1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

metal halide hakkında

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde mustafa karaeli tarafından 2 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Herkese iyi akşamlar.Arkadaşlar metal halide tam anlamı ile ne işe yarar ? Aydınlatmada t5'lerden daha mı etkilidir ? juen pet marketin sitesinde sylvania coralarc marka 150 w 20000 k 400-480 nm mavimsi ışık veren 13.54 cm.lik metal halide gördüm. Fiyatı 92 tl.ama sadece lamba fiyatı armatür yok.bunu akvaryuma taksak ve günde 2 saat çalıştırsak ne gibi faydası olur ? ileride anemon eklemek istiyorum.150 w.lık metal halide anemonun ihtiyacını karşılar mı ? Metal halidenin yanında bir adet ati blue plus 39 w bir adette ati aquablue spezial 39 w olacak(marin life'la görüştüm.ellerinde kalmamış.gelince haber verecekler). Bir de metal halidenin çalışma voltajı 100 volt olarak verilmiş. Bunu 220 volta nasıl bağlayacağız ? Bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.Meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum elektrik işlerinden biraz anlarım.Tarif ederseniz sevinirim.saygılar.

2. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    metal halide hakkında

Mustafa bey merhaba,

Öncelikle akvaryumunuzun ölçülerini belirtirseniz o zaman metal halide'nin size sağlayacağı avantajları ve dezavantajları daha kolay belirlememizi sağlar.

Metal halide kullanımında öncelikle balıkacak canlı türü ve akvaryumun yüksekliği önemlidir.

3. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    metal halide hakkında

levent bey merhaba.Akvaryum 98*38*38 ölçülerinde.akvaryumda 4 tane percula 2 tane damsel 10 kg canlı kaya (5 kg daha ilave etmeyi düşünüyorum) 2 tane exenia var.ileride anemon polip ve domates anemonu ilave etmeyi düşünüyorum.cevaplar için şimdiden teşekkürler.

4. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    metal halide hakkında

Mustafa bey bence o derinlikteki akvaryuma metal halide fazla gelir.Benimde 100*50*50 boyutlarında bir akvaryumum var ve şuanda 2 adet 39 watt T5 kullanıyorum.Bence metal halide ile hiç uğraşmayın ve 2 mavi 1 beyaz ati T5 ekleyin akvaryuma ve aydınlatma işini bitirin derim.

5. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    metal halide hakkında

Zaten Temel bey ati blue plus ve aquablue spezial'i tavsiye etmişti ama beyaz hakkında bir şey yazmamıştı.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    metal halide hakkında

Aquablue spezial beyaz ihtiyacı içindi. İçindeli blue ifadesi sizi yanıltmasın. burda:gif Levent çok haklı, metal halide yazın suyu çok ısıtır bu hacimde ve derinlik tam T5 ayarında.

7. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    metal halide hakkında

Teşekkürler Temel bey. Sizi tebrik ediyorum. Hızır gibi herkesin yardımına koşuyorsunuz. em34:

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    metal halide hakkında

Teşekkürler Mustafa Bey, itiraf etmek gerekirse yorulmaya başlamadım desem yalan olur. Bu gibi konularda el birliği ile konu açan arkadaşlara destek vermemiz çok iyi olur. İyi kötü hepimizin yazabileceği tecrübeleri bulunuyor. Farklı düşünceler bir renktir ve farklı öneriler zenginlik katar.

Son zamanlarda tuzlu su bölümümüz çok yoğunlaşmaya başladı. Bu bizleri çok sevindiriyor ama konu açan arkadaşlar hem çok hızlı ilgi bekliyor hem de isim belirterek fikir ve ya öneri bekliyor. Bu tabi diğer arkadaşların mesaj yazmasını engelliyor.

Bizler bütün olarak bu hobinin tuzlu su tarafını bu platformda temsil ediyoruz ve dediğim gibi herkesin yazabileceği bir şeyler mutlaka vardır.

Yorumunuza teşekkür ederim. toka:gif

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    metal halide hakkında

Selamlar .Metal' in verdiği ışığı vede akvaryumdaki ışık kırılmalarının güzelliğini hiç bir lamba veremez,iki tip metal vardır birincisi klasik ateşleyicisi olanlar ki bunların balansları yaklaşık 2 kg kadar vardır ikincisi ise elektronik balanslı olanlar bunlar ise çok daha hafif ve çok daha pahalıdır 38 cm yüksekliği için 150 wat mtal illede sudaki kırılmalar izlenecekse kullanılabilir ama en az sudan yüksekliği 50,60 cm olmalıdır 20000 kelvin olursa yanında destekliyecek t5 kullanılmasına gerek kalmaz .Ama ben olsam 38 cm derinlikteki akvaryumda 2 mavi 1 beyaz t5 kullanırdım içinede 15 tane yerli üretim percula (izmirdeki bir akvaryumcuda var tanesi 15 tl ) birde babıl anemon atardım seyrederdim güzelliği . :heyo:

10. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    metal halide hakkında

Teşekkürler Temel bey ve Teoman bey.Temel bey bende özellikle sizden yardım ve öneri istemekle hata yaptım.portaldaki tüm arkadaşlardan özür dilerim.mutlaka herkesin paylaşacağı bilgiler vardır.ayrıca burası sadece bir portal değil bir arkadaşlık ortamı.Ayrıca sizin tavsiye ettiğiniz ati t5'ler Marin life'ın elinde kalmamış.2-3 hafta içinde ithalatları olduğunu söylediler.Benimde acil ihtiyacım olduğu için başka bir siteden 1 tane sylvania aquastar 2 tanede coralstar sipariş ettim.umarım işimi görürler.Teoman bey bende 2 actinic blue 1 beyaz sipariş ettim.bendeki perculalar kurt akvaryumdan geldi.yanılmıyorsam ithal.kurt akvaryumda uygun fiyatlı tanglar varmış.fırsatım olursa (tire İzmire 90 km) gidip görmek istiyorum.ayrıca temel beyin 2750 litrelik okyanusunu görünce imrenmedim değil...böyle devasa bir akvaryum kurmayı çok isterdim .jpgma malum maliyeti çok yüksek.ilginiz için tekrar teşekkür ederim.saygılar a http://i1002.hizliresim.com/2010/2/4/6941

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    metal halide hakkında

Mustafa Bey satın almışsınız hayırlı olsun ama keşke acil olmasaydı bekleyebilseydiniz. Bu arada açıkcası sizden yardım ve öneride bulunmanızı istemekle hata yaptım kısmını anlayamadım açıkcası. :bilmem: Bu elbette olacak eğer bunu yapmaz ve bu konuları açmazsanız biz neyin üzerine yazışacağız ? :bilmem: Benim demek istediğim sizin bu haklı ve doğru sorularınıza ve öneri alma isteğinize konuda tecrübesi olanlarında katılmasını istemekten ibaret benim ki. Tabi bir başka arkadaşımızın da balıkla vb ile ilgili sorularına aynı şekilde sizinde bilginiz dahilinde katılmanız.

Kısaca toplu bir paylaşım ve destek ile yürüyen bir tuzlu su bölümü hayali. Ben sizin yukardaki ifadenize üzüldüm açıkcası. :(

12. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    metal halide hakkında

Temel bey beni yanlış anlamışsınız.Ben tam tersini anlatmak istemiştim.Niyetim sizi kırmak değildi.Özellikle sizden yardım ve öneri beklemem hataydı demekteki amacım herkesin paylaşımını istemem gerekir demekti.Yani özellikle sizden deyince diğer arkadaşlar öneride bulunmak istemeyebilir anlamında. Yanlış anlaşılma için özür dilerim. :cicek:

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    metal halide hakkında

Rahatladım. :heyo: Aslında akvaryum hobisi gibi altı üstü belli bir hobide güvenilmek çok güzel bir duygu. Sizin dediğiniz gibi isim yazılarak öneri istenmesi yalan yok çok güzel ve hatta gurur verici. gizli: Bunu gizleyecek değilim ama anlaşılacağı gibi bir bütün olmak ve bu bütünlük içersinde farklı fikirler beyan etmek ve hatta bu fikirler içinden hatalı olanlar olsa dahi bu konular üzerine yazışarak doğruyu bulmak veya veya hatalı sandığımız ve üzerine yazışma sonrasında dersimizi almak sözünü ettiğimiz bu bütünü tahminimizden çok çok ileri götürecektir.

Benim bir ifadem vardır bana tuzlu suyu basitleştiryorsunuz ifadesini kullananlara, düşüncem ve yanıtı şu olmuştur;

Tuzlu su akvaryumlarını yeterince hobide bir statü aracı olarak kullandınız ve yeterince bu kişilere çözüm üretmek yerine yeterince Alman, Amerikan, Rus, İngiliz malı son derece pahalı ürünleri tavsiye ettiniz. Bu tavsiyeleri yani fikir sorana sadece pahalı ekipman önermeyi paylaşım sandınız. Alamayacak..bulamayacak olana yeterince o olmazsa olmaz, bu olmazsa olmaz dediniz. Her tuzlu su akvaryumu kurmak isteyenin önüne ne besleyecğini...ne yapmak istediğini sormadan yeterince önlerine dolarla ifade edilen uçuk rakamları koydunuz ve elinizdeki ekipmanlara tamamen bağımlı olan basit başarılarınızı yeterince göhsünüzü kabartarak yayınladınız ve kendinizi Mercedes biniyor sanıp sizden başka herkesi Murat 124.e biniyor ilan ettiniz.

Artık çözüm üretme zamanı Mustafa bey, Dıysa dıy, mıysa mıy olarak yazışmak doğruyu bulmak. Ben bundan başka hiç birşey yapmıyorum. Zamanında itiraz edilen ama artık gerçekler anlaşılınca itiraz edilemeyen konular dahil içim çok rahat. Çünkü platformlarda bulunan bunca makalem, mesajım ve konum yüzünden zarar gördüğünü yazan bir kişi bile çıkmamıştır ve bu yüzden ayaktayız sanırım. ;)

Saygılar...

14. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    metal halide hakkında

Görüşlerinize aynen katılıyorum Temel bey saygılar.

Sayfayı Paylaş