1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Metriaclima sp. "Zebra Chilumba" (Maison Reef)

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde turqer tarafından 25 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Bilimsel ismi Metriaclima sp. "Zebra Chilumba" (Maison Reef) olan balık hakkında kısa da olsa tecrübelerimi ve büyük nimet olan internetten edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Güzel bir mbuna türü olan maison reef, Malawi gölünün Maison resiflerinde yaşamaktadır. İsmini de buradan almaktadır.
    Tamamen otçul beslenen bu türün, 18-20 cm’ ye kadar büyüdüğü söylensede hepimizin bildiği gibi boy olayının hacimle ve balığın gerektiği şekilde beslenmesiyle doğrudan ilgisi vardır.

Gerek kendi türüne olsun, gerek diğer balıklara olsun saldırgan bir tavrı vardır. Cüssesine güveniyor kerata. :)
    Diğer mbuna türleri gibi dişiler ağızda kuluçka yaparak yeni balıkları dünyaya getirirler.

İki fotoğraf ile Maison Reef türünü görsel olarak tanıttıktan sonra kendi beslediğim balıklara geçebilirim. :)

[​IMG] [​IMG]

Bir kaç ay önce değerli bir büyüğümden 10 adet 2 cm civarı maison reef yavrusu almıştım. Yavrular büyüdü, damızlık birer balık oldu fakat içlerinde sadece 1 adet dişi vardı. Kısmet...

Şuan beslediğim diğer mbuna türlerinin yanında bulunan 1 erkek 1 dişiden oluşan çekirdek aile maison reeflerim son derece uyumlu ve görsel olarak tatminkar bir şekilde yaşıyorlar.

Erkek maison reef yaklaşık 14 cm, dişi ise 10 cm civarı. Yukarıda dediğim gibi erkekler her daim bölgeci oluyorlar fakat bu arkadaş sanırım biraz cüssesinin verdiği ekstra heyecanla hem istediği yeri sahipleniyor hem de sahiplendiği bölgeye kesinlikle kimseyi yaklaştırmıyor.

Ben yaptım oldu demiyorum ama tamamen bitkisel beslenmesi gerektiği halde balıkları protein ağırlıklı yemlerlede besliyorum. Faydalı olduğuna inanıyorum. Sağlık durumlarıda oldukça iyi. Yinede bilindiği şekilde balıkların bitkisel olarak beslenmesini tavsiye ediyorum!

Aşağıdaki erkek ve dişi maison reef fotoğrafları bana aittir. Erkeğin güzelliği üreme döneminde, kurlaşmalar sırasında tam anlamıyla mükemmele yakın oluyor. Çıplak gözle onları izlemek büyük zevk.

Çiftimiz bizi ikinci defa sevindirdi. İlk yumurtladıklarında maalesef aksilikler oldu ve yavru alamadım. Bu sefer dişi balığı yumurtladıktan 3 gün sonra kusturdum ve kuluçka makinesine aldım yumurtaları. Net olarak sayı yok fakat 50 civarı yumurta kesin vardır diye düşünüyorum. Bakalım kaç tane maison reef yavrumuz olacak ilerleyen günlerde...

Erkek - dişi maison reef ve onların yumurtalarının ( gözler belli olmaya başlamış ) fotoğrafları.

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] Yumurtalardan illaki mantarlaşanlar oluyor...

Keyifli forumlar. Saygılar.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Teşekkürler Türker, güzel bir tür tantımı olmuş.

İnşallah yavrularınıda görürüz, kısa zamanda.

turqer bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Türker yine çok güzel bir makale. Besleyene, beslemek isteyene ışık tutacak donanımda ve görsellikte. Hobiyi doğru yapıp doğru icra ediyorsunuz ve bize takip edip taktir etmek kalıyor. Ellerine emeğine sağlık.

turqer bunu beğendi.
  4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Türker kardeşim gerçekten çok güzel bir makale olmuş belki bazılarına kısa gelebilir ama dikkatli okunduğunda her kelimede türün ihtiyaç ,gelişimdeki etken ismi nerden aldığı tavır ve davranışları ve kendi tecrübenle ve gözlemlemenle üreme döneminde davranışları anlatmışsın ellerine sağlık kardeşim.Bu türe ilgi duyan ve beslemek isteyenler için güzel bir paylaşım olmuş.em34:em34:

turqer bunu beğendi.
  5. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Yukarıdaki maison reef yumurtaları oldu birer şenşakrak yavru. Harikalar gerçekten. Keşke doğru düzgün fotoğraf çekebilseydim. Daha iyisini çekene kadar en iyisi budur maalesef. :der:

22 tane yavru sayabildim, fotoğrafta hepsi görünmüyor. Anlaşılan mantarlaşan/ölen bayağı yumurta/yavru olmuş. İlk ve çok güzel bir tecrübem daha oldu. İnşallah devamı gelir.

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Ellerine sağlık Türker abi güzel bir anlatım olmuş gerçekten masion reef erkekleri son derece göz alıcı renklere sahip oluyorlar, senin çiftlerede maşallah umarım yavruları kayıpsız büyütürsün Türker abi tekrardan maşallah, umarım dahasıda gelir.. :) Birde genelde otçul beslenir bu türler peki tropheus gibi bloat olma ihtimali varmı protein verince? Bu arada yavrular büyüsün isterim yavrulardan 3-4 tane. :) :)

Saygılar...

turqer bunu beğendi.
  7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Teşekkürler Yavuz. Açıkçası protein+bitkisel yemleme yapmanın kendi balıklarımda hiç bir olumsuz yanını görmedim. Üremelerinde de hiç bir sıkıntı yok.
    Başka bir başlıkta Can Abiminde dediği gibi, malawi türleri tropheuslar gibi kolay kolay bloata yakalanan balıklar değil. Balıklarımda şimdiye kadar hiç bir sağlık problemi görmedim. :nazar:

Lafımı olur, balıkları evine getirmemi bekleme ama Yavuz. :F

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Anladım abi o zaman bende veririm haftada 1 kez protein.. :) Sağlıklı belli zaten abi çok güzel bakılmışlar maşallah.. :nazar:

Tamam gelir alırım yaa ayıp ettin ne zaman gel dedinde gelmedim. :D :serda:

Saygılar...

Sayfayı Paylaş