerekmekte.

Işık ve akıntı:

Hasta mercanı çok düşük akıntı ve yine çok az ışık alacak şekilde yerleştirin. İyileşme belirtilerini gördükçe, yerini yavaş yavaş daha iyi akıntı ve ışık alacak şekilde değiştirebilirsiniz.

İlginç bir anekdot:

Bir başka bir akvaryumcu, sağlıklı görünmeyen mercanların üzerine çok az miktarda “KENT Essential Elements” ürünü sıktığını söylemişti. Genelde bu rastlantısal önerilere pek kulak asmam, ancak ben de denemek istedim. Karantina tankımda tüm akıntıyı durdurarak her mercana haftalık 1 ml. olacak şekilde bu üründen sıktım.

Tabi ki bir mucize beklememek lazım ancak bu uygulamayı yaptığımda, ümidimi tamamen yitirdiğim mercanlardan bazıları şaşırtıcı şekilde daha uzun dayandı, bazıları ise tamamen iyileşti. Tek bir mercanı iyileştirmek için bu işleme gerek olduğunu düşünmüyorum ancak elinizde böyle bir ürün varsa denenebilir( Bu ürünü İstanbul’ da bir petshop sitesinde bulmuştum ancak bir kere aldıktan sonra bir daha stoklara girmedi, ben farklı bir şekilde fitoplanktonlar için kullanıyordum).

Bunun ne şekilde işe yaradığından kesinlikle emin değilim, belki de benim karantina tankımdaki iz element eksikliğinden kaynaklanmaktaydı. Fakat şuna söylemeliyim ki mercana direkt püskürtmek, tüm tanka dozlamaktan kesinlikle daha faydalı oldu. Ürün suda çok çabuk bir şekilde dağılıyor bu nedenle faydası konusunda halen kararsızım. Bu şekilde değişik bir tecrübesi olan varsa duymak isterim.

Son not:

Her resif tankında olduğu gibi burada da “sabır” çok önemlidir. Öncelikle ölmekte olan bir mercanı kurtarmak insana güzel duygular yaşatabiliyor. Tabi her tedavi başarılı olacak diye bir kural yok, ancak bu kayıplardan yeni dersler çıkartmak ve öğrenmeye devam etmek, ileride çok daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Evet arkadaşın tavsiyeleri ve tecrübeleri bunlar. "Uygulamalardan Portal ve yazarlar sorumlu tutulamaz" diyerek videolar ile kapatalım. Ayrıca konudaki fotoğraflara baktığınızda mercanların geri dönüşlerinin muhteşem olduğunu görebilirsiniz.

Benden de bir not olsun; ölen Fungia' larınızı (Plate Coral)asla atmayın, tankta bırakın. Aylar sonra bir sürü minik sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Beril olcay, Pennywise, nhtkmn ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biraz kurcalama, deneme, araştırma, yapma ve bozma merakları yüzünden bu adamları seviyorum...bana benziyorlar ondan sanırım.temo25 Reef central'de yazacam artık, biraz gazımı alsınlar.:koptum:

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Daha önce bir konuda bende sps ler ile ilgili görseller yayınlamıştım, hayata geri dönüş diyerek.Ölü diye esnaftan aldığım mercanlar tanka girince toparlayıp, büyümeye başlıyorlar.Ancak bunda benim bir katkım yok, sadece benim tank şartlarının esnaf tank şartlarından daha iyi düzeyde olması bunu sağlıyordu.
    Linkteki arkadaş ise bu işe baya baya merak salmış, lps türlerini su şartlarına bırakmayıp birebir müdahale ederek hayata bağlanmasını sağlaması gerçekten hoşuma gitti.Bir frag tankım olsaydı bende bu tarz işler içerisine girerdim, ancak resif tankının içinde çok zor.
    Yaptığın paylaşım için teşekkürler Mahir, bilgiler ışında en azından ölmeye başlamış mercanlara müdahale etme adına bir çok bilgi verilmiş.Tilkileri değilde bilgileri okuyanların işine yarayacağını ümit ediyorum.;)

Montimahir ve veysel bunu beğendi.
  12. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Mercan kurtarma 118 mi?
    MErcan kurtarma imdat Polip im ışığa yöneliyor hafif ağzını acıyor fakat fakat yinede açmıyor muhrooun rengi yesilden ten renginde döndü Mercan kurtarma imdat bunu nasıl düzeltecem?:p

Sayfayı Paylaş