1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercanları Akvaryuma Koymadan Önce Yapılması Gerekenler...

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 6 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhabalar;
    Akvaryum hobisinde en zevkli şeylerden biridir yeni mercan alıp akvaryuma koymak. Onun hazzı inanılmazdır. :) Ama akvaryuma yeni canlı koyarken sadece o canlı gelmeyebilir bazen. Üzerinde birçok canlıyı da beraberinde getirir. Bunlardan bazıları yararlı bazıları da zararlıdır. Bunları tek tek elimizle ayıklama imkanı olmadığı için bazı önlemler almak gerekir.

Bunlardan bazıları aiptasia,tube worm, nudibranch, bristle worm v.b.
    Canlıyı alırken alabileceğimiz en basit önlem kayasında aiptasia olup olmadığını araştırmaktır.

Ayrıca firmalar bu konu hakkında bir çok ürün çıkarmaktadır. Bunlardan benim bildiğim "Coral RX". Bu bir solüsyon. Aldığımız mercanı kayasıyla beraber bu sıvıya batırarak zararlı canlılardan kurtulabiliyormuşuz. Firma ürünün tamamen doğal olduğunu ve zararlı hiç bir kimyasal içermediğini belirtiyor. Ne kadar sağlıklı olduğunu bilmediğim için sizlere danışmak istedim. Bana mantıklı bir ürün gibi geldi. Ürünün videosu da burada.

[video=youtube;FoX1-dFppYQ]http://www.youtube.com/watch?v=FoX1-dFppYQ&feature=player_embedded[/video]

Sizlerin canlı alırken aldığı önlemler nelerdir? Bunları burada paylaşırsak herkes için faydalı olur. Çünkü yurtdışındaki forumlarda da görüyorum ki mercanla birlikte gelen zararlılar yüzünden akvaryumlar bozuluyor. Bu tür şeyleri yaşamak elbette istemeyiz.

Konu ve ürün hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla...

reis, brkfrt, fth-94 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK
    Cevap: Mercanları Akvaryuma Koymadan Önce Yapılması Gerekenler...

Görkem geyet yaralı bir konu olmuş teşekkürler.

3. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Mercanları adapte etmeden direk akvaryuma koyanlar var en azından balıklar kadar sıkıntılı olmuyorlar.Yani kendimiz adapte etmek varken ürün kullanmak sadece cepten para çıkmasıdır ama çok özel ve çok zor tür mercanlar için bir şey diyemem.

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Olay adaptasyon değil yalnız, üzerindeki zararlıları yok etmek.

5. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Yani şöle bir durumda var üstünde zararlı canlıyı aiptasia varmı yokmu kontrol edilebilir yinede benim dediğim çıkıyor ortaya zararlı canlı dolu mercanı alcam üstüne de ürün alcam ekstra para bunlar,o mercanı satın almamak zaten hiç zararlı canlılara bulaşmamak demektir.

6. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Ama yararlı canlılarada bulaşmamak demektir ve en önemlisi seyir keyfine ulaşmamak değildir.:ay:

7. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Benim demek istediğimde bu Ömer herşeye mudale dışardan yaparsak bu işin doğalığı ölür aiptasia gördüm mü sıcak sula şırıngala öldürüyorum bunun gibi bir sürü çare var.Ben her ürüne para harcamanın zararını gördüm oyüzden uyarıyorum bu ürüne para verceğimize alcağımız canlıyı detaylı inceleriz.

8. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Hocam bu konuda haklısın.

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Görkem bence al ve kullan .:heyo:

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel paylaşım Görkem. Videoyu bugün mercanları eklemeden önce izleseydim keşke.:ay:

11. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Mercan alacak kişilerin işine yarayacaktır mutlaka; ama Türkiye de satışı varmı bu sıvının ?

12. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Evet var. 1 oz. fiyatı 65 TL. 1 oz. kaç litre bilemiyorum. :)

Mutlu Bey siz olayı tam anlamamışsınız. Zararlı canlı olan mercanı farkında olmadan alabilirsiniz. Kimse gidipte bilerek üzerinde zararlı canlı olan mercanı almaz. Zaten çoğu zararlılarda mercanı alırken size görünmezler. Siz ekstra bir harcama olarak görüyorsanız tabiki almazsınız. Benim burada bu ürünü size sunmamın amacı bu tür ürünlerin olduğu ve akvaryuma mercanı sokmadan önce bu tür önlemlerin alınabileceğidir.

Saygılarımla...

fth-94 bunu beğendi.
  13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Denenebilir bence. Sonuçta gözle göremediğimiz canlılar bu gelen kayalarla akvaryuma giriyor. Akvaryuma girdikten sonra akvaryumu baştan kurdurtmaya kadar giden sorunlar çıkabiliyor. Bence değer.

14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Mercanlar zaten oturmuş akvaryumlara koyulabilecek canlılar olduğu için; bahsi geçen yararlı canlılara üzülmemek gerekir bence. Video daki son hamle olan tuzlu suyla yıkama gerçekten katkının mercandan tamamen arınmasını sağlıyor ve bu katkı mercana hiçbir zarar vermiyor ise güzel olmuş denemek gerekir. Bir de anlamadığım nokta şu; uzaklaştırılan zararlılar ölüyor mu yoksa sadece sevmedikleri bir madde ile ortamdan mı uzaklaştırılıyor? Eğer sadece ölüyorlarsa içeride kalan ölü canlıların akvaryuma yük getirebileceğini de unutmamak lazım.

fth-94 bunu beğendi.
  15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Görkem peki bu sıvı aptasia lar içinde işe yarıyormu ?

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Güzel bir yere parmak basmışsın abi. Ama mercanla gelen kaya kocaman olmadığından ve barındırabilceği canlılar tahmin edilebilir az çok. Bunlarda aşırı bir yük getirmeyeceğini tahminediyorum. Ama elbette azda olsa bir yük getirir.

17. yavuzist

yavuzist

İsim:
    yavuz can

arkadaşlar bu ürünü istanbulda nerede bulacağımı araştırırken bu konuya denk geldim. ben bu ürünü geçen sene bi arkadaşıma amerikadan getirttim kullandım ve bitti doğrusunu söylemek gerekirse benim gözlemlediğim kadarıyla çok etkili bi ürün diyebilirim, özellikle mercanlardaki flatworm,nudibrench ve bi dolu yaratığı mercan üzerinden döküyo, bir arkadaş sormuş galiba öldürüyomu yoksa döküyomu die, yaratıklar ölmüyo zaten mercan ı dip suyundan çıkarıp duruladığımda pis suyun içinde bütün yaratıklar hareket halinde görünüyo:) google da gezerken bi sitede bu ürünü buldum fakat şuan o sitenin adını vermim reklam olmasın fakat google a ürünün adını yazınca çıkıolar fiyatlarınıda baya iyi geldi bana 30 ml şişe 40-45 tl civarı.

herkeze bol tuzlu günler....

18. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Benim Fikrim,

Mercan zaten kendını bellı edıyor, alıştırma usulu gelen kovaya damlama degılde bardakla yada su hortumunu ısetmektır, zararlı canlılar konusuna gelınce aıptasıayı gorememe sansınızda var kayanın gozeneklerınde dahı oluyor oyle nalet bır canlı, bakterıler ıse zararlı bakterı olsa o mercanı hasat ederler dıye dusunuyorum elhamdurullah bugune kadar mercanım patlamadı benım tavsıyem akvaryumcudan degılde hobıcıden almaktır...

Sayfayı Paylaş