1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Merhaba

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde eshquia tarafından 20 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. eshquia

eshquia

İsim:
    Ayhan Balbunar
    Tüm forum camiasına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Ben Ayhan Balbunar. 47 yaşında bilgisayar programcısıyım. Evliyim ve bir kızım var.
    Neden burada olduğuma gelince: Hiç balık tecrübem yok. Bir ara su kaplumbağalarımız vardı, o kadar. Bir süredir akvaryum sahibi olmayı düşünüyordum. Hatta bu iş için salonda atıl duran TV altlığını gözüme kestirmiştim. Fikrimi eşime açtığımda o da hararetle destekledi.

Hemen aynı gün eşim beni karşı komşuya çağırdı. Tesadüfe bakın ki artık kullanmak istemedikleri bir akvaryum varmış ve bize vermek istediler. Akvaryum benim düşündüğümden oldukça küçüktü (25lt). Önce almak istemedim fakat dibinde kalan dört parmak suda bir vatozun yaşadığını görünce kıyamadım, aldım eve getirdim. Üzerini içme suyuyla tamamlayıp filtresini temizledim. Aradan bir gün geçti, şimdi su temiz gibi. Bugün işten geldiğimde karanlıkta yan camı taradığını farkettim. Işığı yakınca hemen pıstı. Biraz yem attım ama haberi bile olmadı.

Neyse, asıl hedefim yaklaşık 150lt. lik bir akvaryumu kendim yapıp cichlid beslemek. Bu tavsiye de işyerimdeki tecrübeli bir arkadaştan geldi. Yarın yavru almaya Eminönüne gidiyoruz. Büyük akvaryumu yapana kadar küçüğünde vatoza misafir olacaklar. Tür konusunda hararetle tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Sevgiler, Ayhan

zgrkaralar bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ayhan bey aramıza hoşgeldiniz, umarım gönlünüzce kurulum olur.

Cichilid türleri tavsiyesini, türe hakim olan arkadaşlarım verecektir.

Hayırlı olsun....

eshquia bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldiniz Ayhan Bey;

Eminönü canlı yerdir ve tecrübeli arkadaş ile gitmeniz iyi olacak. Tabi her yavru balığı veya koloniyi almak doğru olmaz. Türler içinden 2 -3 adet almak yerine tek türden en az 5-6 adet alırsanız ergenliğe doğru dişi erkek sayısını dengeli baskın olanlardan kurabilirsiniz. Akvaryum 150 litre olacak sanırım çok fazla sayılmaz ancak yavru alıp baskın ve cinsiyet ayrımı yapana kadar sorun çıkmaz. Tabi doğru şartlarda kurulmuş bir akvaryum için geçerli bu. Cichlid türlerinin uyumlu olan türlerinden 3 farklı türden güzel birer küçük koloni çıkarabilirsiniz ayrımdan sonra.

eshquia bunu beğendi.
  4. eshquia

eshquia

İsim:
    Ayhan Balbunar
    Bu kadar hızlı cevaplardan sonra doğru yerde olduğumu bir kez daha anladım. Çok teşekkürler.

Tür konusunda daha spesifik olursak, ne önerirsiniz?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında öneriler biraz da kifayetsiz kalıyor. Çünkü tür demek farklı renk ve şekilde balıklar demek. Biraz sizin beğeninizle alakalı bir durum. Neler göreceksiniz tabi gittiğiniz yerde bilemem ancak ben öneride bulunursam pek beslenmeyen türlerden öneririm o yüzden bir gezin derim bakalım neler var.

Sormayı unutmayın ama yavrular büyüyünce ne renk ve formda oluyor diye. Çünkü Cichlid yavruları belli bir aya kadar mesela ortalama 4-5 aya kadar renksizdir diyebiliriz. Bu sizi aldatmasın. Beklentisi olan balık yani değişecek olan balık en keyifli balıktır. Zaten son haline gelmiş olan balığı almak biraz da akvaryum dekorudur dersek sanırım yanlış olmaz. saat:gif Tabi her zaman geçerli olmasa da.

eshquia bunu beğendi.
  6. eshquia

eshquia

İsim:
    Ayhan Balbunar
    5 yunus, 5 sarı prenses yavrusu alındı (5cm), çok tatlılar. :)
    Ayrıca 50W ısıtıcı, termometre, mavi mürekkep, yeşil ve kırmızı markasız yem.
    Bir vatozun varlığı 80TL. masrafa soktu durduk yerde, ama ben hayatımdan memnunum.

7. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Ayhan bey hoşgeldiniz iyi zaman geçirmeler aramızda.

eshquia bunu beğendi.
  8. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Ayhan bey geçen yazmıştım ama silinmiş sanırım onun için tekrar yazıyorum.

Öncelikle tekrar aramıza hoşgeldiniz.Yunuslar hem etçil hemde otçıllardır kur yaptıklarında koyu-lacivert arası bir renk alır.Onlar için 25 C ile 26C arası iyi bir sıcaklık.Sarı prensesler de hem etçil hem de otçullardır,kur yaptıklarında ağız bölgesi siyahımsı bir leke olur.Onlar için de 25C ile 26C arası iyi bir sıcaklık iyi bir sıcaklıktır.Bu iki balığın da hem etçil hem otçul olması ve sıcaklıklarının aynı olması bu iki balığı uyumlu bir çift yapmaktadır.Tek farkları yunusların sarı prenseslere göre daha fazla büyümesi bunun da sıkıntı yapacağını pek sanmıyorum.Vatoza gelince 80 tl olması çok dikkatimi çekti burada vatozlar 5lira 10 lira cüce vatozlar 15 lira kadar bura da ucuzmudur yoksa orda mı bir sorun mu vardır bilemiyorum.Bu arada vatozlarda balığın ne kadar büyük olması onun için o kadar tembelliktir.Onun için zaten cüce vatozların değeri biraz daha fazla.Yemleri de sera nın proteinsel Sera Granugreen ve bir de bitkisel yemi vardı onu tam bilmiyorum adını bu ikisini orantılı bir şekilde verirseniz daha sağlıklı olur çünkü poşette ve markasız yemleri pek ben tavsiye etmiyorum çünkü hem tarihini bilemiyorsunuz hemde adı üstünde poşette oluyor.Tekrar aramıza hoş geldiniz.

eshquia, YIKIKTEMO ve hasanaytekin bunu beğendi.
  9. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Hoş gelmişsin iyi vakit geçirmen dileği ile :)

eshquia bunu beğendi.
  10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ayhan abi aramıza ve hobiye hoşgeldin. Keyifli paylaşımlar dilerim.

Abi bir konuyu anlayamadım. Şuanki 25 litrelik akvaryumamı 5 yunus,5 sarı prenses aldınız ?

11. eshquia

eshquia

İsim:
    Ayhan Balbunar
    Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Vatoz konusu yanlış anlaşılmış galiba. :) Vatoz 80TL değil. Komşum bana akvaryumu gösterdiği zaman küçük olduğu için alma taraftarı değildim. Fakat içinde vatoz olduğunu farkedince hayvana kıyamadım, aldım. Sonrasında eklediğim ekipman ve balıklar 80TL tuttu.

12. eshquia

eshquia

İsim:
    Ayhan Balbunar
    Çok teşekkür ederim.
    Evet, yavrular kısa bir süreliğine küçük akvaryumda kalacak. Bir hafta sonra yaklaşık 170lt bir akvaryum kurmayı planlıyorum. Yer itibariyle daha fazla hacime çıkmam mümkün değil. Sizce 170lt için bu sayı uygun mu? Uygun değilse balıkları azaltma yoluna gidebilirim. Fakat şimdiden o kadar alıştım ki onlara, nasıl veririm bilemiyorum. :)

13. eshquia

eshquia

İsim:
    Ayhan Balbunar
    Buradaki güzel yorumların bölüm ve başlık dolayısıyla fayda sağlayamaması ihtimaliyle yeni bir konu açtım. İsterseniz oradan devam edelim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş