1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Merhaba Portal

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde B_rgen tarafından 30 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Merhaba arkadaşlar ismim Bora ,
    30 yaşındayım istanbulda yaşıyorum. Yaklaşık 4 yıl karışık chiclid cinsleri besledim.Sarı prenseslerimin yavrulaması ile birlikte tek cinse döndüm ve hobiye ilgim daha çok arttı ,tankımda görsellik anlamında bazı değişiklikler yapmak istiyorum.Sitede DIY canlı kaya yapımı konusunu inceleyerek bir çalışma yaptım ilk denemem olduğundan biyaz büyük kesim oldu ve ben onlara kremşanti kayaları diyorum Balıkların kendine gelmesini bekliyorum ,ikinci bir çalışmam olacak yakında.Chiclid akvaryumlarında bitkilendirmenin biraz zor olduğunu okudum ama yinede denemek istiyorum.Yeni aldığım Acorus Pusillus,Sagittaria subulata cüce, Anubias ile deneme yapıyorum şuan , ayrıca sipariş vermeyi düşündüğüm sagittaria platyphylla dev subulata ve Bacopa monniera var.Başka önerilerileriniz olursa değerlendirmek isterim. Akvaryumumdaki kum cinsi bitki yetiştirmeye pek uygun değil galiba ama 4 senelik oturmuş bir taban olduğu için tereddütteyim açıkçası, sadece su ilavesiyle sağlıklı bir yaşam gözleyebiliyorum. Görüşleriniz ve yorumlarınız benim için değerli esirgemeyin lütfen. Selamlar

1.jpg 2.jpg IMAG0050.jpg

Alparslan, veysel, Efebru ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayalara ve dekora bayıldım tek kelimeyle. Zamanla hafif yosun kaplamalar ile çok daha doğal görünecektir. Sade havası ilk dikkat çeken oluyor, az ama çok güzel duran bitkiler var, bence çok güzel. Belki birkaç kök anubias bitkisi eklenebilir.

B_rgen bunu beğendi.
  3. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Elinize sağlık gerçekten hoş olmuş ve emek harcamışsınız. Tebrik ederim.

B_rgen bunu beğendi.
  4. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Teşekkür ederim yorumlarınız için. Şuan 1 kök anubiasın yaprakları yarıya kadar yenilmiş durumda keratalara ot dayanmıyor ;) Sağ tarafta duran acolus pusillus oldukça sert yapraklı bir saz belki onu artırabilirim diye düşünüyorum. Herhangi bir gübre kullanmıyorum bitkiler için gerekli olurmu sizce? Tuz konusunda da bilgiye ihtiyacım var sanırım bitkiler pek sevmezmiş. Bu arada filtrasyon olarak 700 lük aquanic diş filtre ve eheim pickup 2010 iç filtre kullanıyorum, tankım 200 litre.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuz kullanımına hiç gerek yok, balıklar sağlıklı olduğu sürece bir anlam ifade etmiyor çünkü tuzun kullanım amacı hastalık veya korumak, devamlı eklenen düzenli kullanılan tuz zamanla içeride ppm olarak çok artıyor ve sonrada balıkların sürtünmesine anlam verilemeyip gereksiz ilaç tedavileri vb uygulanıyor. Filtre yeterli gibi görünüyor, bitkileri yeme huyları varsa çok bitki üzerine gitmeye gerek yok, anubias bile yiyen balıklara bitki bulmak zor, bulunsa da zamanla bölge hazırlığı başladıkça durmadan sökerler.

B_rgen bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz gayet güzel olmuş elinize sağlık. Senelerce ciklit besledim bol yavru aldım tuz hiç kullanmadım deseniz olur. Sadece yavruları büyütürken dikkatli olmak faydalı. Küçük olduklarından mantar vs çok oluyor düzenli su değişimi gerekli. Artemia veriyorsanız yavrulara çıkan artemiaları ben tatlı suda süzgeç yardımıyla biraz tuzdan arındırıp veriyordum.

B_rgen bunu beğendi.
  7. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Yavrular için ayrı bir tankım var yeterli boya gelene kadar orda tutuyor ve sık su değişimi yapıyorum.Sonra ana tanka alıyorum.Artemia vermek çok istedim ama çıkarma olayı biraz gözümü korkuttu açıkçası. Akvaryumcu kabuksuz olanı önerdi ama aynı besin değerini verirmi bilemedim, tavsiye ederseniz bugün uğradığımda alıcam bir kutu. Tuz vermeyide hemen kesiyorum. Bitki konusunda sizinde düşüncenizi alabilirmiyim Veysel.

veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bitki sert yapraklı anubias türleri olabilir, anubiası kayalara tuturabilirsin toprağa gömülmeyecek. Bende amazon bitkisi vardı bolca oda olur. Diğer yumuşak yapraklı bitkileri yerler genelde sp.ler dokunmaya bilir.

B_rgen bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Crinum thainanum, veya amazon güzel görüntü veriyor. Amazon bulunuyor ama diğer bitki konusunda bulunabilir mi bir fikrim yok soğanlı bir bitki soğanları toprağa yarım gömülecek. Amazonu köklerini toprağa gömülecek.
    wbas83.jpg
    242aj9u.jpg

B_rgen bunu beğendi.
  10. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Amazon dediğiniz tür Echinodorus amazonicus diye geçen mi acaba ? Eğer doğruysa hemen temin edeceğim bundan .

echinodorus_amazonicusa.jpg

Alparslan bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Balans bitkisi diye de geçiyor benim dediğim crypto olması lazım. Hem çabuk çoğalır. Amazon diye arat nette karşına mutlaka çıkar.
    DEV-BOY-Canli-Amazon-bitkileri-criptacorne-25TL__45238991_0.jpg

Sayfayı Paylaş