1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Merhaba Akvaryum Hakkında

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Burak23 tarafından 4 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Arkadaşlar İyi Geceler...
    Aranıza daha yeni katıldım.Birkaç sorum olacaktı:
    Şu an 80 cm'lik akvaryumumda 1E3D Yunus besliyorum.Yavru alıyorum, bu yüzden yeni bir akvaryum yaptırmaya karar verdim...110*50*60 boylarında bir akvaryuma 200TL'ye yapıyorlar.Fiyat sizce nasıl?Bir de Yeni Akvaryumda Tropheus beslesem yunuslarla olur mu ?

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşım kıyas gibi olmasın ama ben 120 litrelik bir akvaryumu 70 TL yaptırdım. Şimdi düşünecek olursak 333 litre gibi bir akvaryum düşünüyorsun. Düz hesap güzel bir oran orantı 194 TL geliyor. Cam kalınlığı kaç cm ama 120 litre gibi olmayacağından cam kalınlığınıda eklersek ve silikonuda düşünürsek hatta işçiliğide eklersek benim aldığım fiyata göre iyi bir alışveriş oluyor. Ama litre artınca dahada kolay oluyor camları kesmek derdi kalmıyor camlar parçalara ayrılmıyor gibi düşünebiliriz. O yüzden bana göre iyi bir fiyat gibi geldi. Ama litre artınca fiyat ortalaması biraz daha düşüyor. 80 litrelik akvaryum 80 TL iken ben 120 litreliği 70 aldım 200 litrelik 100 TL idi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Hmm..Teşekür Ederim...Peki Yunuslerımın yanına 1E2D Tropheus alsam olurmu ? Arkadaşım satıyor.Ağızlarına yavru aldıklarını bile gördüm.3üne 100 Tl istiyor.Tropheuslar sarı bant olanlardan..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldiniz öncelikle. Fiyatı bende uygun buldum açıkcası. Kaliteli ve güvenli malzemeden yapılmışsa normal. Yunus balıklarıyla tropheus ayrı göllerin balıkları olsalar da bir arada kesinlikle olmaz değil ancak beslenme konusunda dikkat etmek gerek. Bunun yanında Hacimle orantılı sayıda tropheus eklemeniz gerek ve tabi hiyerarşi için tropheusların dişi erkek oranıda önemli.

5. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    110-50-60 akvaryuma 1E3D Yunus ve 1E2D Tropheus olurmu?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence toplam sayı olarak çok uygun ve dişi oranlarıda normal. Dikkat edilmesi gereken ayrı gölün balıkları olmaları münasebetiyle beslenme şekilleri. Konu derin tabi aslında çünkü tropheuslar daha sert ve yüksek Ph değeri isteselerde akvaryum ortamına alışmış türlerde sorun yaratacak boyutlarda olmaz. Yunuslar ayak uyduracaklardır orta değer su koşullarına.

7. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Evet, Ph Seviyesini nasıl ayarlıyabilirim ?
    150 tane yunus yavrum sularını değiştirdiğim için öldüler..Akvaryumcuya sorduğumda Ph seviyesindendir dedi..

dişi yunusumun resmi..Telefonla çektiğim için net değil..

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi şöyle düşünmek gerek; 150 adet yunus yavrusunun suyunu nasıl ve ne şekilde değiştirdiniz bilemiyorum ve yine yavruların kaç günlük olduklarıda bu konuda önemlidir. Akvaryumlarda Ph değeri sürekli düşme eğiliminde olduğu için su değişimleri önemli bir tamponlama yapar. Yani su değişimlerinde Ph değeri yükselir ama eğer çeşme suyu kullanılmış ise ortala 7 olan Ph değeriyle arada aşırı yani toplu ölüme sebeb olacak fark oluşacağını düşünmüyorum. Değişim miktarının ne olduğu, değişilen suyun doğruluğunda sorunu aramak daha yerinde olurmuş bana göre o dönemde.

Ph değerini artırmanın farklı yolları vardır ama Ph değerini kimyasal sıvı veya maddeler ile yükseltmek uzun vade de akıllıca olmayabilir. Tropheusların rahat edecekleri ortalama Ph değerini 7,5 -8 olarak verebiliriz. Bu değerleri zaten düzenli su değişimiyle ve az da olsa tamponlayacak olan mercan kırığı kumu ve yine bol oksijen ile yakalayabilirsiniz. Bu değerlerde yunuslarda sorunsuz yaşacaklardır.

Fotoğraf net değil ve ağzı dolu gibi geldi bana.

9. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Evet Yavrularımın annesi...

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yunuslarla tropları bir arada beslemeyi düşünüyorsanız mecburen bitkisel yemle besleyeceksiniz balıklarınızı. Kısa vadede olmasada,uzun vadede yunuslarınız sürekli bitkisel yemden etkileneceklerdir.Bence ikisini aynı akvaryumda beslemeyin.:smiley33:

Sayfayı Paylaş