1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Merhabalar Tuzlu suya

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde baysamin tarafından 14 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Merhabalar uzun zamandır girmiyordum siteye iş ve yaşam evin yolunu zor buldurur cinsten.

Yaklaşık 3 saattir bir çok konuyu sonuna kadar okudum resimleri inceledim beynim çatlamak üzere nanolar hakkında çok basit bir sorum olucak,

50 lt bir akvaryumun dibine ince mercan kırığı sersem suyunu ve tuzunu eklesem birde şelale flitre(sağdece elyaf) takııp çalıştırsam kapağınada piyasada satılan led lambalardan taksam içinede lav taşlarından dekor yapsam içineden 2 tane çizgili damsel yada palyaça balığı atsam ne olur veya nasıl olur.

Dostlar sevgi ve sağlıcakla kalın...toka:gif

2. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Cevap: Merhabalar

Bu soruyu sormamında amacı arkadaşımdan bir tane tahta hava taşlı bir ps geçti tuz hariç diğer ekipmanlarında elimde bulunmasından dolayı soruyorum kürfetsiz ve yormıyacak 2 balıklık bir sistem düşüncesindeyim.

rs electrical rs 4003 kutusunda 150l diiye yazmışlar. Sistemi taşıma açısından japonnların akvaryumuna taktım biraz sesli gibi geldi bana.

3. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Hayırlı olsun.Bu sadece başlangıç.Bence imkanlar çerçevesinde tabi 400 lt ideal.400 lt'nin altındaki akvaryumlar daha hassas ve daha fazla tecrübe ister.Bu zamanla sende hayal kırıklığı yaratıp hobiden uzaklaşmanı sağlar.Yani 15 yaşındaki bir çocukla 10 aylık bir bebeğin bakımı gibi düşünebiliriz.Bebeğin bakımı daha zordur.Ama büyüğün istek ve taleplerini daha hızlı farkeder ve ona göre bir yöntem uygularsınız.Kaçacağın her masraf elindekileride alıp götürecektir.Yani ferrariye reno motoruda takılır ama o zaman da ferrari olurmu o tartışılır.İşte orda bu forum devreye girer.Yani yumurta mı tavukdan tavuk mu yumurtadan hepsi senin elinde.Söz büyüklerimin...

baysamin bunu beğendi.
  4. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

O zaman büyüklerin düşüncelerini alalım...

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Buraya kadar düşünceleriniz yapılabilir nitelikte, olmaz diye bir şey yok olur.

Power led tam olarak oturmasada, eğer akvaryum boyutlarınız floresan boyutlarına müsait ise şiddet ile floresan derim, ileride yosun sorunu ile karşılaştığımızda ''Senin yosun sorunun aydınlatmadan kaynaklanıyor'' demeyelim.

Olmaz diye bir şey yok, olur ama, bu kadar küçük akvaryumun alacağı en fazla 4-5 kg canlı kayadır, en azından hobicilerden temin etmeniz durumunda, hep akvaryumununzun biolojik yapısı kuvvetli olup, hemde kesenizi fazla zorlamamış olacaktır.

En önemli unsur Protein skimmer, bunuda çözdünüz mü olmaz diye bir şey yok.

Hayırlı olsun....

baysamin bunu beğendi.
  6. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

Benim asıl aklımda olan 40x30x40 ölçülerinde arkacamı siyah buharcamlı bir akvaryum yaptırmak ve buna bir şelale flitre, ısıtıcı, mercan kırığı ve lavkayalarıyla dekor vermek olcak ölçüler küçük olcağı için en fazla 2 veya 3 canlı koymak 3. canlıda olursa kırmızı karides olur.

Saydığım bu sistemdeki malzemelerin hepsi akvaryum ve tuz hariç bende mevcut malzemeler. Işıklandırma olayına gelincede akvaryumcudan aldığım 7w`lık akrobat lamba mevcut yeterli olursa bunu kullanabilirim olmazsa uygun bir armatür hazırlanır. Suyuda olursa sahilden alırız bende Kocaeli Gölcük`te yaşıyorum bizimde körfezimiz var.

Bir ps mevcut "reklam gibi olcak sorun olursa link kaldırılsın" http://www.zetakvaryum.com/av/default.asp?say=9&urun=179 bu malzemeleri kullanarak kurmayı düşündüm; Kafamdaki plana görede malzmeleri ps ve ısıtıcıyı bir köşeye asıp önüne kayaları yığıcam diğer tarafa flitre gelir böylelikle kalabalık ortadan kalmış olur.

Son olarak bu ps çok sesli çalışırmı.?

Cevaplarrınızı bekliyorum.

Saygılarımla.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhabalar,

Linkteki protein skimmer ses yapmaz ama işlev olarak zayıf bir protein skimmer. Her ne kadar küçük bir nano olacak olsa da ekipmanlarını kaliteli ve işe yarayacak şekilde seçmek gerek. Nano akvaryumlarda aydınlatma çok daha önemli. Led sistemi yapacak durum yoksa akvaryumun ölçüleri T56 kullanımına uygun tutulursa ilerde yosun vb dertler yaşanmaz.

baysamin bunu beğendi.
  8. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

Teşekkür ederim Temel hocam amaç mevcut malzemeyi değerlendirmek.

Hocam akvaryumculara baktığımızda hazır nano sisitemler görüyoruz bunların içinde ps yok sorduğumuzdada gerek yok diyorlar. Akvaryumcunun malını satma cabasında olduklarından bunu anlayışla karşılıyorum. Yetersiz ps ne gibi sorunlar çıkartır bizlere.?

Tatlı su akvaryumum var tropikal ve japon besleyen bir hobiciiym ve yosun benim için bir sorun değildir hatta yeşil yosun sararsa her tarafı daha çok hoşuma gider"şahsım adına"; Tuzlu su akvaryumlarında yosunun zararları nelerdir yoksa sağdece görsellik açısındanmı.?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Saygılarımla

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hazir sistemleri ben pek sevmiyorum ama elbette kendimce sebebleri var. Protein skimmer olmayan, arkasinda basit kendi filtresi olan ve aydinlatmasi basit florasan ampullere dayanan cogu hazir akvaryum icin esnaf veya bir baskasi olur diyebilir veya veya protein skimmer gereksizdir denebilir.

Bu ifadeleri bir anda yargilamak aslinda bu ifadeleri sarf edenleri hakli cikarmak olur. Cunku olmaz degil olur bir sekide. Biz isin gelismis hobici tarafina bakmaliyiz ve olur denilen akvaryum yapisinin ortaya bir saglikli yapi, gorselligini sergileyen balik ve diger mercanlarlardan cok sadece yasamaya calisan tuzlu su gorselliginden uzak birkac bakimi kolay balik ve mercan barindirmayi ifade edebilecegini unutmamaliyiz. Bu tarz bir secim kisa sure sonra arayis veya husran olabilir. Protein skimmer akvaryumda bulunan tum ureten ve tuketenlerin yan atiklarini sistemden almaya yarar. Olmadiginda daha fazla ve kisa araliklarla su degisimi yapilmasi gerekir. Bu durumda ben yaparim denebilir ancak oturmus bir su yapisi yakalamak zorlasir ve isteneni almak zorlasir. Hazir sistemler arti olarak tuzlu su icin daha da onemli olan oksijeni uretmekte cok daha kisirdir su cevriminden dolayi ve bir de ps olmayisi iyice zora sokar.

Yosun goruntu olarak rahatsiz etmeyebilir ama yosun olusumu temelinde alkanite eksikligi barindirir ve gormezden gelinmesi ancak yukarda yazilan basit sistemlerde mumkundur. Aksi halde mercanlarin uzeri dahil nefes almaya calisan yapiyi orter.

Kurulum konunuzda insallah ilerlemek nasip olur.

Cep mesaj...

baysamin bunu beğendi.
  10. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

Teşekkür ederim Temel hocam önceki yazılarımdaki sistemin gereksinimlerini belirlemeye çlışıyorum sizlerinde nasihatlerinizi ve kendi durumumu göz önünede bulunduruyorum imkanlar dahiliinde en iyisini balıklara sunmaya çalışıyorum akvaryumu büyütmek gibi bir sorun olmıyacak çünki evde yer kalmadı artık balıklar, kuşlar, kaplumbağam, yer kalamadı artık ufak ufak mobilyaları çıkatmaya başladım valide hanım "DUR" çkti.

Aydınlatma olaayıına gelincede 40cm`lik bir akvaryum ona uygun aydınlatmada 30 cm llik olur sanırım hazırlara bakıyorum 60cm`lik hep kendim yapayım desem akvaryuma montaj olayı sorun olabilir olursada hoş olmaz kanaatimce.

Bir soruda canlıkaya kullanmayacağımı var olan lav kayalarını kulllanacağımı belitmiştim bu lavkayalarındada çeşitli canlılar oluşabilirmi.?

Elimde bulunan malzemeleri ben size bir sıralıyaım

-Lavkayaları "yeterli miktarda."
    -mercan kırığı "yeterli miktarda"
    -havataşlı ps "linkteki"
    -şelale flitre
    -hava motoru
    -ısıtıcı

Eksik olanlar: akvaryum"yaptırılcak" tuz, tuz ölçer, ve gerekli testler.

Malzemeler bunlar bunları değerlendirmek benim amacım.

11. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Lav kayasi ben olsam kullanmam. buyuk akvaryumlarda dekor ayaklarinda kullanilabilir ama nanolarda goruntuden dolayi pek guzel olacagini sanmam. Uzerine xenia, star polip, mantar mercanlar vb yerlesip gelisebilir. 1500 litre bir akvaryumu arkadasa lav kayalari ile kurmustuk ama hacim buyuktu. Nano akvaryumda bilemiyorum size kalmis.

Yukarda yazdim elimdeki dediginiz hava tasli ps bence cok faydali olmaz. Alindi mi alinacak mi tam anlayamadim.

Linkteki florasanlarin urun aciklamasinda ' bakterileri yok eder ' gibi sacma bir yazi yazdigi muddetce onlardan bir cacik olmaz. 24wat T5 florasanlara yonelin bence.

Cep mesaj...

13. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

T5 armatür sipariş edildi 3-4 gün içinde elimize ulaşır, ps var şuanda bende arkadaşım almış kullanmadığı için bana verdi oda bir ara niyetlendi sonra bitkili akvaryum yapmaya karar verdi ps`de bana verdi ps var varken almaya gerek varmı.?

Canlıkayalarıda izmite geçmek lazım tatil gününde olur. Şekline göremi alayım kayayı yoksa bir oranı varmı.?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şekli elbette girintili çıkıntılı olursa kayaların daha güzel durur. Ancak temiz ve işlenmiş kaya olması daha önemli. Lağım kokmayan ve görünümüne göre oldukça hafif olan kayalar tercih edilirse daha sağlıklı olur. 10-15 kg canlı kaya aynı zamanda güzel bir dekor yapar diye düşünüyorum.

Protein skimmer var madem almaya gerek yok şimdilik ama tuzlu su akvaryumlarında canlı seçimi yaparken genel sistemin gücü göz önünde bulundurularak almak gerekir. Biraz daha ilgi ve sık su değişimi yapılırsa sorun olmaz.

15. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
  16. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Cevap: Merhabalar Tuzlu suya

Hafta iznimde diğer malzemeleri almaya çalışıcam.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Baliklara alan kalir mi derken bu hacimde balik cok sinirli olur zaten. Yani kafanda baliklarin gezinecegi bir akvaryum varsa kucuk boyutlu baliklar ekleyebilirsin zaten. Onlara da alan yeterli gelir. 10 kg kaya tahmin edildigi gibi kaplamaz akvaryumu oyle. Bir 10 kg alip dekor olusturup daha sonra eklenecek olan mercanlarin da kayalariyla dekor tamamlanabilir.

Linkteki nano guzel bir ornek.

Cep mesaj...

18. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

Anlıyorum linkteki nanoda tek parça kaya kullanılmış sanırım. Armatür geldikten sonra akvaryumu yaptırıcam ve dekora uygunda kaya bakıcam. Sonrada suyunu hazırlarım resimli paylaşımlları ozaman yaparım.

Suyu hazırlarkende direk körfezden suyu alsak daha sonrada oranı ayarlamaya çalışsak olurmu acaba.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Körfez suyunu bir süre akvaryumda çevirmen gerekecek. Ne kadar başarılı olur emin değilim. Çünkü protein skimmer ve aydınlatman bunu belirleyecek. Akvaryum çalışırken tuz yoğunluğunu artırmak mümkün. Mesela buharlaşan su yerine tatlı su ilave etmeyip suni tuz eriterek ekleyerek veya kurulumun ardından akvaryuma tuzu canlı yokken direk azar azar ekleyerek artırmak gibi. Görsellikten uzak tamamen varsayımlarla ve ekipmanları görmeden ne kadar başarılı olacağına inanılabilir sana bırakıyorum. İcraatı görüp gidilen noktayı kestirmek gerekiyor. Yazışılanlar ile yapılanlar ve sonunda ortaya çıkanlar farklı olabiliyor.

Kurulum konusunun görsel olarak açılması ve ilerlemesi gerekiyor sonucun Erler film kıvançla sunar mı yoksa The End mi olacağı noktasını kestirebilmek için.

20. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bide abi niye çoğu tuzlu su akvaryumlarında kapak kullanılmıyor ??

Sayfayı Paylaş