1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercandaki kahverengileşme sorunu. Hızla ilerliyor

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde berkal tarafından 3 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Merhabalar,
    2 gün önce hiçbirşey yok iken, dün kahverengileşme başladı mercanda. Bugün ise ortasında siyah bir delik oluşmuş onu gördüm. Sorun ne olabilir? İçten ölmeye mi başladı? Su değerlerim normal, diğer mercanlarda bir sıkıntı yok. Balıklar gayet iyi ve hareketli. Herhangi bir müdahale su değişimi vs de gerçekleşmedi 2 gün öncesinde.
    Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu sorun tam olarak su değerleri ile ilgili değil, zaten açma şekline bakarsak mercan da sudan çok şikayetçi sayılmaz. Bu sorun Kahverengi jöle RTN gibi geliyor bana. Bulaşıcı olduğunu söylemek mümkün. Tedavi aşamaları sonrasında mercan düzelse bile genelde mercanlar büyük hasar alarak atlatır veya atlatamaz. Karantina tankında kloramfenikol grubu antibiyotikler kullanılabilir. İyot banyosu bilinen bir yöntem ama mercanlar ciddi hasar alıyor ben bunu önermem. Tatlı su banyosu diğer yöntem ancak günlere yayarak yapmak gerek ve her banyo sırasında gördüğünüz o delikten şırınga ile su çekip atmanız gerek, bunda amaç içerideki kötü suyun temiz su ile yer değişmesini sağlamak.

berkal ve veysel bunu beğendi.
  3. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Diğer mercanlara da bulaşma ihtimali var mı o zaman? :/ Tatlı su banyosunu kaç dakika önerirsiniz?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet bu ihtimal var, bu yüzden karantina tankına alınması ve orada tedavi bence ilk tercih olmalı. Karantina tankında kloramfenikol grubu antibiyotik kullanıp ilave olarak da günde 2 dakika tatlı su banyosu ile delikten pis su çekerek atmak şekilde bir tedavi denenebilir.

ka2n ve Pennywise bunu beğendi.
  5. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Mercanı komple tatlı suya daldırmayın kurtaramazsınız
    Hobiye ilk başladığımdaki tecrübelerime dayanarak söylüyorum bu mercana muhtemelen kurt musallat olmuş gece izleyin

Sayfayı Paylaş