1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Metal Halide Tüm Sorunlarımızı Çözebilir :)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde basma tulumba tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Merhaba yoldaşlar,

Bir sorum var?

Malum deniz akvaryumunda aydınlatma oldukça pahalı bir yer tutuyor. Peki şuna ne dersiniz?

150 ya da 250 wattlık, oldukça uygun fiyata metal halide kasaları satılıyor. 10 TL ye bile var.
    Buna ek olarak fish-street ya da ebay'den max 20 dolara alacağımız lambaları eklesek ve 50 TL ye 150 ya da 250 watt ışık temin etsek sizce ne gibi sakıncaları olur?

Gelin bunu tartışalım canlar ancak metal halidenin klasik sıkıntılardan dem vurmayalım. Yani demek istediğim metal halideki, ısınma ya da yükseklik gibi klasik dertleri değil de; bu sistemi uygulayacağımızda karşımıza çıkabilecek sıkıntılar neler olurdu bir ortaya dökelim.

Mesela uv korumasının olmayacak olması ne gibi bir dert yaratır? Akvaryum için dizayn edilmiş her metal halide armatürde uv koruması var mıydı?

Selamlar

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    Hiç bir sakıncası yok neden olsunki önemli olan kasaya takacagınız lamba akvaryuma uygun olsun yeterli
    Metal hali dede tek sıkıntı cok fazla elektirik yakmasıdır ve cok ısınmasıdır bunun harıcınde en güzel ve canlıların sevdıgı aydınlatma şeklidir bence

basma tulumba bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bunları ben 10 yıl önce yıllarca kullandım. Hatta uzun yıllar kullandığım DIY metal halide aydınlatmamı Teoman abi benden sonra çok kullandı.

Ebay mebay hikaye yüzünü ülkenize dönün. Gerek Bankalar caddesi'nden akvaryuma uygun 10, 14 veya 20.000 KV Sylvania metal Halide alın ister kasanıza akvaryum esnafınızdan bilinen ampulleri alın istediğiniz ortaya çıkar. Yeterki uygun metal kasası alın ve onu T5 floresan ile kombine ederek kullanın.

basma tulumba ve Alparslan bunu beğendi.
  4. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Temel Abi haklısın, ben de elimden geldiğince yüzümü ülkeme dönmeye çalışıyorum ancak esnaf az efendi adam gördüğü zaman ya ardını dönüyor ya da ardımıza geçmeye çalışıyor. Buna yalan diyebilecek biri varsa birlikte takılmayı teklif ediyorum :)

Ankara'da adama t5 florasan sorunca 5 tl diyebiliyor ama akvaryumda kullanacağım soğuk beyaz olsun diyince 15 tl diyor. Akvaryum lambası satıyorum diyene gidince 25 tl diyor. Metal halide balast lazım diyelim, Karaköy'den belki çok ucuza alacağımız bir ürünü Ulus'tan aynı şekilde almak ne yazık ki pek mümkün değil. Mesela günlerce mavi metal halide lamba aradım ancak mamafih bulamadım. Alt tarafı mavi olacaktı yani, lümen nümen hiçbirine bakmıyordum.

Böyle biraz arıza biraz muhalif gibi görünüyorum belki ama maksadım imkanları zorlamak sadece :)

Not: Akvaryumcuları bu işe hiç bulaştırmadan söyleyeceğim bir şey varsa; o da İstanbul esnafının Ankara esnafından çok daha iyi olduğudur.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yanlış!

Gerçek hobi forum ortamı ulaşamayan hobici arkadaşına yakınında olanı gerekirse yollayacak onların çıkması ile...bu tarz insanlar ile burada kaynaşmak ile...iyi bir foruma...hobici yardımlaşmasına yeri geldiğinde girebilecek olanların bilerek üye olması gereken yerdir. Bu sağlam ilişkileri kurabilecegin birileri mutlaka olacaktır. Yollarsın parasını uygun anında yollamak isteyen yollar. Senin Ulus bak o zaman sana nasıl davranıyor. :)

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Burhan abi bende kullanmadığım mavi 150 watt Mh ler var istersen göndereyim...

7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Temel abi, siz bu foruma çok emek harcadınız ve idealize ettiğiniz portal da gerçekten gayet iyi.
    Ancak ben sizlerin arasında çok eski değilim. Sağolsun Veysel ve Mesut Abi bir şeye ihtiyacım olduğu zaman, her zaman kapılarını açan şahane iki insan. Zamanla kadroyu arttırır bu gibi çözümleri de aklımdan çıkartabilirim ancak öte yandan tamamen portalı dışarıdan okuyan insanlar da var. Bunlar için de bir yoldur bu kanımca. Mesela ben forumları epey bir süre okuduktan sonra, bir gün ansızın üye oldum. Aydınlatma gerçekten bu hobinin dertlerinden biri ve okuyup kendisine böyle yol çizebilecek kişiler için faydalı olur umarım. Siz denemiş ve olurunu kanıtlamışsınız. O halde insanlar alt tarafı bir florasan parasına bu işi halledebileceğini görebilir kanımca :)

Ayrıca Alpicim iyi niyetin için çok teşekkür ederim kardeşim. Nereden aldığını/bulabileceğimi söylesen de olur :)

veysel, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ö.m attım abi...

Sayfayı Paylaş