1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mh armatur icin UV filitre cam

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde mode_72 tarafından 21 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. mode_72

  mode_72

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Hakan Yılmaz
  Kendim yapmış olduğum 150 watt mh armatur için Uv Filitre cam nerden bulabilirim?Mağazalar için kullanılan Pelsan marka bir armaturu dağıtıp akvaryum için uyarlıyorum.Armaturun orj.kullanılan camın Uv filitre özelliği olma olasılığı nedir.
  Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar benimle paylaşırsa çok memnun olurum.Cevap yazan herkese şimdiden çok teşkkur ederim...
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Zor bir arayış diyebilirim açıkcası ve tabi maliyetli de. Bozacağın orjinal armatürün camı florasan armatür üzerindeyse sanmam Uv emicili olsun. Metal halide armatürünü bozuyorsan onların camları için özel optik cam tabiri kullanılır ama ucu açık bir ifade olarak kalır genelde. Isıya ve kırılmaya dayanıklı 6-8 mm cam kullanılıyor metal halidelerde. Uv süzücülü olduğunu pek sanmıyorum. Fakat bozacağın aymatür tam olarak nasıldır ve senin 150 wat armatür sadece metal mi yani dar ve metal halideye göre bir kutu mu yoksa T5 desteği de olacağından uzunlamasına bir armatür mü ?

  Bir de bu kendi yaptığın armatürün yapım fotolarını geçtik yapılmış hali de mi yok ?:ser:
   
 3. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Uv özelliği ampulde olur, böyle bir cam olduğunu zannetmiyorum. Metal halidelerde kullanılan cam ise tamperli camdır, ısıya dayanıklı olması camın çatlamasını önler.
   
 4. mode_72

  mode_72

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Hakan Yılmaz
  Henüz yapımına başlamadım.Malzemeleri topluyorum.1 adet 150 watt BLV marka ampul aldım.Elimde mevcut olan mağza için olan pelsanı dağıttım .Yaptığım deneme sonucunda balastlarla ampulun çalışmasında herhangi bir sorun yok.Sizin tavsiyeleriniz sonucu elimde olan 2 adet 120 cm 54 watt mavi t5 yanına 2 adet Ati Aquablue Spezial 54 W sipariş verdim.Alüminyumdan yapmayı düşündüğüm kasaya ,orta kısma Mh gelecek.Her iki tarafına 1 ad. mavi 1 ad beyaz olmak üzere 2 ad t5 gelecek.Bauhaustan Kasa için kullanacağım Alüminyum barları.Reflektör için kullanmayı düşündüğüm alüminyum plakaları aldım.Elimde var olan Alüminyum bir kutuyu şase olarak kullanıp diğer malzemeleri bunun üzerine perçinlemek suretiyle büyük bir H harfi şeklinde yapmayı düşünüyorum.Tek sıkıntım zaman.C.tesileride akşama kadar çalıştığım için geriye kalan tek pazar günümün tamamını bu işe ayıramadığım için işler çok yavaş ilerliyor :(( .Ama sona çok yaklaştım.Resimleri en kısa zamanda ekliyeceğim.
  Uv cam temini hakkında kimseden bilgi alamadım.En kötü ihtimal kendi orjinal ısıya dayanıklı camı kullansam çok büyük sorun olurmu.Bir sorumda T5 lerin önünde koruyucu cam olması mı iyi olmamasımı?

  --- Ekleme; ---

  Dağıttığım armatür denemez aslında spot.Bunun sadece duylarını,balastını ve mecburen camını kullanacağım.Kasayı sıfırdam kendim imal edeceğim.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bence en guzeli orjinal Mh lambanin camini kullanmak, hicbir sorun cikmaz. Hatta ben hazir MH kabini direk kullandim uzun sure. Uv suzen cam aramana hic ferek yok bence. Elindeki Mh cami tamperli cam onu kullan bence de. Gayet iyi plan yapilmis kutlarim. T5 florasanlarin onune cam olsa da olur olmasa da olur. Bir cok armatur var cam korumasi olmayan. Secim meselesi bence.

  Cep mesaj...
   
 6. mode_72

  mode_72

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Hakan Yılmaz
  Temel bey ,nerde okudum şimdi hatırlamıyorum ama sizin bir yazınızda Karaköyden gidip normal Mh alıp 2 sene kadar kullanıdığıız okumuştum.Yanlış hatırlamıyorsam.Normal Mh kullanırken olumsuz etkileriyle nasıl başa çıktınız.Baktığınız canlılar neydi?
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok güzel sorular bunlar teşekkürler. Ancak malesef tuzlu suyun öcü olduğu yani çok zor olduğunun lanse edildiği ve ekipmanların bir çoğunun olmazsa olmaz olduğunun yazıldığı dönemlerde kullandım bu ekipmanı ve bu soru ancak yeni yeni sorulabildi. Oysa cevabı o kadar basitti ki ama soran olmadı. Tabi itiraf edeyim ve dürüstce düşüncemi yazayım; zaten amacı ortaya bir şey çıkarmak isteyen, emeğini ortaya koyamayacak olanlar ve yine ortaya çıkarılanı kendisi milyarlara çıkardığı için kaldıramayacak olanlar soramazdı da bunları ve sorulmadı.

  Ne olumsuzluğu olacak ? Hiçbir olumsuzluğu yok ki...Fakat konuya bazı daha derin noktalardan bakabiliriz. Bu Mh lambalar dar bir kap içindedir ve reflektörleri belli bir alana kadar yansıma sağlar. Bu yüzden belli bir ölçülerdeki akvaryumlarda çok daha iyi verim alınır. Aşağıdaki video çok eskidir ve üzerinde aynen konuştuğumuz orjinal Karaköy Metal halide lambası vardır. Sadece dış kabın alındığını lamba olarak akvaryuma uygun 20.000 kelvin Sylvania metal halide ampulü kullanıldığını pek az zeki insan algılayabildi yazılmasına ramen.

  İşte sözü edilen armatürle o zaman duvara gömülü olan 1 metrelik 350 litrelik ama içinde angel balıklarıyla bazı mercanlarım. Zaten iç boru eski sistem olduğu görülüyor. Orada mercanlar bugün hobici arkadaşlara dağıtılan ama bitmeyen mercanlardır. Bir olumsuzluk görüyorsanız bilemiyorum. Ben 4 yıl yanlara basitçe bağlanmış T8 florasan desteği kullandım da bulamadım olumsuz yan. Uçurup, şişirip, patlatmaya o zamanlar çoktan başlamıştım.:D

  [GOOGLE]-6032022865100201764[/GOOGLE]

  Bu da ilk ssosyete ps aldığımdaki duvara gömülü akvaryumun mutfakta olan sumpu. Armatürün olduğu karelerde vardı bulacağım onları da.

  [​IMG]
   
 8. mode_72

  mode_72

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Hakan Yılmaz
  Temel bey bu hobiye merak sardığımdan beri elimden geldiğince burdaki ve diğer formlardaki tüm yeni başlangıc başlıklarnı okuyorum.Bu arada sizin 2007 yılında yazmış olduğunuz yazışmaları bile okudum.Ve AKVARYUM PORTALININ neden doğduğunu ve gerekliliğini daha iyi anlıyorum.
  Diğer formlarda öyle bir tutum varki sanki zengin değilsen senin ne işin var deniz akvaryumuyla der gibiler.Daha start veremedim.Belkide haklılar !! Bir sorun yazdığınızda ; hani arabanızı yetkile servise götürürsünüz parçada en ufak bir yamukluk olursa hemen değiştirirler .Bu pahalı olsada bir çözümdür.Ama sanayi e götürürseniz ordada tamir yoluyla arızayı halledip aynı performansı çok daha uzaca alabilirsiniz.Ben bu hobiyi biraz buna benzetiyorum.Verilen cevaplar hep kesin ve kanun gibi hiç esneme payı yok.ya budur yada kesinlikle olmaz. sona bu kadar yaklaşmışken herşeyi satıp yolundan başındayken vazgeçmeyi bile düşündüm.Ama sizinle yazışınca yine gaza geliyorum.Sizmi haklısınız yoksa onlarmı haklı sanırım ben bunu zamanla deneme yanılma yöntemiyle öğreneceğim.
  Saygılar.
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Benden iyi sizi kimse anlayamaz. Bunları yaşadım ben ve üstelik ekipmanlarımı zaman içinde en kalitelisinden temin edip kullanmaya başladığım halde düşünce yapımı asla değiştirmedim. Fakat haklılığımızı ortaya koymak için Ati protein skimmerimi satıp Dıy pimaş ps ile aynı başarıyı aldığımı alenen videolarla ve yine fotoğraflarla ortaya koyduk. Maddi imkanı olan en iyisini zaten alır ama alternatif yolların üretilmediği, yazışılmadığı yerler çözüme odaklı yerler olamaz ve ülkemizde bu yapıda forum bu yüzden yok.

  Vardı diyen çıksın yazsın ellerini öpelim. Al Ati, ver Tunze. Hayır! Bunların öneri yerleri ayrıdır ve yeri geldiğinde zaten öneriliyor. Bakın arkadaşlarımla burada emek verdik bizim Dıy yaptığımız 11 adet Protein skimmer var. Her birinin tecrübesi bize sonunda aşağıdakini ortaya çıkarttırdı. Bu Ps'yi yapamayan ps üreticileri var dersem gülenler olursa siz sakın gülmeyin. Dere burda arşın burda.

  Bakın ben imkanım yokken de yukardaki videodaki akvaryumu ortaya çıkardım ama imkanım varken de benzer akvaryumu ortaya çıkardım. Bunları da bu kadar açık yayınladım. Emeğinizle alay ettirmeyin ve sakın unutmayın ki emeğiyle imkansızlığını örtenlere büyük saygı duyacak ortamlar her zaman olacak...olmak zorunda yoksa sizin tabirinizle olmazsa olmaz ekipmanlarla benim babaanneme de akvaryum kursak alayından iyi bakar. Farkınızı yaratın ve siz bunu yaparken yanınızda olunacağından en ufak bir şüpheniz olmasın. Size ait olanla alınan başarının gururundan kendinizi mahrum etmeyin. İşte ben bunu yaptım ve üstelik açık ve net yazıyorum En iyi ekipmanları almaya imkanım varken yaptım.

  Bakın ne diyoruz...Bunu biz yaptık. Ne kadar gururluyuz değil mi ? :hepiniziseviyorum:

  [IZLESENE]2701859[/IZLESENE]
   
 10. mode_72

  mode_72

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Hakan Yılmaz
  Ben bu gazla bir 20 yıl giderim artık : ))) Teşekkurler...
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş