1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Merhaba Akvaryum yardım :-))

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde suskunreis3460 tarafından 22 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. suskunreis3460

suskunreis3460

İsim:
    rasit
    Merhaba ben de aranıza yeni katılıyorum. Adım Reşit
    Daha önceden beri akvaryum hobim vardı. Küçük bir akvaryum da zebra besliyordum 3-4 yıl öncesinde.
    Şimdi kendim yeni bir akvaryum yaptım. İlerleyen zamanlarda akvaryumum la ilgili size bir kaç soru soracağım, yardımlar isteyeceğim bilgilerinizden faydalanmak istiyorum umarım yardımcı olursunuz.

Bu arada akvaryumum 1m uzunluk-40 genişlik- 40 Yükseklik= Kaç litrelik oluyor onu bilmiyorum 250 falan herhalde 10mm cam kalınlığı var. :)
    Saygılar.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Merhaba Akvaryum yardım :))

Reşit bey aramıza hoşgeldiniz.

Öncelikle üye olurken isminizi sanırım yanlış yazmışsınız. İlk olarak sorunuzu şöyle basit bir cevabı var 100x40x40 = 160000 cm3 tür buda 160 litre dir.
    tabi bu kaba hesap 10mm cam kalınlıklarınızı düşerseniz birkaç litre daha az olacaktır.

Akvaryumunuz hazır kurulum mu yoksa yeni mi kuracaksınız ? birde kafanızda ne tür balık beslemek var ?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hosgeldin Rasit aramiza. Gonlundeki saglikli akvaryum yapisini olusturmaya insallah yardimci oluruz.

Hacim hesaplayici kullanabilirsin tam hesap icin. Hesaplayici Diy bolumunde alt forum olarak kullanima hazir.

Cep mesajidir...

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Reşit bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. İnşallah düşündüğünüz akvaryumu kurarız hep birlikte.

Akvaryum hacmini hesaplamak için uzunluk x yükseklik x genişlik çarpıp çıkan sonucu 1000 ile bölerseniz hacminiz ortaya çıkar yani 100*40*40= 160000 / 1000 = 160 litredir.

En kısa zamanda akvaryumunuzun tanıtım başlığını bekliyorum.

Bu arada hemşeriyiz, bende Tokat/Zile' liyim.

5. suskunreis3460

suskunreis3460

İsim:
    rasit

Hoş bulduk teşekkürler. Bukadar hızlı cevab beklemiyordum doğrusu ayrıca teşekkür ederim tekrardan :)
    İsmim doğrudur yanlışlık yok.
    Bu arada akvaryum kuralı 2-3 hafta oldu ve acele davrandım küçük olan akvaryumumdaki balıkları büyük akvaryuma aktardım. Dayanamayım bir çok balık aldım acele ettim araştırmadan.
    Akvaryumumdaki balıklara gelince
    2 Adet Albino, 1 adet çizgili zebra
    2 Adet Yunus
    1 vatoz
    1 adet (cinsini bilmiyorum ama chickledlerle uyumlu tür)
    2 Adet sonawmu yoksa beyaz prensesmi ne :) akvaryumcuda bilmiyordu
    3 Adet küçük sarı prenses yavrular
    2 Adet 1d,1e anaç sarı prenses sadece bunlar büyük diğerleri küçük

Sizce hangi balıkları çıkarmalıyım akvaryumumda ve ben damızlık 1-2 tür koymak istiyorum beni yönlendirirmisiniz.

Şimdilik iç filtre kullanıyorum 2 ısıtıcım var ama biri yetiyor 300w mavi ürolüx olması lazım su geçirmez lambam var
    Mercan kırığı kum
    Ve suya (ormak kenarına yakın olan yamaç yerlerden fazla zorlayınca dağılan türden siyahımsı kayalardan mağaralar yaptım.

Not: Lütfen acemiliğime verin eğer mesajı okurken sıkılırsanız biraz uzun oldu aslında acemi değilmim ama sadece zebralarda oda daha önce çok bakmıştım.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence akvaryumda olmazsa fena olmaz olan tür aşağıdaki balıklar.

İmkan varsa iç filtre yerine şelale filtre de güzel olur. Eğer iç filtre yetersiz kalırsa onun basacağı suyu akvaryum üstü bir filtre haznesine aktararak filtrasyonu artırmak mümkündür.

7. suskunreis3460

suskunreis3460

İsim:
    rasit

Hemşerim (Zile'li) tanıştımıza memnun oldum :).

YIKIKTEMO: Dediğiniz tarz filtre sistemini araştırıyordum ve kafamda birşeyler tasarladım akvaryuma yapmak istediklerimi yapıp size asıl sorunlarımı ondan sonra yazacağım sorularımı yani.
    Bu arada cevablar için teşekkürler.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bence sadece sorunu çözmek için değil birşeyleri yaparken nasıl yaptığınızı ve neler yaptığınızı da resimlerle pekiştirerek paylaşırsanız hem sizin hemde portalda ki diğer arkadaşlar için daha faydalı olacaktır.

9. suskunreis3460

suskunreis3460

İsim:
    rasit

Resimleri büyültmek için üzerine tıklayabilirsiniz. Görselliği bozmaması açısından küçük olarak yükledim ben.
    Birde bu dıy filtre denemesi yaptım dün ama olmadı saırım bende becerisiksiz akvaristler içerisinde yer alıyorum. Dış filtre almaya karar verdim en sonunda.

Evet şimdi akvaryumum ve balıklarım hakkında görüşlerinizi bekliyorum resimler her nekadar kaliteli ,aydınlatıcı olmasada

[​IMG] . [​IMG]..URL=http://img390.yukle.tc/image.php?id=726923122011343.jpg][​IMG][/URL [​IMG]

[​IMG] Bu zebram dişimi sizce ben dişi diye biliyorumda.

Birde üstte gözüken yunusumun cinsiyeti kafasına kuma gömmüş olan cinsiyedti ?
    [​IMG] bu resim de kayaları topladığım yer yamaçlardan toplamıştım.
    [​IMG] [​IMG]

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
  11. suskunreis3460

suskunreis3460

İsim:
    rasit

Yukarıdaki resimde gördüğünüz snow prensesim 3.gün oldu ve ağzı dolu sizce kaçıncı günde kusturmalıyım tam olarak her yerde farklı yazıyor.
    Yada kusturtmasam da bi kaç gün snra küçük olan akvaryumuma alsam da kendisimi bıraksa yavrularını bana ne tavsiye edersiniz. Aslında ben doğal haliyle olmasını isterim ama iç filtre kullandığım için benim evde olmadığım bir zamanda yavruları bırakacak olursa filtre içine gitme riskide var.

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Balığı 10. Günde kustura bilirsiniz. Kuluçka makinasında devam eder gelişim süreci. Balığı daha ufak bir yere ayrıma taraftarı değilim. Bu onu daha çok strese sokacaktır.

13. suskunreis3460

suskunreis3460

İsim:
    rasit

Balığı kusturmama gerek kalmadı sanırım yumurtalarını yuttu. :) İlk deneyimim olacaktı ama olmadı malesef. Bu arada akvaryumumdaki 2 albino bir çizgili zebramı çıkarttım yerine 7 adet yunus 3-4 cm ler koloni kurdum. Damızlık büyütmek için.

Siz üstadlar iyi bilirsiniz yunusların büyümesi yavaşmıdır.
    Birde dış filtre araştırıyorum şuan bu konuda yardımlarınızı bekliyorum dış filtre ilkkez alacağım için karar veremiyorum. Akvaryumumu kurarken biraz açıldım bu sefer bütçemi sınırlı tutmak istiyorum.

Akvaryumum 160 lt civarı bana uygun fiyata sessiz ,su sızdırması yaşamayacağım ve akavaryumumu rahat temizliyecek bir filtre önerirmisiniz rica etsem.
    Ayrıca sanırım akvaryum da fazla akıntı olmaMAsı lazım sp ve yunuslar için buna önerilerinizi bekliyorum.

Kampanyalı ürünler varsa onlarda olabilir.

Benim arada kaldığım iki filtre var mesela

1- Jebo-Lifetech 825 Dış filtre özellikler için ne düşünüyorsunuz?
    2- Ekol 15 yeni kasa olan bunun da fiyatı uygun ben akvaryumcuya sordum 100 TL yaparım dedi fakat internette 55 TL

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum saygılarımla.

14. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Jebo 825 ten memnunum aşırı derece süper bir filtre ama fazla akıntı şelale hortumu dışardaykenmi yok içerideykenmi fazla yapar onun hakkında bir fikrim yok !

15. suskunreis3460

suskunreis3460

İsim:
    rasit

Cevabınız için teşekkür ederim Aranızda başka bu önerdiğim filtreleri kullanan yokmu.
    Yada başka önerenileceğiniz bir filtre

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Rasit kardeşim formda bu ismini verdiğin ekipmanı kullanan varsa bilgilerini paylaşacaktır.İki filitrede senin akvaryuma rahatlıkla yetecektir.Burda senin için maddi olarak uygun hangisi ise onu tercih edebilirsin.Ama maddi olarak sıkıntı olmaz dersen Eheım 2213 al derim .Ben Eheım kullanıyorum ve memnunum.

17. suskunreis3460

suskunreis3460

İsim:
    rasit

- Jebo-Lifetech 825
    2- Ekol 15 yeni kasa

Fiyatlar uygun olduğu için 2 si arasın da kaldım. Bir karar vercez artık

Burada akvaryumcu 100 Tl diyor Ekol 15e inette 55 tl çelişkiye düşdüm. :)

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İki filtrede yeterli gelebilir. Zaten biraz da akvaryuma bakım ilgimizle alakalı yeterliliği. Akvaryum Malzemeleri bölümünde kafandaki filtreleri diğerleriyle kıyaslayabilirsin.

Sayfayı Paylaş