1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercanlarda ışık ve akıntı etkisi (açık kapalı mercanlar)

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde U.Uçar tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Merhabalar...

Sayın hobiciler, çoğumuzun bildiği gibi, akvaryumlardaki ışık ve akıntının mercanlar üzerinde etkilerini tankımdan bir kaç foto ile paylaşmak istedim.Sizlerde tanklarınızdaki mercanların açık kapalı hallerinin fotolarını paylaşırsanız bu başlık altında hobiye yeni başlayan hobicilere katkı sağlar diye düşünüyorum.Aynı canlıların fotoların kapalı olanları ışık ve akıntı kapalıyken yada yeni açılmışken, açık halleri ise ışık ve akıntı bir kaç saat açıkken çekilmiştir.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Ufuk abi. Akıntı farkını sabit canlılarda açma konusunda ben kendi akvaryumumda anlayacağımı sanmıyorum ama elimden geldiğince açık ve kapalı hallerini mercanların çekerim.

Bu arada akvaryuma birçok angel eklemeye başladım sanırım mercanları azaltacağım baya.

Ellerine sağlık her zamanki gibi güzel görüntüler.

3. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR

Teşekkürler Temel, diğer hobicilerde paylaşabilir mercanların hallerini.Anemon olur, mushroom olur, polip olur, LPS olur .Mesela anemon 10 cm çaptan ışıklar açışdığında 25 cm çapa çıkar, mushromlar kayada tek tük gözükürkerken açtığında kayayı komple kaplar hatta taşar aynı şeyler diğer canlılar içinde geçerlidir.

Angel türlerini ekleyeceksen mercan türlerini sınırlayacaksın dediğin gibi ama olsun güzel bir marin akvaryumu olsun soğutucu almanada gerek kalmaz.Ayrıca reef zevkini de full kaplı nano resifte yapabilirsin örneğin 60x50x40(h) cm ölçülerinde, çokta güzel olur ama sabırlı olacaksan öyle bir kaç ayda yada yılda bozmayacaksın karar veririsen. :heyo:

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ufuk Bey çok güzel resimler bunlar. Bayıldım mercanlarınıza. Paylaşım için teşekkürler.

Saygılar...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de fotoğraflamaya çalıştım bazı mercanların kapalı ve açık hallerini. Bazıları zaten açık kapalı farksız, mesela anemonlar, leatherlerin biri gibi.

-----------

----------

---------

Açıp kapamada fark görmediklerim; Diğerlerini açık kapalı yakalayınca paylaşacağım.

6. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Cevap: Mercanlarda ışık ve akıntı etkisi (açık kapalı mercanlar)

Merhaba Ufuk bey,
    Geçen sene açmış olduğunuz bu konu benim açımdan çok faydalı oldu. Çok teşekkürler. 20 yıl tatlı su akvaryumu ile ilgilendikten sonra 15 gün önce suya tuzu ekledim. Aşağıda sizin eklediğiniz bir fotoğraf ilgimi çekti. Leather coral olduğunu zannettiğim ( çünkü aynısını bugün aldım ) fotoğrafta, palyaçonun onu host olarak kullandığını hayretle gördüm. Bende de 2 adet percula olduğu için acaba benimkiler de girer mi diye merak ettim ve size sormanın doğru olacağına karar verdim. Lütfeder bu konu hakkında bana bilgi verirseniz çok makbule geçer. Şimdiden çok teşekkürler. Selamlar...

7. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Merhaba Ufuk bey,
    Geçen sene açmış olduğunuz bu konu benim açımdan çok faydalı oldu. Çok teşekkürler. 20 yıl tatlı su akvaryumu ile ilgilendikten sonra 15 gün önce suya tuzu ekledim.Yukarıda sizin eklediğiniz bir fotoğraf ilgimi çekti. Leather coral olduğunu zannettiğim ( çünkü aynısını bugün aldım ) fotoğrafta, palyaçonun onu host olarak kullandığını hayretle gördüm. Bende de 2 adet percula olduğu için acaba benimkiler de girer mi diye merak ettim ve size sormanın doğru olacağına karar verdim. Lütfeder bu konu hakkında bana bilgi verirseniz çok makbule geçer. Şimdiden çok teşekkürler. Selamlar...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Perculaların host edinme seçimleri değişkendir. Bazıları xenia seçilebilir, bazen Leather seçilebilir veya benzer octobus coral gibi mercanlar kabul edilir ama asıl edinmesi gereken anemon türlerine mesafeli kalırlar. Bazıları da anemondan başka konak tercih etmez. Kısaca balığın karekteri, doğal ortam bölgesi ve akvaryum ortamı belirleyicidir. Sizin böyle bir hedef ve beklentiniz olmamalı, olursa da çokta sevinmemeli seçilecek mercana göre çünkü zarar verdikleri de olur konak seçilen mercanlara.

Sayfayı Paylaş