1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Microgeophagus Altispinosa (Bolivian Ram) Üretimi

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde -doctore- tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bolivian ram balığı üretim tankı ile geri döndüm. 10 gün önce kurduğum bu akvaryum aklımdaki üretim serisisnin 2. ayağı. Kribensis üretim tankından farklı olarak biraz daha görsel yanı da olsun diye uğraştım. Yine de öncelik balıklar için uygun üreme ortamı.Tank ölçüleri 70*40*35(y). Herhangi bir yapay ışık kaynağı kullanmıyorum. Günlük 2-3 saat direk gün ışığı alıp, sonraki zamanlarda ise normal aydınlık ortamda kalan akvaryumda 10 günlük süredeki bitki gelişimi güzel. Şimdilik gerek duymasam da güneşin fazla olmadığı kış aylarında 1 adet florasandan yardım alabilirim. Isı 28 derece, ufak bir köşe filtre kullanıyorum suyu dalgalandırması adına. Bitki gelişimleri tamamlanınca onu da çıkartacağım. Filtrasyonda yine su üstü bitkilerden faydalanmayı düşünüyorum.
    Kullandığım bitkiler japon şemsiyesi, patos sarmaşığı, su mercimeği, echinodorus grandifolus ve cordifolus, cyripto brown,limon, bol miktarda java ve stringy moss.

Akvaryumda 2 Bolivian Ram ve kiraz karidesler yaşamakta. Bir miktar su piresi de vardı ancak yok edildiler. :)
    Sn. Tunç Ali Kütükçüoğlu'nun doğal akvaryum çalışmalarını bilirsiniz. Uzun zamandır ben de benzer çalışmalar yapıyordum. Bu çalışmam yalnızca görüntü itibariyle "odamdaki biyotop" çalışmasına benzese de aynı amaçla ve iddiayla kurulmuş bir sistem değil. Her şeyden önce bir üretim tankı ve yemleme yapılacak .Bu akvaryum nasıl bir gelişim göstercek, hep birlikte göreceğiz.

Erkek Bolivian Ram

Japon şemsiyesi kökleri arasında saklanan Bolivian Ram çifti.

Akvaryuma yeni eklediğim çiftim henüz stresi atıp renklerine kavuşamadı.

Geçen hafta eklediğim su mercimekleri pek iyi durumda değil. Bu, nitratın çok düşük olduğunu gösteriyor.

Japon şemsiyesi geçen haftadan bu yana bir hayli uzadı ve 3-4 sürgün verdi.

Echinodorusların kısa sürede su dışına çıkacaklarını umuyorum.

Emirk0652, Kursat Coskun, cimlikaya ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Tankın son durumunu göstermek istiyorum. Balıklarda henüz bir hareket yok. Haftada 2 kez su piresi, diğer günler tetra discus ve tetra pro vegetable ile besliyorum. Daha önceden yumurta bırakmış çift oldukları için cinsiyet ve eş olma durumuyla ilgili kaygım yok. Bakalım neler olacak.

Balıklar yeme karşı çok gönülsüz oldukları için artıklar için gönüllü ayrıştırıcılar gerekiyor. Bu işi karidesler ve salyangozlar çok iyi yapıyorlar.

Su üzerine çıkan Japon Şemsiyesi, Echinodorus Cordifolus ve Grandifoluslar.

Japon şemsiyelerinin gelişimi gayet güzel. Su üzerine birçok sürgün çıktı ve alttan gelen de bir o kadar var.

Çift genelde sağda görünen Hindistan cevizi kabuğunun üzerinde ve etrafından duruyor, ama bir temizleme durumu yok.

Bu akvaryumda güneş ışığının bitkiler üzerindeki müthiş etkisini bir kez daha gördüm. Akvaryumda herhangi bir aydınlatma kullanılmıyor. Sadece sabahın ilk ışıklarında 1-2 saat direk güneş ışığı alıyor. Diğer saatler güneş evin diğer tarafına dönüyor. Bu saatlerde akvaryum sadece normal oda aydınlığında kalıyor. Bu bile bitkilerde gayet sağlıklı bir gelişme sağladı. Japon şemsiyesi, cyriptolar, echinodoruslar ve mosslar çok hızlı olmasa da sağlıklı bir şekilde büyüyor. Daha fazla güneş ışığı almış olsa muhtemelen inanılmaz bir gelişim hızı olacaktı.

Emirk0652, cimlikaya, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi çok güzeller, bu japon şemsiyesini hep beğenmişimdir...

yurtsevenkursad ve -doctore- bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Müthiş görüntüler, elinize sağlık. Bu arada öğretmenler gününüzü de kutlarız :).

-doctore- bunu beğendi.
  5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkürler kardeşim. Şemsiyeler benim de favorim. 3 akavaryumumda da varlar. :)

Eyvallah hocam, her şey için sağ olun. :)

Alparslan bunu beğendi.
  6. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc
    Güzel tank eline sağlık...

-doctore- bunu beğendi.
  7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Malesef şimdilik bu maceraya ara vermek zorunda kaldım. Getirdiğim günden beri kendine gelemeyen dişi Bolivian sonunda öldü.
    Elimde bu çiftten başka 3 adet yeni yetişkin bolivian daha var. Erkeği de yanlarına paludaryuma koydum. Sanırım bir dişi yumurta topluyor bu aralar, hareket olursa seçtiği erkekle beraber bu akvaryum alacağım yeniden.
    Bu süreçte akvaryuma biraz daha doğallık katarak cüceler için daha uygun bir hale getirmeye çalıştım. Şimdilik içinde sadece karidesler ve su pireleri bulunan akvaryumum,

Emirk0652, YIKIKTEMO, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Üremediler ellaam ortaaam??

9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Malesef kardeşim, oyuna geldik. Bazı hobici diye geçinen arkadaşlar böyle yapabiliyor. Elinde daha güzel çiftler varken sözde en iyisini diyerek içi geçmiş, ölümü yakın çifti bana verdiler. Anlamalıydım aslında, ama güvenip iyi incelemedim. Getirdikten sonra inceleyince sıkıntıları olduğunu sezdim ama çok geç.
    Olan benim kribensislere oldu. İnsanlık yapıp altında yumurta olan çifti verdim, adam 2 defa yavru aldı onlardan. Bu da benden gitti. Yazılıyor kenara. ;)

10. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    O kri'lerde yavru yiyomuş oyle duyduydum. Sende onlardan alamamıştın yavru sanırsam. 3 tanemiydi ?? atışırız artık biz burda. Sana 1 yaşında bol. çift verdik en verimli cagında. gittin öldürdün yavrularımı...

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hocam siz daha tecrübeli ve bilgilisiniz, ancak ihtiyacınız olursa yaprak konusunda yardımcı olabilirim. Bunların faydaları nelerdi tam hatırlamıyorum? :)

20131229_132438.jpg

20131229_132434.jpg

-doctore- bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harika görüntüler yürekten kutlarım. Üretim konusuna gelince gönülsüz olma sonuçta uygun çifte bakar. O ortamda düzgün çift üremeden zor durur.:)

-doctore- bunu beğendi.
  13. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Sağ olasın Mahir hocam, tanen özleri suyu biraz daha uygun hale getiriyor, yumurtalarda mantarlaşmayı önlüyor. Özellikle asidik su isteyen cüce Amerikan cikletleri için uygun ortam hazırlamada yardımcı kuru yapraklar. Ben de bol miktarda var da Gökhan arkadaş metropolde olduğu için yaprak konusunda sıkıntılı. :)

Eyvallah abi, Gökhan'a takılıyordum, çifti ondan aldım. Sanırım yol stresini atlatamadı dişi. Geldiğinden beri rengi de gelmedi yem de yemedi. Şu an tahminime göre 2d 2e var paludaryumda. Hareket olanı alacağım buraya. Beklemedeyim.

Ayrıca Gökhan efendi sana en iyi çiftimi verdim. Küpte yumurta koruyan balıkların yumurtalarını feda edip verdim. Sen yapar mıydın bunu, onu söyle sonra görüşelim. :cool:

14. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu

Ortam Şahane kardeşim,kesinlikle vazgeçme yakından takip edicem vazgeçtiğini görmeyim sakın, :) Bunları ilerlediğin yolda ayağına takılan küçük taşlar gibi gör, bunlarda sana tecrübe olacaktır. Temel abinin dediği gibi o ortamda balık üretimi zor olmayacaktır.Ramirezi konusunda iyi tecrübelerim var diyebilirim yardıma ihtiyacın olursa üretim konularında konuşabiliriz,Her ne kadar uzun zamandır kendimi tetra grubuna ve bitkilere adadım desemde ramirezi sevdasıda hep içimde olmuştur.Başarılar ...devam.

-doctore- bunu beğendi.
  15. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Destekleriniz için teşekkürler Türker Bey,
    Yok vazgeçmedim. Şimdilik dedim. Çünkü dişi balığım öldü. Ufaklardan var ama bakalım. Şu anda tankta sadece karidesler ve su pireleri var. Her yer yavru karides dolu. Düşüncem bu boş geçen sürede yaprak, dal ekleyip tabana o şekilde bir tortu oluşturmak. Su daha uygun hale gelecektir. Sonra çift çıkarsa atacağım buraya. Karides yavruları da fena iş görmez bu arada. :)
    Ramirezi geçmişim benim de var, hala da ramirezim var, fakat bolivianlara 2-3 aydır bakıyorum. Tahminlerim var benim de fakat fotoğraf atsam elimdeki 3 yeni yetişkin Bolivian'ın cinsiyetlerini net söyleyebilir misiniz?

16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Muhammed hocam peki çay kullanıyor musunuz?

17. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yok Mahir hocam. Çay daha ani dalgalanmalar yapıyor, sürekli kullanmak gerek. Ben tabanda bir tortu oluşsun istiyorum, bu tortu da suyu yavaş ama daha sağlıklı şekilde hazır hale getirir ve öyle tutar diye düşünüyorum. Tabi yüksek su değişimleri yapmıyorum.

Montimahir bunu beğendi.
  18. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Cinsiyet tahminlerinizi yazar mısınız lütfen.
    Alırken esnaf abimiz hep erkek yolluyorlar galiba, ben anlamam sen seç demişti. 2 dişi 1 erkek diye tahmin edip aldığım balıklardır.
    Tahminlerimi fotoğrafların üzerine yazıyorum.

1 no: Erkek

2.no: Alttaki 2 fotoğraf aynı balık, dişi.

3.no: Dişi
    Umarım yanılmıyorumdur.

Emirk0652 bunu beğendi.
  19. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    1.Foto ve 2. fotonun 1. olanı kesınlıkle doğru.3.no biraz farklı açıdanda dişiye benzetemedim.
    tamerkokcu kullanıcı adlı üye abim olur çok daha kesin konuşabilir 3. foto bana erkek gibi geldi bu açıdan.

20. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Bu arada Almanyadan getirtme imkanın olursa German mikrogeophagus ramirezi kesinlikle öneririm yapılan hiç bir ithalatta ordakiler kadar gösterişli ram göremedim.

Sayfayı Paylaş