1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Metilen mavisi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 31 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Metilen mavisinin bitkilere ve neonlara bir zararı olur mu?
    Şimdiden teşekkürler...saygılar:gif

2. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Neonlar hassastır. Metillen maddesini kullanmanızı önermem. Ne için kullanmayı düşünüyordunuz?

3. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Ya balıklarda dış parazit olduğunu düşünüyorum.O yüzden 40lt ye 1 damla damlattım sabahda azcık su değişimi yapcam.

4. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Metilen mavisinin bitkilere de zararı olacağını düşünüyorum. Tatlı su günlerimde bitkilerin etkilendiklerini gözlemlemiştim.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Akvaryuma kimyasal uygulamaktansa su değişimleri ile atlatabilirsin Özcan abi.

Akvaryumun ufak olduğundan dolayı bunlar başına geliyor açıkcası.....

ozcan13 bunu beğendi.
  6. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    İlla ilaç uygulanması gerekiyorsa karantina akvaryumunda yapılmalı diye düşünüyorum.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Metilen mavisi bitkilere zarar vermiyor diye ürün üzerinde yazıyor sanırım ancak çözüm araken en iyi yolu seçmek gerekir. Bu tarz ürünler akvaryumun hortumlarında vb yerlerinde kalıcı mavi renk şeklinde kalıyor. Zaten ürünün genel olarak 20 litreden başlayan 40 litreye kadar olan hazır tezgah akvaryumlarının içinde plastik bitki yanında verilmesi başlı başına yeni başlayanları daha başından araştırmadan yoksun bırakıyor veya gereksiz uygulamalara alıştırılıyor.

Bu sorunun cevabını verebildiğimiz noktada başarı veya bir üründen fayda alabiliriz. Aksi halde bir anlam ifade etmeyecektir.

Kuruluma hazır promosyon akvaryumların içinde ne amaçla bulunduğunu veya işe yarayacağı umulan noktanın tam olarak ne olduğu hiç bilinmemiştir.

Bazen benek hastalığı olan bir hobiciye diğer bir hobici kurtarıcısı olarak lanse eder. Çünkü kendisi balıklarını iyileştirmiştir metilen mavisini kullandığında ama malesef ki tüm ilaçların yaşanmış olan tecrübeleri her akvaristin kendi oluşturduğu sucul yaşam içerisinde geçerlidir.

Üfleseniz iyileşecek olan olan bir akvaryumda metilen mavisi büyük iş yapmış olabilir ama su değerleri ve genel bağışıklığı bitmiş bir akvaryumda değil metilen mavisi hiç bir ilaç etkili olamaz. İşte ben memnun kaldım ile bence bir işe yaramaz görüşü arasındaki farkın çıkış noktası da budur.

Tıpkı sıralayabileceğimiz birçok benzer konu gibi...

Onur G. HİTİT ve ozcan13 bunu beğendi.
  8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Katılıyorum. Metilen mavisi dezenfektan olarak ta geçiyor aslında ama eğer bu özelliği var ise; zararlıların yanında faydalı bakterileride öldürmesi başlı başlına bir karmaşa zaten. Su değişimi konusu bu portalda her 2 konudan birinde geçse de; emin olabiliriz ki her şeyi doğal yöntemlerle yapmakta fayda var. Bunda hem fikirsek zaten sıkıntı yok. Haftalık olarak su değişimlerini aksatmamak; balıklarınızdaki beyaz beneğin geçmesinde faydalı olmakla birlikte, ısının yükseltilmesi; varsa aydınlatmanın 2 - 3 gün kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Beyaz benek; hepimizin bildiği gibi ani ısı düşüşlerinde başımıza gelen; tedavisi basit olmakla birlikte bazı kötü su değerleri sonucu ölümcül olabilen bir hastalıktır. Önleminizi en başından su değişimleri ile almak akıllıca olacaktır. Kimyasallarla iş yapmak; zaten bence doğayı taklit konusuna ters..

Saygılar saygılar:gif özcan abi.

ozcan13 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş