1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

MERCANLARIN DURUMU HAKKINDA

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde eren41 tarafından 28 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ
    2 gün önce blue tangimin mercanlara vurması sonucu biraz debelenerek tanktan cıkarttım tabi bu süre zarfınd 1 saat kadar mercanlar kowada bekledi kayalar yer değiştirdi su bulandı neyse sonra ertesi gün mercanların durumu suandaki aticağim resimler gibi

1200 mg 470 ca 6.7 kh 1024 tuzluluk nitrat sıfıra yakın

balıklarımda hiç bir dert sıkıntı yok 1 CHELMON 1 BROWN TANG 2 FİRE FİSH 2 PLAT PALYACO MEVCUT

magnezyum ve ca düşük fakat zaten 1 aydır düşük ama mercanlar efsane derecede acıyorlardı başına gelen varmı ?

Ekli Dosyalar:

2. utkufk

utkufk

İsim:
    Utku
    Genel olarak degerleriniz cok dusuk, o magnezyumda kh ve ca'yi yuksek tutamazsiniz zaten. Ama tanktaki degerler zaten boyleyse mercanlarin kasmasinin nedeni ondan ziyade strestir. 1 gun daha bekleyin yavas yavas acmaya baslarlar. Bir de suda amonyak yapmis olabilirsiniz eger kayalari cok oynattiysaniz.

3. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ

tek şüpheledniğim amonyok zaten değerler düşük farkındayım mg aldım zaten ama o düşük mg de bile cok iyilerdi kayalar oynadı yerinden malessef 2 gündür bu haldeler bakalım 2 g ün daha beklicez sanırım

4. %15-20 su değişimi yaparsanız, hem MG-KH değerleriniz biraz toparlar (Tuzun değerlerine bağlı), hem de amonyak var ise biraz gidermiş olursunuz. Çabuk toparlaması için suyun az miktar bakteri de atılabilir su değişiminden sonra. MG-KH ı katkıyla çok hızlı yükseltmeyin, canlılar zaten bir şeyden rahatsız olmuş, rahatsızlıkları artmasın.

5. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ

dün %10 su değiştim arka arkaya değişmiyeyim dedim o yüzden beklmeye aldım

6. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    Geçmiş olsun. Amonyak ve stres gibi gözüküyor. Bu gibi durumlarda DIY BALİK KAPANİ YAPABİLİRSİNİZ.1 lt pet sisenin kapağın az altından kesip, kesilen kısımında kapak kısmını kesip iç içe koyun. Pet sise su dibine batacak şekilde yan koyun içine ufak karides tarzı besinler ile. Ve pusuda bekleyin... kesin deneyin canlılarınız bu şekilde strese girmez amonyakta çoşmaz.

Jeddite bunu beğendi.
  7. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ
    denedim hocam :) blue tang kaya altına yattı direk bi dahada cıkmadı malessef artık ol
    an oldu simdi beklicez sanırım

8. utkufk

utkufk

İsim:
    Utku
    Karanlikta yakalanmayacak balik yok. Hatta isiklar kapandiktan sonra 4 saat bekleyip birden isiklari yakarsaniz 2 3 dakika boyunca sok oluyor canlilar. Bu sekilde elimle bicolor angel yakalamisligim var. Ama isik acmak ekstra stres tabii.

9. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ
    4 GÜN OLDU HERHANGİ BİR iyileşme yok anlamadım gitti bu işi 30 litre su deiştik her gün af vitaly np pro damlatiyorum.. tuz olarak aquaforset kullanıyorum bu durum daha ne kadar sürücek gördükce insan uyuz oluyor

10. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ

1 haftada 50 litre su değişimi yapildi aquaforset tuzu ile 1 tüp bakteri kültürü eklendi akabinde ZEOLİT VE KARBON SUMPA koyuldu acanlar cok kötüydü suanlık 1 tanesi hariç hepsi açmaya calısıyor tankın genel görüntüsü bu yönde

11. utkufk

utkufk

İsim:
    Utku
    Test yapabildiniz mi? Son degerler nasil nitrat,fosfat,kh,ca ve mg?

12. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ
    1200 mg 450 ca 6.8 kh nitrat 10 fosfat testim yok malessef

13. utkufk

utkufk

İsim:
    Utku
    Nitrat daha once sifira yakin diye yazmissiniz. Su an 10'a ciktiysa bir ara amonyak yemis canlilar, o amonyak simdi nitrata donmus diyebiliriz. Mg hala dusuk ama su degisimine ragmen, AF tuzun mg degeri yuksekti diye hatirliyorum. Mg katkisi alip 1300'lere cikarin bence ilk etapta, iyonik denge bozuk cunku bu degerler ile. Kh da 450ca icin biraz dusuk, 7,5 civarinda tutmaya calisiraniz tehlikeli sinirdan uzaklasmis olursunuz. Zamanla acacaktir canlilar, LPS'ler bir kapandi mi suruyor geri acmasi.

14. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ
    evet şimdi günlük magnezyum giriyorum conchlarım öldü conch sparişi verdim.. 50 litrede 5 yıllık aqua reef centerdan su alıp değişim yapicam tekrardan

15. utkufk

utkufk

İsim:
    Utku
    Eren bey omurgasizlar mg degisikliklerine cok hassastir, yavas yavas arttirin magnesiumu.

16. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ
    evet sanırım ondanda oldu şuan aquareef center burak kardeşimden 80 litre su alip hazır lps **** tankından su deişimi yaptim

17. eumite

eumite

İsim:
    Ümit Eskici
    Gecmiş olsun sizin bakteriyle igili bir probleminiz gozuk müyor neden kullanılmıs su tercih ediyorsunuz.Bakteri ihtiyacınız yoksa Hiç bir akvaryumun suyu sizin yeni hazırlayacağınız sudan iyi olamaz.

18. eren41

eren41

İsim:
    EREN BÜYÜKYILMAZ
    hocam sorun conchlarım öldü ve mercanlar tamamen kapatti kendini bu sürede 10 günde zaten 50 litre su değişimi yapip direk bakteri kültürü kırdık suya ama yinede **** tankından su alip bakteriyi çoğaltmak amaçlı sistem suyunu 80 litre kadar değiştik faydasınıda 1 günde gördüm buuble coral hemen canlanmaya başladı 1 haftada inş düzelirler

19. eumite

eumite

İsim:
    Ümit Eskici
    İnsallah düzelir.

eren41 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş