1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Metal Halide ( 1 saat 12 dakika, 19 saniye )

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Metal Halide Armatür Yapımı:

Tuzlu su, bitkili, ve yine ihtiyaca göre derinliği fazla olan akvaryumlara metal halide armatürünü basit şekilde elde edebiliriz. Bu yapacağımız armatür 65 cm uzunluğunda. 90 cm uzunluk, 30 cm genişlik ve 45 cm yüksekliğindeki bir akvaryum için rahatlıkla kullanılabilir. Uzunluğu en az 70 cm ve 40 x 50 ölçülerinde olan akvaryumlarda da kullanılabilir. Önce bize 70 lira olan hazır bir metal halide lazım. Metal halide 150 wat. İhtiyaca göre 250 wat kullanılabilir. Hazır metal halidelerin birçok seçeneği var. Çevirerek ampulü takılanlar ve çift tırnaklı olanlar, seçim maddi gücünüzde olacak. :)

Herşey bu 1.5mm kalınlığındaki ve 27x37 cm ölçülerindeki alüminyum plaka ile başlar. Bu levha bu ölçülerde kestirilerek alınmıştır. Daha sonra her hangi bir kesme işlemine gerek kalmamıştır. Yan kapaklar yine kesilmiş elde edilmiştir.Levha kalınlığı teneke makası ile kesilmeye çok müsait değil. Zaten bu uğraşada gerek yok.

Ortalı olarak kıvrım kazandırıyoruz levhaya. Düzgün olması için yuvarlak bir nesne üzerinde eğilebilir.

Daha sonra metal halidemizi içine oturtacağımız ve kıvrımlı levhamızı vidalayacağımız suntamızı hazırlıyoruz. Sunta hazır armatür ölçüsünden ön ve arkadan 2 cm, yana doğru yani uzunluk olarak levhamızla aynı olacak yani 65 cm . ;) Kesim işinde marangozunuzdan yardım almanızda sakınca yoktur. .8.

Sonraki aşama yukarda ip ucu verdiğim gibi kıvrımlı levhamızı suntamıza güzelce vidalamaktır. Hazır armatürümüz suntaya taklı olarak kıvırdığımız levhanın içinde kalacak. Tabi hazır armatürü ön yüzünden 4 vida ile sabitlemeyi unutmuyoruz suntaya.

Yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor armatür. Tabi işin en can alıcı noktasına yaklaşıyoruz. Armatürümüz akvaryum üzerinde orjinal gibi görünmeli ve akvaryumun tüm görsel bütünlüğünü tamamlamalı. Bunun için kablo çıkışı ve askı delikleri yapacağız. Asmak için nalburlardan U vidalı kelepçeleri kolaylı bulabilirsiniz. U vidalı kelepçeler için iki delik delinmesi ve somunlar ile sabitlenmesi yeterlidir. Ölçüsünde ve aynı mesafedeki aralıklardan delik açarsak sağ ve soltara armatür düz duracaktır.

Metal halidenin kablosunu fotoğraftaki deliğinden çıkartıyoruz. İsteyen yan kapak yapmayabilir. Yapılması görünümünü daha güzel yapar aşırı ısınma olursa bir taraf çıkarılabilir veya ızgara yapılabilir.

Armatürümüzü tavana asavağımız asma teli takım olarak akvaryumcularda satılmaktadır. Daha kolay elde etmek istenirse yapı marketlerden metre hesabı kolaylıkla bulunabilir. Tavana delinecek olan iki delik armatürümüzün sonlanması anlamına geliyor. Aşağıda ışık renk seçimine kısaca değineceğim. Tabi sanırım dışarı çıkardığımız armatürün kablosunu antigron Kabloyla uzatarak prize takmanız gerektiğini hatırlatmama gerek yok. dil:

Armatürümüz aşağıda görüceğiniz gibi yerinde ve yakışıklı oldu bence. Bu armatür üzerinde kullanılacak metal halide ampulü tuzlu su akvaryumları için 20.000 ve 22.500 kelvin örnek olarak uygundur. Bitkili akvaryumlar için ise 10.000, 14.000 kelvin yine seçime göre uygundur.Armatür üzerine T5 florasan takviyesi yapmak küçük bir mofiyeden sonra yine kolay olacaktır. Ancak kelvin değeri iyi seçildiğinde buna gerek gerek kalmayacaktır. Bilindik akvaryum metal halide armatürlerinin çalışma prensibi birebir aynıdır. Güle güle kullanın. burda:gif

[​IMG] [​IMG]

Maliyeti üzerine yazışılmasını öneriyorum. Zira bu yapıma maliyet çıkarmak çok kolay. Armatürün fiyatını zaten yazdım, geri kalan malzemeler eldeki veya kolay bulma imkanına göre değişecektir. Ortala rakam 90 + lamba fiyatı ile 140 lira cıvarında bitecektir.

www.akvaryumportali.com

2. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan

temel abi bende bir metal halide var 250 watt arkadaşımın babası sokak aydınlatmaları yapıyor ondan aldım benim işimi görürmü sence.?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Armaturun kendisi yani makinasi ise yarar ama ampulu yaramaz. Eger paylasimdaki gibi tuzlu suya uygun 20.000 kelvin ile ampulunu degisirsen kullanabilirsin. Yine paylasimdaki gibi asilan bir model super olur.

Cep mesaj...

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Temel bey,buda şık bir çalışma olmuş em34:,tebrikler.

Sanırım bir tek boyası kalmış.Önümüzdeki ay veya bayramdan sonra kendi yapmış olduğum kapaktan sipariş aldım.Kapağı boyattırırken,dilerseniz sizin halideyede elektrostatik boya attırabilirim.

Saygılar.....................

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkür ederim armatür DIY Grup üyemiz Ozan Sıdal kardeşimizde. Boyaya gerek olmadığını düşünmüştük aslında ama iyi fikir. saat:gif Teşekkürler ince düşündüğünüz için.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Fark etmez Temel Bey,sizin kardeşiniz ise bizim kardeşimizde sayılır,kendisi uygun görür ise.

Saygılar............

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Armatür yapmayı hiç denemedim. Aklıma gelmedi değil. Gözüm kesmedi. Ben DIY yapımlarda çok beceriksizim. Herşeyin maalesef hazırını alıyoruım. Ama aramızda çok becerikli üstadlar var. Örneği de bu çalışmanın sahibi Temel hoca.

Emeğine sağlık...

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel hocam emeğinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.
    em34:
    Ancak armatürde sunta yerine suya ve neme karşı daha dayanıklı olan osb kullanılmış olsaydı süper olurdu.

Sunta bir zaman sonra nemden kötü şekilde etkileniyor.

9. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Temel abi teşekkürler yardımın için.Olcay hoca o an için mecburen kullanıldı. Sunta yüzü kontraplak kolay kolay kalkmaz ama değişir ilerde.

Sayfayı Paylaş