1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Merhaba Arkadaşlar

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Brayim tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Brayim

Brayim

Yer:
    Adana
    İsim:
    İbrahim Gazi
    Merhaba hobide 3.günüm ve bugün akvayumumu büyüttüm.Canlı doğuranlardan Lepistes ve Molly besliyorum.Lepisteslerimden bir tanesi 2 saat kadar önce 14 tane yavru verdi ve yavru tankına ayırdım.Anneyide ana tankta ufak bir bölmede erkek lepisteslerden koruyacak şekilde barındırıyorum.Akvaryum daha yeni olduğu için henüz bitki alamadım ve almayıda çok istiyorum.Ayrıca bitkiler hakkında hiçbir bilgim yok.Yavruları neyle besleyebilirim diye biraz araştırma yaptım ve çoğu yerde artemia öneriliyor sizce ne yapmalıyım ve bu yemi seçersem dikkat etmem gereken herhangi birşey varmı yavrularımın ölmesini istemiyorum çünkü ilk yavrularım.Elimde biraz fotoğraf var ve sizlerle paylaşmak istiyorum belki beni aydınlatacağınız şeyler olabilir elimden geldiğince düzgün fotoğrafladım umarım akvarymumu beğenirsiniz yardımlarınızı bekliyorum.

İbrahim Gazi-Adana

100_2835.JPG 100_2838.JPG 100_2842.JPG 100_2843.JPG 100_2847.JPG 100_2849.JPG 100_2850.JPG 100_2853.JPG 100_2854.JPG 100_2856.JPG
    İbrahim Gazi-Adana

YIKIKTEMO, ysdede, Ankaraguclu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun portala hoş geldiniz. Arkaya bir fon ve iç filtrenin çıkış ağzına boru aparatları ile suya yön verirseniz balıklarda rahatsız olmaz. Bu alttaki gibi.
    aaaa.png

YIKIKTEMO, Brayim, Ankaraguclu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hoş geldiniz İbrahim Bey, hayırlı olsun.
    Biraz acele edilmiş gibi. Yani akvaryumun her şeyi hazırlanır, biraz beklenir ve sonra balık eklenirdi. Şimdi neyi nereye koyacağınızı şaşırdınız tabi. :)
    Öncelikle lepistes yavrusuna artemia tavsiye edenlere söyleyin size günlük taze artemia temin etsinler. Ücretsiz tabi. Öyle bir şey yok. Lepistes ne bulursa yer, balıklarınıza verdiğiniz yemi ufalayıp toz haline getirip verin. Tercihen iyi bir markanın pul yemi...
    Allah korusun yavrularınıza bir şey olursa da bu yemden değildir. Lepistes ayda bir yavru verir, kafanıza takmayın. ;)

Isıtıcıyı o şekilde değil de bir köşeye diklemesine aynı filtreniz gibi takın. Hatta plastik kafa kısmının çoğu dışarıda olursa daha iyi.
    Kumunuz iyi, fakat kalınlığı ne alemde bilmiyorum. Arkaya doğru yığıp en az 5-6 cm yapabilirseniz oralara bitki dikebilirsiniz.
    Dekor size kalmış, internette bir çok örnek bulabilirsiniz. Şahsi tavsiyem plastik, suni bitki ve dekorlardan kaçınmanız. Taş veya kütük,dal...vs daha güzel olur.
    Mevcut ışığınız dalgıç florasan anladığım kadarıyla. Hiçbir bitki bakamazsınız o ışıkta.
    Bitki olacaksa öncelikle tabanı, sonra ışığı, sonra dekoru halledin. Bitkiyi en son alırsınız. Bitkili akvaryumda yavru ayırmanıza gerek kalmaz. Yeterince yavru saklanıp hayatta kalacaktır. Hatta bir süre sonra vermeye yer ararsınız. Fakat diğer türlü ayırmak zorunda kalırsınız.
    Bu arada akvaryumun ölçüleri ne?
    Güzel bir başlangıç yapmışsınız fakat daha iş çok. :) Azimliyseniz çok güzel bir akvaryum çıkarırız burdan.

Brayim ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Üstad gerekeni söylemis ama birşey atlamis onuda ben soyleyim yavrulara kaynamis yumurtanin sarisindan azar azar verebilirsin Muhammed abimin dedigi giibi artemialari önerenlere soyleyin taze gunluk bulsun yollasin :D ucuz bisey degil artemia sen simdi kac cesit yem varsa yavrulari günde 3 yada 4 kez çok az bi sekilde yemleme yap her seferinde farklı yemler ver

Brayim ve -doctore- bunu beğendi.
  5. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Akvaryumculardaki yavru yemlerinden de kullanabilirin toz şekilde oluyor zaten onlar. Biraz boylandıklarında pul yemi ufalayarak verebilirsin.

Brayim bunu beğendi.
  6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ucuz olmamasının yanında artemiayı düzenli çıkarmak da tecrübe ve uğraş işi. Yumurta sarısını da lepistesler için önermiyorum. Tabi ki her yavru için besleyici, ama daha çok melek gibi hiçbir yem yiyemeyecek boyutta yavrular için kullanılmalı. Çünkü suyu bozar. Arkadaşımız da bu işte yeni olduğu için sıkıntı yaşayabilir. Lepistes yavrusu her tür toz ve ufak yemi yiyebilecek boyuttadır. Ben yem bile vermem onlara. Ot, pösürük ne varsa yiyip büyüyorlar. :)

Brayim ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz hayırlı paylaşımlar, bol yavrulu akvaryumlar olsun...:)

Brayim bunu beğendi.
  8. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Hoş geldiniz.Isıtıcıyı dik konumlandırarak vede bir arka fon ekleyerek kablo karmaşasından kurtulabilirsiniz.

Brayim bunu beğendi.
  9. Brayim

Brayim

Yer:
    Adana
    İsim:
    İbrahim Gazi
    Hepinize çok teşekkür ederim sayenizde adam akıllı bir akvaryum haline gelicek her söylediğinizi uygulamaya çalışıyorum 5 erkek lepistese bugün 10 tane dişi aldım sanırım iyi ettim :) Onun dışında Veysel abi filteyi dediğiniz şekilde yapıcam aparatı ayarlar ayarlamaz.Muhammed abi senin dediklerinde aklımda çok teşekkür ederim sizi haberdar edicem :) Miraç sende çok sağol kardeşim.

Abi Akvaryumun ölçüleri 80-28-45

Biraz düzeltmeye çalıştım
    100_2865.JPG 100_2867.JPG 100_2869.JPG 100_2871.JPG

veysel, murat parin ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  10. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Çok daha derli toplu görünüyor.Ellerinize sağlık.Arka fon şimdilik güzel görünüyor,gerçek bitki eklediğinizde biraz karmaşa yaratabilir.Bitkileriniz gelişmeye başladığında siyah fon daha iyi duracaktır.

Brayim bunu beğendi.
  11. Brayim

Brayim

Yer:
    Adana
    İsim:
    İbrahim Gazi
    Teşekkür ederim fonun arka yüzü su altı manzarası onu yapıcaktım fakat bitkim olmadığı için böyle yapayım dedim.Dediğiniz gibi bitki olduğu zaman arka tarafını çevirebilirim yoksa karışık olur :)

12. Brayim

Brayim

Yer:
    Adana
    İsim:
    İbrahim Gazi
    Lepistesler için bitki eklemek istiyorum yardımcı olabilir misiniz .? temo11

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kolay bitkilerden olabilir, anubias, elodea, saz v.b. Su mercimeği eklersen yavrular köklerinin arasında rahat eder.

Brayim bunu beğendi.
  14. Brayim

Brayim

Yer:
    Adana
    İsim:
    İbrahim Gazi
    Teşekkür ederim abi bunlar her akvaryumcuda varmıdır ?

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Hemen hemen hepsinde bulabilirsin ;)

Brayim bunu beğendi.
  16. Brayim

Brayim

Yer:
    Adana