1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Meyve atabilir miyim?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Neandertal tarafından 25 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Neandertal

Neandertal

Merhaba,
    Forumda bakındım biraz, bir çok yem hazırlama tarifleri var.
    Ancak kafama takılan bir şey var.
    Mesela sarı prenses ve yunuslarıma, bir yeşil üzümü kabuklarını soyup atabilir miyim? Yerler mi? Zararı olur mu?
    Ya da başka meyveler atabilir miyim aşırıya kaçmamak kaydıyla tabi.
    Verilen tarifleri her zaman uygulayacak fırsatlarımız olmuyor. O yüzden arada sırada bu tür şekilde değişik yiyecekler verebilir miyiz?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Meyve atabilir miyim?

Konu üzerine yazışıyoruz bolca. Sizinde söylediğiniz gibi aşırıya kaçmamak kaydı ile ve özellikle bazı gıdalar fayda sağlamaktadır.

Fakat meyve atmak ifadesi yanlış olur, çünkü balıklar bütün olarak bu gıdaları ya yemezler veya sert olduklarından uygun değildir. Üzümü bilemem denenmiş veya üzerine yazışılmış bir besin değil. Ancak elma balıklarınıza evde hazırlayacağınız yemlerine katabilirsiniz karides vb karışımlar ile örnek olarak. Üzüm belki bu anlamda denenebilir bilemem ama direk olarak kabul edeceklerini sanmam.

3. Neandertal

Neandertal

Meyve atabilir miyim?

Yani illa bi şekilde bi hazırlık evresinden geçiemek zorunda mıyız? :)
    Mesela elmayı ezip, ya da robotta çekip, ya da direk olarak atsam yemezler mi? Yemle karıştırmak mı gerekir mutlaka?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Meyve atabilir miyim?

Güzel soru. :)

Bu sorunun cevabı; Elbette şart değildir diğer besin meddeleri ile örnek olarak elmayı karıştırmak. Küçük parçalar halinde balıklarınız kabul ettikten sonra sorun yok. Ancak birçok balık direk olarak kabul etmemektedir. Mesela ben direk elma, havuç, kivi, muz, karpuz, sarımsak, tere, maydanoz, kıvırcık, soya filizi, kırmızı yakmayan iri biber, brokoli ve aklıma gelmeyenleri direk hiç bir işlem yapmadan veriyorum ama dediğim gibi balık türüne bağlı ve tabi kabul etmelerine.

İlgili link:

http://www.akvaryumportali.com/forum/bunlar-benim-omrumu-yedi-t177.0.html

5. Neandertal

Neandertal

Meyve atabilir miyim?

Bu saydıklarınızı atmak hiç aklıma gelmemişti. En iyisi arada sırada değişik değişik hepsinden atmak, yerlerse tabi :)
    Küçük parçalar halinde derken, yani bi elmayı verirken verdiğiniz linkte soğanı küçük parçalara ayırdığınız gibi, elmayı da öyle parçalara ayırıp mı vereyim? Yoksa o kadar küçük olmasına gerek yok, mesela bi bilye yarısı büyüklüğünde olacak şekilde atayım da onlar kendi mi koparıp yesin?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Meyve atabilir miyim?

Tamamen balıklara bağlı bu. Mesela cichlid türü koparmaya meyilli ve doğası gereği buna alışık bir tür. Büyük parçaları kopararak yerler tabi kabul ettikleri sürece.

Önemli olan bu parçaları yani yenmeyen parçaları akvaryumda bırakmamak, bu suyu bozmak anlamına gelir. En güzeli balık boyutuna göre minik olarak hazırlamak ve ilk etapta yiyip yemediklerini test etmektir.Bu gereksiz kirlenmeyi önler.

7. Neandertal

Neandertal

Meyve atabilir miyim?

Anladım, o halde çok küçük ve çok büyük olmayacak şekilde parçalara ayırıp vermek, ona göre de gözlemleyip o şekilde hareket etmek.
    Teşekkür ederim yardımınız için.

8. Neandertal

Neandertal

Meyve atabilir miyim?

Bira önce maydanoz attım ama göremediler. Yüzeyde kaldığı için bulamadılar. Elime içine sokunca da kaçtılar.
    Ben de sapından ufak bi parça attım, o içine battığı için gördüler ve yediler.

Sorum şu, maydanozun yaprağı yerine sapını atsam bi zararı olur mu?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Meyve atabilir miyim?

Bu konuda bir fikrim yok ama yapraklarını yedirmeye alıştırsan iyi olur, sapı eksik kalsın bana göre. burda:gif

10. Neandertal

Neandertal

Meyve atabilir miyim?

Yaprakları da batmıyor yahu :) Elma da batmadı :)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Meyve atabilir miyim?

Elden yem almadıklarından dolayı bu sorun yaşanır haklısınız. Bir taşa paket lastiği ile bağlayarak tabana bırakabilirsiniz. ;)

12. Neandertal

Neandertal

Meyve atabilir miyim?

Yine almadılar :(

Tek çare yemle karıştırmak kaldı.
    Yemle nasıl karıştıracağım?
    Elmayı ezip, sonrada da yemle karıştırıp, kurutup öyle mi vereceğim?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Meyve atabilir miyim?

Yemle karıştırarak denemek kaldı ve tabi balıklara daha zaman tanımak var sırada. Öyle bir anda elmayı tek olarak yemezler biraz uğraşıp alıştırmak lazım. Kuru yeme değil bence karidesle karıştırırsan daha iyi sonuç alırsın, biraz da sarımsak karıştırdın mı güzel olur.

14. Neandertal

Neandertal

Meyve atabilir miyim?

Karidessiz olmaz mı? En azından şimdilik karidessiz olsun.
    Ve nasıl karıştıracağım kısaca tek cümleyle anlatırsanız sevinirim.

Sayfayı Paylaş