1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercanları Neden Beslemeli veya Beslememeliyiz

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde Onurs tarafından 21 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Çok güzel anlatmış abimiz akvaryumda zooplankton popülasyonunu nasıl arttırabilirim ki mercanlar için gerçekten işe yarar bir doğal beslenme kaynağı oluşabilsin sorusu geliyor akla.

Burcu, PlusAkvaryum ve ka2n bunu beğendi.
  2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Onur abi o sorunn herkesin akl8ına gelmesi için önce Türkçe çevirisini koyman gerekiyor altına.

3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Devlet bize çeviri yapmiir:)
    Zaman olursa yaparım tabiki ama herşeyide devletten beklememek gerekir :)

4. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Konu çok iyi ama ilerlemedi maalesef. Gözlem yok mu hiç arkadaşlar, el atalım biraz. İyi kötü demeden aklınıza gelen veya bir şekilde ilginç durumla karşılaştığınız tespitleriniz üzerinde fikir yürütebilirsek eğer, iyi bir şeyler ortaya çıkabilir.

Mercanlarımızın büyük bir kısmı kalsifikasyon işlemini gerçekleştirebilmek için fotosentez+planktonik beslenme ile enerji ihtiyaçlarını karşılıyorlar bildiğimiz üzere. Fotosentez konusu bizi çok kısıtlıyor çünkü doğal ortamda Güneş gibi bir enerji kaynağına sahip mercanlar, akvaryumlarımızda en fazla metal halideler ile bu işlemi gerçekleştirmeye çalışıyorlar fakat haliyle bu da bir yere kadar. Dolayısıyla planktonik beslenme tarzı bana göre daha bir ön plana çıkıyor. Neticede büyüme evresine giren bir mercan gövde yapısını oluşturabilmek için enerji ihtayacını bir şekilde karşılamak zorunda. Zooplankton olayının akvaryum ortamında ne şekilde çoğaltılabileceği ile ilgili benim çok net bir görüşüm yok fakat bu ihtimalin kafama yatmaması için kendime göre görüşlerim var. En basitinden tüketebilecekleri besini bulmakta güçlük çekeceklerdir şeklinde düşünüyorum.(Fitoplankton). Bu yüzden eğer biz Zooplankton'dan konuşacaksak eğer, öncelikle fitoplankton olayını ele almalıyız diye düşünüyorum. Hal böyle olunca da maalesef içinden çıkılmaz bir hal alıyor bu durum.

Belki şöyle olabilir ; rutine bağlanmış şekilde su değişimleri denizden çekilerek ve tuzluluğu ayarlanarak yapılırsa bir nebze de olsa kültür aşılama olayı gerçekleşebilir. Havalar ısındığında sırf bu yüzden bazı denemeler yapmayı bile düşünüyorum. Denizden su çekmek daha rahat olur o zaman.

ka2n ve Pennywise bunu beğendi.
  5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Aslında konunun ucu çok açık.
    Hangi mercanlar beslenmelidir hangilerinin ek besine ihtiyaçları yokturdan başlamak lazım.
    Ne ile beslemeli de hangi tür diye ayrılmalı

Sayfayı Paylaş