1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercanların üzeri küf rengi oldu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde savcı tarafından 15 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. savcı

savcı

İsim:
    Şenol AVCI
    Merhaba,
    Akvaryumum 75x35x50h içinde 3 lepistes 3 kılıç 2 melek 2 çöpçü var.Bitki olarakta 5 kök saz var.

Dış filtre ile filtreleme yapıyorum. Dönüş suyunu ise kendi yaptığım şelaleden tanka veriyorum. Düşüncem akvaryum oturdukça balık ve bitki eklemekti.Akvaryumu kuralı yaklaşık 3 hafta oluyor.Geçen hafta sazların cansız olmasından dolayı ışık ekledim.Mevcutta 15 Watt grolüx floresan vardı.Bunun yanına 18 Watt osram açık sarı, gün ışığına yakın floresan ekledim.Sonra iş için şehir dışına çıktım. 5 sonra geldiğimde sazlar canlanmış fakat mercanların üzeri küflenmiş gibi kararmıştı.Ben ışığın fazla gelerek mercenların üzerinde oluşan organizmaları yaktığını düşünüyorum.Sizlerin düşünce ve tavsiyelerinizi almak isterim.
    Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar,
    Mercanlardaki kararmanın fotoğrafınıda eklemeye çalıştım.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercanlar ışık doğru da olsa yanlışta, az da olsa çokta bu şekkilde tamamen kaplanacaktır bundan kaçış yok. Tuzlu su akvaryumlarında dahi bu ölü mercanlar böyledir ve zaman zaman çıkarıp çamaşır suyunda bekletilerek beyazlatılır ve iyice durulanır. Bu yüzden artık pek tercih edilmiyorlar.

Zaten beslenen tür itibari ile canlı doğuran akvaryumuna yakışacağını düşünmüyorum. Fakat heves edip almışsınız sanırım hayırlı olsun. Bu şekilde görmeye alışın derim.

3. savcı

savcı

İsim:
    Şenol AVCI
    Teşekkürler.
    Ben alg olabilirmi, veya bakteri oluşumunda bir çökmemi yaşandı diye de düşünmüştüm ama, anlaşılan görüntüye alışıcaz veya mercanları çıkaracağız.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Diyatom oluşması başlamış ölü mercan üstünde ve bu çok çok doğal. Alg zaten ama diyatom dediğimiz başlangıç aşaması bu görünen şimdilik. Mercan değil yeni bir taş eklerseniz de yine başlangıçta aynı görüntü oluşur ve zamanla kahverengi görünüm ince yeşil yosun tabakasına dönüşür.

Sayfayı Paylaş